آشنایی با قسمت های مختلف کفش فوتبال

کفش-فوتبال

فوتبال ورزش پرطرفداری است و شاید بتوان گفت که مهم ترین وسیله ورزشی برای یک بازیکن فوتبال کفش ورزشی او است. انتخاب کفش فوتبال برای ورزشکاران این رشته کار سختی است. وجود مدل ها، فناوری های مختلف، شرایط جوی، زمین های گوناگون و بسیاری دیگر از احتمالات این انتخاب را بیش ازپیش مشکل می کند. علاوه بر همه ی موارد گفته شده انتخاب کفش مناسب پای هر فرد و نگهداری از آن پس از هر بازی نکاتی هستند که اهمیت آشنایی با این کفش را یادآوری می کنند. اکثر اتفاقات بازی فوتبال به وضعیت پای ورزشکار بستگی دارد.

برای انتخاب کفش فوتبال مناسب بهتر است ابتدا با قسمت های مختلف آن آشنا شویم. حتی اگر با قسمت های مختلف کفش فوتبال آشنا هستید، یادآوری این نکات باعث می شود تا بهتر قیمت، کیفیت، کارایی و دوام کفش را تشخیص دهید.

رویه

رویه کفش فوتبال تمامی قسمت های بالای کفی کفش و قسمت میانی آن است.

رویه-کفش-فوتبال

زیره

زیره کفش فوتبال تمام قسمت های پایین کفی کفش و قسمت میانی آن است. در واقع این قسمت از کفش بیشتر با زمین در تماس است. برای انتخاب کفشی با زیره مناسب بهتر است به زمینی که قرار است روی آن بازی کنید توجه نمایید.

زیره-کفش-فوتبال

کفی کفش

کفی درونی کفش فوتبال است که می تواند به صورت جدا شونده یا متصل باشد.

کفی-کفش-فوتبال

لایه میانی

زیرسازی قسمت میانی کفش است. این قسمت در زمان راه رفتن و دویدن وظیفه جذب ضربه های وارده به پا را دارد.

پاشنه-کفش-فوتبال

پاشنه کفش

قسمت انتهایی کفش است، این قسمت وظیفه حمایت از پاشنه پا را به عهده دارد.

قسمت-پاشنه-کفش-فوتبال

قسمت جلویی(پنجه) رویه کفش

قسمت پنجه رویه کفش و یا محل ضربه زدن به توپ است. بیشتر کفش ها در این قسمت از رویه دوخته شده درست شده اند و از فناوری هایی برای افزایش قدرت شوت و کنترل توپ بهره می برند. برای طراحی این قسمت بهره گیری از دانش و تکنولوژی های فراوانی از قبیل فیزیک حرکت و ضربه های وارده به توپ لازم است.

قسمت-پنجه-کفش-فوتبالرویه-دوخته-شده-کفش-فوتبال

استوک

استوک به میخ ها و برآمدگی های زیره کفش فوتبال می گویند که قسمت بسیار مهمی از کفش فوتبال است. استوک ها انواع مختلفی دارند و ممکن است طوری ساخته شوند که از زیره کفش جدا شوند. استوک از جنس های پلاستیک، لاستیک یا فلز ساخته می شوند. استفاده از انواع فلزی آن در بعضی از لیگ ها ممنوع است. این میخ ها انواع مختلفی دارند و نوع آن ها وابسته به جنس زمین است. وجود این میخ ها به ثبات و پایداری هرچه بیشتر روی زمین کمک خواهد کرد. حتی در روزی های بارانی و زمین چمن های خیس وجود میخ های زیره کفش اصطکاک مناسبی ایجاد می کنند و باعث دویدن راحت تر ورزشکار حین بازی می شوند.  این میخ ها در اشکال تیغه ای و مخروطی تولید می شوند. برای بازی کردن روی زمین های سخت بیشتر از کفش هایی با میخ های تیغه ای استفاده می شود ممکن است ترکیبی از میخ های تیغه ای و مخروطی نیز برای این کفش ها استفاده شود. میخ های تیغه ای شکل باعث می شوند تا فشار کمتری از طرف استوک به پای ورزشکار وارد و همچنین باعث افزایش سرعت او می شوند. میخ های مخروطی به دلیل سطح تماس بیشتری که با زمین بازی دارند به پایداری و ثبات بیشتر ورزشکار کمک می کنند و ازاین رو باعث کاهش مصدومیت افراد می شوند.

استوک-کفش-فوتبال

میخ-کفش-فوتبال

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>