آقای خاص؛ بیوگرافی کارل لاگرفلد (قسمت دوم)

کارل لاگرفلد

کارل اتو لاگرفلد (متولد ۱۰ سپتامبر ۱۹۳۳)، یک طراح مد، هنرمند، و عکاس آلمانی مستقر در پاریس است. او طراح ارشد، مدیر خلاقیت خانه مد شانل (Chanel) و خانه ایتالیایی فندی (Fendi)، و موسس برند خودش به شمار می‌­رود. او در طول دهه‌­های مختلف، بر روی انواع پروژه‌­های مربوط به هنر و مد فعالیت نموده است.

سال­‌های آغازین کار:

در ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۱۰، شورای طراحی لباس موزه‌­ای در موسسه مد فناوری، جایزه­‌ای که منحصرا برای لاگرفلد ایجاد شده بود را در یک ضیافت ناهار در شهر نیویورک به او اعطا نمود.

در سال ۲۰۱۳، او یک فیلم کوتاه با نام روزی روزگاری (Once Upon a Time) را کارگردانی نمود. در این فیلم، کایرا نایتلی در نقش کوکو شنل (Coco Chanel) و کلوتیلد هسمه (Clotilde Hesme) در نقش عمه او، آدرین شانل ایفای نقش می­‌کردند.

در سال ۲۰۱۴، یک خانه حراج در فلوریدا اعلام کرد که بسیاری از طرح­‌های ابتدایی لاگرفلد برای موسسه تیزیانی در رم به فروش خواهد رسید.

در سال ۲۰۱۵، اولین فروشگاه کارل لاگرفلد در فروشگاه لاگونا (Lagoona) در دوحه قطر افتتاح شد.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶، اعلام شد که کارل لاگرفلد، دو لابی مسکونی از شهرک­‌های آکوالینا (Acqualina) را که در منطقه مسکونی لوکسی در جزایر آفتابی ساحل میامی واقع شده‌­اند را طراحی خواهد کرد.

سال­‌های آغازین کار کارل لاگرفلد

زندگی شخصی:

لاگرفلد، از اوایل ۱۹۷۰ تا زمان مرگ ژاک د باشر (۱۹۸۹-۱۹۵۱) در سال ۱۹۸۹ با او در یک رابطه طولانی مدت بود.

لاگرفلد در طول سالیان متمادی در خانه‌­های متعددی زندگی کرده است: از جمله، از سال‌های دهه۱۹۷۰ تا سال ۲۰۰۰، یک خانه قرن ۱۸ تزئین شده به سبک روکوکو (Rococo style)؛ آپارتمانی در مونت کارلو، تزئین شده به سبک ممفیس؛ از اواسط دهه ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰، ویلایی در هامبورگ، تزئین شده به سبک آرت دکو (Art Deco style)؛ از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲، آپارتمانی در منهتن؛ سال‌های دهه ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۶، ویلای تابستانی در بیاریتز (Biarritz)، تزئین شده به سبک مدرن. لاگرفلد از سال ۲۰۰۷، در خانه‌­ای متعلق به سال‌های دهه۱۸۲۰ در پاریس زندگی می‌­کند. این عمارت، به سبک مدرن و هنر دکو تزئین شده است.

زندگی شخصی کارل لاگرفلد

جنجال­‌ها و شایعات:

در بهار ۱۹۹۴، جنجال­‌های زیادی بر سر استفاده لاگرفلد از یک آیه از قرآن در مجموعه طراحی لباس­‌های خود برای شانل به وجود آمد. البته در نهایت، این طراح و همچنین خانه مد برای این مساله به طور رسمی عذرخواهی نمودند. لاگرفلد در عذرخواهی خود به این مساله اشاره نمود که او این طراحی را از کتابی در مورد تاج محل (واقع در کشور هند) الهام گرفته و فکر کرده که این کلمات، قسمتی از یک شعر عاشقانه هستند.

جنجال­‌ها و شایعات کارل لاگرفلد

لاگرفلد، در سال ۲۰۰۱ و در نخستین هفته مد در مرکز لینکلن واقع در شهر نیویورک، هدف انتقاد و اعتراض برخی از اعضای گروه رفتار اخلاقی با حیوانات (PETA)  قرار گرفت. این اعتراضات توسط فعالان حقوق حیوانات و به علت استفاده از پوست واقعی حیوانات در مجموعه­‌های او انجام شد. سخنگوی پتا، لاگرفلد را با کلوین کلاین مقایسه نموده و اعلام کرد: “کلوین کلاین، طراح و دوست بزرگ حیوانات بوده و از خز واقعی در محصولات و طراحی‌­های خود استفاده نمی‌­کند؛ در حالی که لاگرفلد، طراح دوران دایناسوری (کنایه به قدیمی بودن سبک کار) است که همچنان از خز واقعی در مجموعه­‌های خود استفاده می‌­نماید.”

پتا در سال ۲۰۱۰، مطلبی در مورد لاگرفلد که از خز مصنوعی در مجموعه شانل خود استفاده کرده بود در وب سایت خود منتشر کرده و اعلام نمود: “این یک پیروزی برای خز مصنوعی به شمار می‌­رود. به این دلیل که خز مصنوعی آنچنان تغییر کرده و از کیفیت بالایی برخوردار است که در حال حاضر، شما به سختی می‌­توانید تفاوت میان خز مصنوعی و واقعی را تشخیص دهید.”

لاگرفلد، در سال 2001 و در نخستین هفته مد در مرکز لینکلن واقع در شهر نیویورک، هدف انتقاد و اعتراض برخی از اعضای گروه رفتار اخلاقی با حیوانات (PETA)  قرار گرفت.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>