آیا میدانید؟

خوابیدن
آیا می‌دانید زود خوابیدن تاثیر مثبتی در زیبایی چهره شما دارد؟

خواب خوب می تواند تأثیر خوبی در چهره شما داشته باشد. کم خوابی می تواند لک های تیره ای در پوست شما ایجاد کرده و سیستم گردش خون را به خطر بیندازد ، و خون های راکد در مویرگ های چشم که به دلیل کمبود خواب بدرستی تخلیه نمی شوند را به جریان بیندازد .Renée Rouleau ، شخصیت مشهور، می گوید : « کمبود خواب چهره شما را رنگ پریده و خسته می کند و گردش خون را در بدن شما با اختلال مواجه می سازد.»

رنگ-مو
آیا می‌دانید چه رنگ مو‌های باعث آسیب دیدن مو می‌شوند؟

یکی از مواد تشکیل دهنده رنگ موها، آمونیاک است که برای دوام بیشتر رنگ دانه‌ها بر روی مو استفاده می‌شود، اما آمونیاک به مو آسیب می‌رساند، بهتر است حتما از رنگ موهایی با درصد آمونیاک کم و یا بدون آمونیاک استفاده نمایید.

مدیریت-زمان
آیا می دانید مهمترین ویژگی برای رسیدن به اهداف چیست؟

مدیریت زمان مهمترین ویژگی برای رسیدن به اهداف مختلف یک شخص است. مدیریت زمان به شما کمک می کند تا بتوانید کنترل بیشتری روی انرژی و زمان خود داشته باشید. مدیریت زمان به کار های روزانه، زندگی شخصی و حرفه ای شما نظم می دهد، آنها را اولویت بندی می کند و شما را وادار می کند تا در زمان های معینی به کارهایی بپردازید که بیشترین تاثیر را در روند موفقیت شما در زندگی خواهند داشت.

خوابیدن
آیا می دانید چرا مغز به خواب کافی نیاز دارد؟

طبق یک نظریه‌ که طرفداران زیادی هم دارد، خواب تکامل یافته تا اتصالات مغزی هنگام خوابیدن هرس شوند و فضای کافی برای تشکیل خاطرات تازه در روز بعد، ایجاد شود. «گیلیو تونونی» از دانشگاه ویسکانسین که این ایده را مطرح کرده، می‌گوید: “خواب هزینه‌ای است که ما برای یادگیری می‌پردازیم.”  به این دلیل وقتی یک شب نمی‌توانیم بخوابیم، روز بعد تمرکز کردن و یادگیری اطلاعات جدید برای ما سخت‌تر می‌شود؛ شاید چون ظرفیت ما برای ثبت تجربه‌های جدید کم می‌شود. بهتر است در کنار خواب خوب پس از یادگیری یک نکته‌ی جدید، سعی کنیم شب قبل هم خواب خوبی داشته باشیم.

رنگ-سال
آیا می‌دانید رنگ سال چطور انتخاب می‌شود؟

هرسال شرکت پنتون(PANTONE) یک پالت رنگ شامل ده رنگ را اعلام می‌کند که یک رنگ آن در راس جدول به عنوان رنگ سال معرفی می‌شود. اما امسال برای اولین بار پنتون ساختارشکنی کرده و دو رنگ را به‌عنوان رنگ فصل انتخاب کرده است. این دو رنگ که هردو رنگ‌های بسیار ملایم و آرامی هستند، براساس جنسیت انتخاب شده‌اند؛ صورتی کوارتز، معرف روح زنانه و آبی آسمانی با ذاتی مردانه.

استفاده-از-لباس-سفید-برای-عزاداری
آیا می دانید سفید هم مثل سیاه رنگ عزاداری است؟

بعد از مشکی معمول ترین رنگ برای عزاداری سفید است. ملت‌هایی که مرگ را بعنوان تولد دوباره و شروع زندگی بهتر با آرامش بیشتر می‌پذیرند، دارای سبک متفاوتی از عزاداری برای رفتگان هستند. آن‌ها رنگ سفید را بعنوان نماد آرامش، برای لباس عزاداری استفاده می‌کنند. درست است که در فرهنگ ما سفید نشانه شادی است ولی در برخی از فرهنگ‌ها مانند چین و هند رنگ سفید را نشانه آرامش و مناسب عزاداری می‌دانند. جالب است بدانید که در دوران باستان مردم مصر، سفید را نماد خدای مرگ و پاکی می‌دانسته‌اند. همچنین در قرون وسطی در اروپا نیز سفید بعنوان رنگ عزاداری متداول بوده است.

کلاه-پشمی
آیا می دانید کلاه های پشمی را چطور پاک می کنند؟

برای پاک کردن گرد و غبار از کلاه‌های پشمی و مخملی، مثل کلاه نمدی از برس استفاده کنید و به آرامی در جهت خلاف عقربه‌های ساعت روی کلاه بکشید. در صورتی که روی کلاه لکه‌های بیشتری وجود داشته باشد بهتر است از یک پارچه خیس که کمی آمونیاک دارد استفاده کنید. برای خشک کردن کلاه از یک پارچه کتانی استفاده کنید به طوری که کلاه را درون یک پارچه کتانی بپیچید و رطوبت اضافی آن را بگیرید.

شستشو
آیا می دانید برای شستن دست ها به چه میزان آب نیاز است؟

مرکز پیشگیری و درمان بیماری های آمریکا توصیه می کند تا برای تمیزی کامل دست ها بیست ثانیه آن ها را با صابون بشوییم و سپس کاملا آن ها را آب کشی نماییم.  با این حال اگر ۵ ثانیه برای آب کشی کامل دست ها زمان نیاز باشد و شیر آبی که آز آن استفاده می شود کاملا نو و سالم باشد، حدودا دو لیتر آب برای آب کشی دست ها نیاز است. برای شستشوی دست ها نیاز به استفاده از آب داغ نیست و آبی با دمای ۵ درجه سانتی گراد نیز دست ها را به طور کامل تمیز خواهد کرد.

عینک-پولاریزه
آیا می دانید فرق بین شیشه های پولاریزه شده و پولاریزه نشده در چیست؟

تابش نور خورشید در جهات مختلفی از سطوح افقی بازتاب می کند. این سطوح گوناگون می تواند سطح آب، زمین، و یا کاپوت خودرو ها باشد  تابش های افقی نور خورشید بسیار خیره کننده هستند و ممکن است باعث نابینا شدن ناگهانی رانندگان اتومبیل و بروز تصادف شوند. شیشه های پولاریزه عینک ها فقط به نور های عمودی اجازه عبور می دهند در حالی که شیشه های پولاریزه نشده اندکی از شدت تابش همه ی نور ها را کاهش می دهند و هیچ فیلتری برای جلوگیری از ورود نور های خیره کننده به چشم ندارند.

کیت-میدلتون
جواهرات کیت میدلتون از کجا آمد؟

هومن باوریان: تا پیش از سال ۲۰۱۱ کیت میدلتون تنها بانویی از «ردینگ» انگلستان و بسیار ناشناخته بود، اما حالا با گذشت پنج سال و تبدیل شدن به «دوشس کمبریج»، تقریبا کسی پیدا نمی‌شود که نام او را نشنیده یا چهره‌اش را نشناسد.او در همین مدت زمان کوتاه توانست محبوبیت خانواده سلطنتی انگلستان که پس از مرگ «پرنسس دایانا» تا به امروز همچنان رو به افول بوده را بهبود ببخشد.

تاج-السلطنه
در زمان حکمرانی پادشاهان قاجار، مراسم عقدکنان و جشن‌های عروسی با چه شرایط و آیین‌هایی برگزار می‌شده است؟

«اجازه عقدکنان داده شد و مشغول جشن شدند.  فوق‌العاده عالی و قشنگ تهیه دیده، ولی تقریبا کم‌جمعیت‌تر از شیرینی خوران. دوباره‌آن خیال سرسام و جنون (فشار روحی) در من تولید (ایجاد) و به یک تهدید خارجی همیشه دچار (ترس). و می‌دیدم در یک گرداب عمیقی افتاده راه خلاصی ندارم…». با گذشتن روزها برای تاج‌السلطنه، زمانی که او علاقه ای به رسیدن آن نداشت فرا رسید و آن روز عقدکنان بود. او خواسته و ناخواسته باید به عقد پسرکی درمی آمد که قرار بود شوهر آینده او باشد.

مبلمان-اداری
از کجا مبلمان اداری بخریم؟

از آنجا که ما مطمئن هستیم تهران تمام دنیا نیست و کمی هم علم پیشرفت کرده، بنابراین از حسن‌آباد به سادگی گذر میکنیم و بر اینترنت نظر می‌کنیم. وب سایت‌هایی که بی‌واسطه محصولات را در کنار مزایایی چون حمل رایگان در اختیار شما می‌گذارند و از طرفی علاوه بر نظارت‌های صنفی معمول که بر همه فروشگاه‌ها و تولیدی‌ها انجام می‌شود، آنها مشمول نظارت‌هایی بیشتری از قبیل وزارت صنعت و معدن و تجارت و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز می‌شوند، حقوق شما را مکتوب ضمانت می‌کنند و تازه پلیس فتا هم که حواسش به همه چیز هست.

کیف-محبوب
کیف محبوب زنانه ۲۰۱۵ کدام است؟

در دنیای مد اصطلاحی خاص برای مدل‌های کیف محبوب ،خاص و آیکونیک وجود دارد! ایت بگ (it Bag) اصطلاحی است برای مدل‌های محبوب مثل مدل چرخدوزی شده quilted برند شانل CHANEL که کاملاً معروف و شناخته شده است یا کیف مدل لاگج (Luggage) برند سلین (Celine) و یا کیف پی اس وان (ps1) برندProenza Schouler.

تتوو
خطرات و عوارض تاتو چیست؟

اولین و رایج‌ترین مشکلاتی که بعد از انجام تاتو بروز می‌کند وابسته به رنگ آن است؛ چرا که جوهری که برای تاتو استفاده می‌شود حاوی موادی است که میتواند مشکلات مختلف سلامتی از قبیل سرطان، تاثیرات منفی بر روی جنین (مربوط به زنان باردار) و.. ایجاد کند. جالب است بدانید که رنگ تاتو حاوی موادی است که در رنگ کردن اتومبیل از آن استفاده می‌شود.

مد-و-اسلام
آیا میدانید بازاری نیم میلیارد دلاری مد برای زنان مسلمان قرار داده شده است؟

دولچه و گابانا با گذاشتن اولین عکس‌هایی  از مجموعه حجاب، اولین زنگ مد سال را به صدا در آورد. دنیای اسلام می‌تواند بازار خیلی خوبی برای اهالی مد باشد و تخمین زده شده است که تا سال ۲۰۱۹، این درآمد به ۴۸۴ میلیارد دلار خواهد رسید. دراین مطلب به این بازار سودآور اما پیچیده خواهیم پرداخت.

ساعت-مچی
آیا می دانید چرا ساعت را به دست چپ می‌بندیم؟

افراد ساعت را بیشتر به دست چپ خود می‌بندند زیرا بیشتر افراد راست دست هستند و در زمان کار کردن یا نوشتن بیشتر از دست راست خود استفاده می‌کنند. بنابراین می توانید ساعت خود را به هر دو دستتان ببندید. هیچ نشانه فرهنگی مبنی بر بستن ساعت به دست چپ وجود ندارد. افراد چپ دست می توانند ساعت خود را به دست راست ببندند.

تجارت-جهانی-لباس
آیا می دانید گردش مالی تجارت جهانی پوشاک چقدر است؟

طبق آمار موجود ایرانی‌ها سالانه ۱۵ میلیارد دلار لباس می‌خرند، اما سهم صادرات ایران در این حوزه تنها ۱۰۰ میلیون دلار است. این در حالی است که،سالانه ۵۰۰ میلیارد دلار گردش مالی تجارت پوشاک بین کشورهای عضو فدراسیون جهانی پوشاک است.

لباس-پشمی
آیا می دانید لباس های پشمی چطور شما را گرم نگه می دارند؟

لباس‌های پشمی به دلیل وجود روزنه‌هایی در الیاف‌هایشان باعث گرم ماندن بدن شما می‌شوند. این روزنه‌های هوا مثل یک عایق عمل می کنند و مانع از خروج گرمای بدن شما در هوای شرد می شوند. الیاف لباس‌های پشمی آب را جذب می کنند و در هوای سرد و مرطوب باعث گرم ماندن بیشتر بدن شما می شوند. لازم به ذکر است که لباس های پشمی ضد حریق هستند.

فواید-خوردن-شکلات
آیا می دانید چطور خوردن شکلات باعث خوشحالی شما می شود؟

خوردن شکلات باعث خوشحالی افراد می‌شود. این امر به دلیل مواد طبیعی موجود در شکلات رخ می‌دهد. شکر و کافئین موجود در شکلات میزان اندورفین و سروتونین موجود در مغز را افزایش می‌دهد. با خوردن شکلات‌های شیرین علاوه بر افزایش موارد ذکر شده قند خون شما نیز افزایش می‌یابد که این مورد نیز موجب ایجاد آرامش در شما می‌شود. حتی شکلات تلخ نیز به دلیل داشتن منیزیم زیاد سیستم عصبی شما را آرام می‌کند.

چارلز-فردریک
آیا می دانید اولین طراح لباس دنیا کیست؟

تولید لباس قدمتی به طول تاریخ بشریت دارد. اما اولین طراح لباس کسی است که نام خود را به لباس های تولیدیش می دوخت. در قرن نوزدهم طراح و تولید کننده لباسی به نا چارلز فردریک (Charles Fredrick Worth) اولین شخصی است که این کار را انجام داد. قبل از او لباس ها بدون نام و برند دوخته می شدند و اکثرا از طرح های لباس های سلطنتی تقلید می کردند.

ناخن-های-سالم
آیا می‌دانید چه ویتامین‌هایی استحکام ناخن‌ها را بیشتر می کنند؟

آهن، روی و ب-۱۲ بهترین ویتامین ها برای تقویت استحکام ناخن‌ها هستند. آهن باعث تقویت ناخن‌هایی می‌شود که به دلیل کمبود آهن  شکننده شده‌اند. روی و ویتامین ب-۱۲ به رشد هر چه بهتر ناخن‌ها کمک می کنند. همچنین ویتامین‌های A و H برای داشتن ناخن‌های سالم مفید هستند. آهن در سبزیجات برگدار، مغزها و گوشت قرمز وجود دارد و روی در گوشت بوقلمون و شکلات موجود است. بهتر است بجای قرص‌های مکمل غذایی از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید.

پول
آیا می‌دانید ایرانی ها بیش از اروپایی ها برای لباس هزینه می‌کنند؟

طبق آمار‌ها اگر متوسط درآمد هر ایرانی را یک‌میلیون تخمین بزنیم ایرانیان حدود ٤/٤‌ درصد درآمد خود را به خرید پوشاک اختصاص می‌دهند. این درحالی است که متوسط دستمزد مردم کشور ترکیه ٦٨٠ دلار (حدود ٢‌میلیون تومان) تخمین زده می‌شود و مردم این کشور ٣/٣‌ درصد از درآمد خود را به خرید پوشاک اختصاص می‌دهند. متوسط درآمد یک فرانسوی ماهانه حدود ٢١٠٠ دلار (حدود ٦‌میلیون تومان) است و مردم در این کشور به‌طور تقریبی ۱/۳‌ درصد از درآمد خود را به خرید پوشاک اختصاص می‌دهند.

آسپرین
آیا می‌دانید قوی ترین شوینده لباس چیست؟

قرص آسپرین ۳۲۵ میلی‌گرم! شاید تعجب کرده باشید اما این قرص به دلیل وجود یک اسید ضعیف در ساختار آن بسیار قوی‌تر از شوینده‌های لباس است. ۵ قرص آسپرین را در دو گالن آب حل کنید،  لباس چرک شده یا دود گرفته خود را در این محلول قرار داده و اجازه دهید حدود هشت ساعت یا حتی یک شبانه روز در آن خیس بخورند، توجه کنید که آب کاملا روی سطح لباس ها را پوشانده باشد. مطمئنا لباس‌های شما بسیار تمیز خواهد شد و شگفت‌زده می‌شوید.

تخم-مرغ-قهوه-ای
آیا تخم مرغ‌های قهوه‌ای سالم‌تر از تخم مرغ‌های سفید هستند؟

تخم مرغ‌های قهوه‌ای رنگ از نظر ارزش غذایی هیچ تفاوتی با تخم مرغ‌های سفید ندارند. دلیل قهوه‌ای بودن رنگ این تخم مرغ‌‌ها نژاد مرغی است که این تخم‌ها را می‌گذارد. به دلیل اینکه برای تولید این تخم مرغ‌ها به مرغ‌های این ‌نژاد غذای بیشتری می‌دهند قیمت بالاتری دارند. پس با خیال راحت تخم مرغ‌های سفید را مصرف کنید.

خستگی-مزمن
آیا می‌دانید چرا همیشه خسته هستید؟

خوابتان بهینه نیست، اگر چرخه خوابتان را بهینه سازی نکنید حتی با ۷ یا ۸ ساعت خوابیدن بازهم خسته خواهید بود. تحرک ندارید، نشستن طولانی روی صندلی حتی با روزی یک ساعت ورزش کردن هم درست نمی‌شود. بدن ما نیاز دارد تا به طور مداوم فعال باشد تا نشاطی دائمی داشته باشد. استرس دارید، استرس یکی از مهمترین دلایل بحران انرژی ذهنی و جسمی است و به روش‌های مختلفی انرژی را خاموش می‌کند.

عسل
آیا می‌دانید چرا عسل شفا دهنده است؟

عسل بهترین جایگزین شکر سفید است. عسل از شکر سفید ویتامین‌های بیشتری دارد و بدلیل هضم راحت انرژی‌زا می‌باشد. از دیگر فواید عسل پایین آوردن LDL (کلسترول بد)، تری‌گلیسرید و بالا بردن HDL (کلسترول خوب) است. عسل حاوی آنتی‌اکسیدان است که باعث کاهش ابتلا به بیماری‌ها می‌شود. علاوه بر موارد قبلی عسل دارای ویتامین c، کلسیم و آهن است. عسل خاصیت ضد باکتری دارد و همین امر آن‌را برای التیام بخشیدن زخم‌ها سودمند می‌کند.

لیموترش
آیا می‌دانید کاربرد‌های دیگر لیموترش غیر از خوردن چیست؟

لیموترش بسیار مفید است و به غیر از استفاده در خوارکی‌ها مصارف دیگری دارد. لیموترش مصارف زیبایی بسیار زیادی دارد از جمله: از بین بردن جوش‌های سر‌سیاه، لایه‌برداری لب، تقویت ناخن، روشن کردن پوست و سفید کردن دندان. همچینین می توان از لیموترش در پاک کردن وسایل نقره استفاده کرد.

چربی-شکم
آیا می‌دانید راه از بین بردن چربی شکم چیست؟

ورزش های معمولی که سراسر بدن را در بر می‌گیرند، سرعت چربی سوزی و کالری سوزی را افزایش می‌دهند. ورزش‌های هوازی هم در مورد هدف قراردادن چربی درونی شکم مفید هستند. شدت ورزش هم نقش مهمی دارد، ورزش‌های متوسط یا شدید در مقایسه با ورزش هوازی با شدت کم یا ورزش استقامتی، بیشتر می‌توانند از توده چربی شکمی بکاهند. اگر می خواهید نتایج چشمگیر باشد باید مکررا ورزش کنید، مثلا پنج روز در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط انجام دهید، یا سه روز در هفته و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه ورزش با شدت بالا داشته باشید.

سفیدی-دندان
آیا می‌دانید دلیل بدرنگی دندان‌ها چیست؟

آشامیدنی‌ها مانند، قهوه، نسکافه، نوشیدنی‌های انرژی زا و نوشابه‌هایی که در کنار غذا استفاده می‌شوند بسیار تاثیرگذار هستند. غذاهایی که باعث بدرنگی دندان‌ها می‌شوند غذاهایی هستند که دارای زعفران، رب گوجه‌فرنگی و رنگدانه‌های داخل غذا هستند که روی دندان‌ها تاثیر گذارند. سیگار، تنباکو و قلیان که جدا از مضرات زیادی که برای فرد دارد باعث بدرنگی دندان‌ها نیز می‌شوند.

شیر-خوردن-نوزاد
آیا می‌دانید کودکان تا چه سنی به شیر مادر احتیاج دارند؟

حدود ۷۵ درصد از زنان در بیمارستان اقدام به تغذیه نوزاد با شیر مادر می‌کنند اما تنها ۴۴ درصد این کار را تا ۶ ماهگی نوزاد ادامه می‌دهند. شیر مادر فواید زیادی دارد؛ زودهضم تر از شیرخشک است، سیستم ایمنی کودک را تقویت می کند، از عفونت پیشگیری می کند و باعث ارتقای سلامت کودک می شود و سرشار از آنتی بادی است. در برخی کشورها تا ۳سالگی به کودک شیر می دهند و در برخی کشورها بعد از ۶ماهگی کودک را از شیر می گیرند. کودک حداقل باید ۲سال شیر بخورد.

رنگ-و-شخصیت
آیا می‌دانید رنگ‌های مورد علاقه شما بخش از شخصیتتان را نشان می‌دهند؟

در نظریه ظرفیت زیست محیطی، این تفکر مطرح می شود که رنگ‌های مورد علاقه‌ی هر فرد ریشه در گنجینه‌ی تجربیات و خاطرات شخصی فرد و حتی اجدادش دارد، طی سری آزمایشاتی دانشمندان به این نتیجه رسیدند که تجربیات عاطفی هر فرد که خاطری مثبت از خود در ذهن ثبت می‌کنند در انتخاب رنگ مورد علاقه هر شخص بسیار تاثیر گذارند، مانند دختری که از لباس مدرسه قرمز رمگ خودش خاطرات مثبت و لذت بخشی در ذهنش ثبت شده استت و به خاطر همین علاقه خاصی نسبت به استفاده از عینک آفتابی با فریم قرمز رنگ دارد.

بررسی-خوابیدن-افراد
آیا می‌دانید زنان بیشتر ار مردان می‌خوابند؟

«دنیل فورجر» و تیمش از دانشگاه میشیگان توانستند با بررسی داده‌های بدست آمده از اپلیکیشنی به نام Entrain به نتایج جالبی دست یافتند. آنها این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرده و پی بردند که مردان میان‌سال کمتر از همه می‌خوابند، در حالی که زنان زیر ۲۵ سال بیشترین میزان خواب را دارند. روی هم رفته، زنان به‌طور میانگین ۳۰ دقیقه بیشتر از مردان می‌خوابند چون کمی زودتر به خواب می‌روند و دیرتر از خواب بیدار می‌شوند.

اعتیاد-به-خرید
آیا می‌دانید یکی از مهمترین دلایل اعتیاد به خرید چیست؟

یادداست نکردن هزینه‌ها در زمان خرید یکی از دلایل اعتیاد به خرید است. به گفته محققان، یکی از دلایل ضعف مدیریت مالی در آن است که فرد نمی‌داند چه مبلغی پول خرج کرده و ترجیح می‌دهد از رقم واقعی بی‌اطلاع باشد. این گونه افراد بی‌آن‌که بداند چقدر داشته و چه مقدار از پولشان را خرج کرده‌اند با فرار از واقعیت، همچنان خرج می‌کند. اعتیاد به خرید یکی از مصیبت های  پول سوزی است که خانم و آقا ندارد و افراد بسیاری با آن درگیر هستند.cherismas-tree

از فرچه دستشویی تا درخت کریسمس

آیا می‌دانید اولین درخت کریسمس پلاستیکی را از فرچه های توآلت ساخته اند؟در واقع دقیقا جنس همه آن‌ها از موهای فرچه های توآلت ساخته شده بوده .