راه­‌هایی برای اینکه بدن شما در صبح‌­های زمستانی احساس گرمای بیشتری داشته باشد

زمستان فصل برف و سرماست. قبل از اینکه صبح‌های زمستانی از خانه بیرون بروید بهتر است توجه ویژه ای به آب و هوا داشته باشید. در ادامه توصیه هایی برای گرم ماندن در صبح های سرد زمستانی ارائه شده است. امیدواریم با این نکته های رومیس پلاس گرم بمانید.

بر روی تنفس خود تمرکز نمایید

در یک مطالعه، شرکت­‌کنندگان با استفاده از روش مراقب‌ه­ای به نام “تنفس گلدانی” (vase breathing)، درجه حرارت مرکزی بدن خود را به ۱۰۱ درجه افزایش دادند. این کار را با استنشاق عمیق آغاز نمایید. در حین بازدم، عضلات شکم و لگن خود را منقبض کنید تا قسمت پایین شکمتان به آرامی به شکل یک گلدان گرد درآید. همچنین، برخی از پزشکان نیز به افراد توصیه می‌­کنند که یک شعله را بر روی ستون فقرات خود تجسم کنند. یک راه ساده‌­تر این است که از روش تنفس یوجایی (ujjayi) اصلی یوگا (به معنی پیروز) استفاده کنید. پشت گلوی خود را در حالی که دم و بازدم را به آرامی از طریق بینی خود انجام می­‌دهید منقبض کنید. این انقباض باعث می­‌شود که ماهیچه‌­های درگیر در امر تنفس کار بیشتری انجام بدهند، و این امر به افزایش حرارت داخلی بدن کمک می‌­کند.

بر روی تنفس خود تمرکز نمایید

پوشش خود را هوشمندانه­ انتخاب کنید

انتخاب درست لایه‌­های پوششی می‌­تواند در کاهش گرما موثر بوده و از تعریق جلوگیری کند (چرا که عرق کردن باعث می‌­شود احساس سرمای بیشتری داشته باشید). برای دستیابی به این هدف، کار خود را با انتخاب یک لایه زیرین تنگ (ساخته شده از پارچه‌­ای که به سرعت خشک می‌­شود) مانند پارچه­‌ای از جنس پلی­‌استر، پشم مرینوس، ابریشم و یا یک ترکیب مصنوعی دیگر (از کتان‌­هایی که به کندی خشک می‌­شوند پرهیز نمایید) شروع کنید. یک پیراهن آستین بلند، ژاکت کاردیگان یا کشباف پشمی و یا جلیقه‌­ای از پشم گوسفند را به آن اضافه نمایید. کت یا پالتوی زمستانه خود را بر روی این قطعات پوششی به تن کنید. اگر می‌خواهید از لایه‌­ی اضافی دیگری نیز بر روی آن استفاده کنید، می‌­توانید از یک ژاکت پشمی مناسب برای این کار بهره ببرید. پشم، یکی از بهترین عایق­‌های طبیعی به شمار می‌­رود.

پوشش خود را هوشمندانه­ انتخاب کنید

از پتوهای مناسبی برای گرم کردن خود استفاده نمایید

برای برخورداری از یک تختخواب گرم و نرم، باید از چند پتوی متعدد برای کمک به حبس گرما استفاده نمایید. این لایه‌­بندی را با ملحفه‌­های فلانل یا پشمی آغاز کنید. سپس، نرم­‌ترین کامفورتر یا پتوی خود را در لایه زیرین قرار داده و لایه‌­هایی از چند پتوی نازک و متراکم را بر روی آن پهن نمایید. اگر شما تخت خود را به یکی از دیوارهای خارجی خانه چسبانده‌­اید، بهتر است آن را در روزهای سرد چند سانتی‌متر از دیوار دورکرده و به سمت مرکز اتاق بکشید.

از پتوهای مناسبی برای گرم کردن خود استفاده نمایید

یک غذای چرب صرف کنید!

اگر قصد دارید برای مدت زمان طولانی در خارج از منزل به سر برید، سوخت کوره داخلی بدن خود را با خوردن غذایی که به آرامی هضم شود تامین کنید. بری سوانسون (Barry Swanson)، استاد دانشگاه و محقق مواد غذایی در دانشگاه ایالتی واشنگتن می‌­گوید: “هنگامی که بدنتان شروع به هضم مواد غذایی می­‌کند، شما احساس گرما خواهید کرد. دلیل این امر این است که بدن شما باید انرژی لازم برای هضم مواد غذایی را تامین نماید. چربی، به عنوان ماده‌­ای که به آرامی در سیستم هاضمه حرکت می‌­کند، شناخته می‌­شود. به عنوان مثال، نوشیدن شکلات داغ به همراه تکه‌­ای کره، طعم خوبی داشته، تولید گرما کرده و شما را حتی زمانی که در حال انجماد در چادری در کنار یک کوه هستید گرم می‌­سازد.

یک غذای چرب صرف کنید!

شال گردن خود را به شیوه درست آن گره بزنید

از یک گره پنهان برای حفاظت از گردن و قفسه سینه خود از سرما استفاده نمایید. شال گردن را بر روی قسمت جلوی گردن خود قرار دهید تا بخش­‌های انتهایی آن به سمت عقب و بر شانه­‌های شما قرار گیرند. سپس، دو سر انتهایی شال را از پشت سر خود عبور داده و آن‌ها را به جلو بیاورید. دو بخش انتهایی را بر روی یکدیگر قرار داده و آن را با یک گره شل ببندید. در نهایت، گره موردنظر را تا حد امکان در زیر شال پنهان کنید.

شال گردن خود را به شیوه درست آن گره بزنید

خودتان گرم­کن دست بسازید

یکی از روش‌­هایی که برای ساخت این گرم­کن وجود دارد این است که ابتدا یک کیسه زیپ تاپ یا زیپ کیپ بزرگ، یک کیسه زیپ تاپ کوچک‌تر، چند پلت کلرید کلسیم مذاب­‌کننده یخ (این محصول در بسیاری از فروشگاه­‌های سخت افزاری موجود است)، و مقداری آب برای انجام این کار آماده نمایید.

کیسه بزرگ را تا ارتفاع ۱٫۵ اینچ با کلرید کلسیم پر کنید. کیسه کوچک‌تر را نیز تقریبا تا نیمه آن با آب پر نموده و هوای اضافی را با فشار از آن خارج کنید. سپس، کیسه کوچک‌تر را داخل کیسه بزرگ‌تر قرار داده و دوباره هوای اضافی را از آن خارج نمایید. برای فعال کردن گرم­کن، اندکی از گوشه‌­ی مهر و موم شده‌­ی کیسه کوچک‌تر را باز کنید. هنگامی که آب با کلرید کلسیم ترکیب شود، یک واکنش شیمیایی رخ داده و یک محصول جانبی گرم به وجود می­‌آید. در نهایت، می‌­توانید درون هر جیب کت خود، یکی از این کیسه‌­ها را قرار دهید.

خودتان گرم­کن دست بسازید

به چیزهای خوب فکر کنید

یکی از مطالعات انجام شده توسط دانشمندان نشان می­‌دهد که نوستالژی واقعا قادر است قلب شما را گرم کند. در این مطالعه، شرکت­‌کنندگانی که یک رویداد نوستالژیک یا خاطره‌­انگیز را (در مقابل یک رویداد معمولی) به یاد آورده بودند، در برابر سرمای شدید، تحمل بیشتری از خود نشان دادند. بنابراین دفعه بعدی که در یک روز بسیار سرد، در خارج از خانه خود منتظر کسی بودید، یکی از خاطرات نوستالژیک و دلگرم‌­کننده خود را برای مقابله با سرمای هوا به یاد آورده و مرور نمایید.

به چیزهای خوب فکر کنید

یک نوشیدنی گرم صرف کنید

نوشیدنی­‌های گرم و سوپ­‌های مختلف، شما را حتی برای چند لحظه گرم می‌­کنند. در همین راستا، مایکل کرگلیانو (Michael Cirigliano)، استادیار پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا می‌­گوید: “در واقع، مایعات داغ نمی‌توانند دمای داخلی بدنتان را افزایش دهند، اما قادرند تصور گرم شدن را به شما منتقل سازند. دهان شما، یکی از حساس­‌ترین اجزای بدنتان به حساب می­‌آید. تماس مایع داغ با این منطقه حساس از بدن، این احساس را به شما می‌­دهد که شما گرم شده‌­اید.

یک نوشیدنی گرم صرف کنید

شیرینی زنجبیلی بپزید!

جودی گریفین (Judy Griffin)، نویسنده کتاب “گیاهان طبیعت” می‌­گوید: “زنجبیل، یک گیاه تحریک‌­کننده است. این امر بدان معنا است که این گیاه، گردش خون را افزایش می­‌دهد. به این ترتیب، این گیاه قادر است شما را از درون گرم کند.” اما تنها به این خاطر که زنجبیل می‌­تواند شما را گرم کند، نمی‌­توان به این نتیجه رسید که تمام ادویه‌­جات دیگر نیز از این خاصیت برخوردار هستند. به عنوان مثال، غذاهای تند دیگر باعث تعریق شما می‌­شوند. این امر می‌­تواند احساس سرمای بیشتری را نیز به شما انتقال دهد.

شیرینی زنجبیلی بپزید!

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>