اشتباهاتی که افراد باهوش هرگز دو بار مرتکب نمی‌­شوند

افراد باهوش

همه ما در طول زندگی خود اشتباه می‌­کنیم، و این امر لزوما چیز بدی نیست. اشتباهات می‌­توانند به شما درس زندگی داده و به شما کمک کنند تا انسان بهتری باشید، اما اگر شما از اشتباهات خود درس نگیرید، ممکن است آن‌ها را بدون اینکه متوجه باشید بارها و بارها تکرار کنید. در این مطلب، برخی از اشتباهاتی که افراد باهوش هرگز دو بار مرتکب نمی‌­شوند به شما ارئه خواهد شد.

نادیده گرفتن راهنمایی‌­هایی که از دیگران دریافت کرده‌­اید

درخواست مشاوره از کسی که عاقل و خردمند بوده و شما را به خوبی می­‌شناسد، ممکن است بسیار مفید باشد، چرا که آن‌ها می‌­توانند مشاوره­‌ی شخصی و آگاهانه‌­ای را برایتان فراهم نمایند. بسیاری از مردم بارها و بارها با دوستان و عزیزان خود در مورد چگونگی بهبود زندگی خود مشاوره می­‌کنند، اما آن‌ها هرگز از این توصیه­‌ها پیروی نمی‌­کنند، چرا که بر این باورند که بهتر از همه می­‌فهمند.

افراد هوشمند قادر به درک این مساله هستند که در برخی شرایط و موقعیت­‌های خاص، بهره‌­گیری از یک چشم­‌انداز دیگر می‌­تواند بسیار ارزشمند باشد (به خصوص اگر خود شما برای دریافت این مشاوره اقدام کرده باشید).

نادیده گرفتن راهنمایی‌­هایی که از دیگران دریافت کرده‌­اید

اعتقاد به کسی که بیش از حد ممکن خوب و بی­‌نقص به نظر می‌­رسد

اغلب مردم حداقل یک بار در طول عمر خود با کسی دیدار خواهند کرد که بیش از حد ممکن خوب و بی­‌نقص باشد. این افراد جذاب و کاریزماتیک بوده و دوست دارند در مورد موفقیت‌­های خود و اینکه چگونه می­‌توانند به شما کمک کنند مرتبا صحبت نمایند. با این حال، اگر این مساله بیش از حد بی‌­نقص به نظر می­‌رسد، این امکان وجود دارد که آن‌ها برای منافع شخصی خود از شما استفاده کنند.

افراد موفق و هوشمند قادر به درک این مساله هستند که احتمال بسیار کمی وجود دارد که چیزی در ازای اعطای هیچ چیز دریافت کنند، و اینکه شما باید قبل از اعتماد به افراد، در مورد آن‌ها به دقت فکر کنید.

اعتقاد به کسی که بیش از حد ممکن خوب و بی­‌نقص به نظر می‌­رسد

انجام یک کار به طور مشابه و انتظار دریافت نتیجه متفاوت

افراد هوشمند قادر به درک این مساله هستند که اگر یک روش برای انجام کار خاصی کارگر واقع نشود، گام بعدی باید پیدا کردن یک روش جدید برای انجام آن باشد. انجام کاری به صورت مکرر می‌­تواند منجر به ناامیدی و ناراحتی­‌تان شود، اما لزوما باعث پیشرفت و موفقیت شما نشده و شما را به جلو نخواهد راند.

انجام یک کار به طور مشابه و انتظار دریافت نتیجه متفاوت

انتظار برای دستیابی فوری به کامیابی

افراد هوشمند قادر به درک این مساله هستند که در بیشتر مواقع، قبل از دستیابی به پاداش و موفقیت باید به سختی کار کرد. آ‌ن‌ها به جای ناامید شدن، برای ادامه کار در خود ایجاد انگیزه می‌­کنند، چرا که آ‌ن‌ها می­‌دانند که در نهایت به پاداش خود دست خواهند یافت.

انتظار برای دستیابی فوری به کامیابی

عدم انجام درست کار، و انتظار برای دریافت یک نتیجه خوب

اغلب مردم در طول زندگی خود موفق به عبور از چند میان­بر شده‌­اند؛ به عنوان مثال، بسیاری از افراد بدون اینکه آمادگی بالایی داشته باشند در یک امتحان شرکت کرده و به طور تصادفی به یک نتیجه خوب دست یافته­‌اند. اما افراد موفق و هوشمند می‌­دانند که این امر تنها یک شانس مقطعی بوده و استفاده از این روش و اتکا به آن در واقع می‌­تواند آن‌ها را از دستیابی به پتانسیل کامل خود بازدارد.

عدم انجام درست کار، و انتظار برای دریافت یک نتیجه خوب

انداختن تقصیرها بر گردن هر چیز غیر از خودتان

زمانی که یک برنامه یا هدف با مشکل مواجه می‌­شود، قبول مسئولیت آن می‌­تواند بسیار مشکل باشد، و بسیاری از مردم حداقل یک بار، شخص یا مساله دیگری را برای بروز این مشکل مسئول دانسته و سرزنش کرده­‌اند. افراد هوشمند ممکن است این اشتباه را یک بار مرتکب شوند، اما تجربه به آن‌ها می‌­آموزد که آن‌ها قدرت را در دست دارند، و پذیرش این امر بدان معنا است که آن‌ها از توانایی لازم برای تغییر زندگی خود (در جهت مثبت) برخوردار می‌­باشند.

انداختن تقصیرها بر گردن هر چیز غیر از خودتان

تلاش برای تغییر یک فرد دیگر

بسیاری از اوقات، برخی از مردم تلاش می­‌کنند با نیت خوب خود افراد را تغییر دهند. با این حال، تنها راه تغییر یک فرد این است که آن فرد نیز به بروز این تغییرات علاقه‌­مند باشد. شما نمی­‌توانید یک فرد را به تغییر خود علاقه­‌مند سازید. انسان­‌های هوشمند این مساله را درک کرده و به جای آن، سعی می­‌کنند به جای تلاش برای تغییر دیگران، خودشان را تغییر دهند.

تلاش برای تغییر یک فرد دیگر

تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران

اغلب مردم حداقل یک بار در طول مدرسه، کالج، و یا کار خود سعی کرده‌­اند تا تمام افراد را تحت تاثیر قرار دهند، اما این امر به طور معمول منجر به نتیجه خوبی نخواهد شد. تلاش بیش از حد برای تبدیل شدن به شخصیتی که دیگران می‌­پسندند غالبا شما را به یک فرد مصنوعی و ساختگی بدل خواهد کرد، اما به نظر می‌­رسد که برخی از مردم هرگز این امر را به درستی درک نمی­‌کنند. افراد هوشمند سعی می­‌کنند به جای انجام این کار،  بر شخصیت واقعی و صادق خود تمرکز کرده و از این طریق، باقی افراد را به خود شبیه سازند.

تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>