انتخاب کفش ورزشی

دویدن و پیاده روی از متداول ترین ورزش ها هستند. انتخاب کفش مناسب برای این ورزش ها با توجه به فناوری های متعدد ساخت کفش نیاز به دانش تخصصی و حرفه ای دارد.

اگر نمی خواهید ساعت ها به دلیل درد و آسیب مفاصل بر روی تخت بیمارستان بستری شوید، کفش ورزشی مناسبی انتخاب کنید.

انتخاب کفش های ورزشی نامناسب ممکن است باعث شود تا حداقل از درد پاشنه پا همه ی لذت پیاده روی و دویدن در هوای آزاد را از دست بدهید. باوجود اینکه اکثر فروشگاه های معتبر کفش های ورزشی، کارکنان آموزش دیده و خبره را در مغازه های خود به کار گرفته اند، با دانستن این نکات قبل از خرید چند مرحله جلو خواهید بود.

یک کفش؛ همه کاره نیست!

کفش ها هر کدامشان برای کاربرد خاصی ساخته شده اند، بنابراین توصیه می شود تا از یک کفش در همه ی موارد استفاده نکنید. کفش های پیاده روی سخت تر هستند و کفش هایی که برای دویدن ساخته می شوند انعطاف پذیرند. انعطاف پذیری بیشتر کفش های دویدن به علت بهبود ویژگی ضربه گیری آن هاست. اگر در فعالیت های مختلف شرکت می کنید، برای هر کدام از کفش مخصوص آن استفاده کنید.

پای خودتان را بشناسید

اینکه پای همه ی ما ده انگشت دارد واضح است، اما این عضو حساس از بدن در افراد مختلف شکل ها و فرم های متفاوتی دارد. شناخت خصلت های پایتان به شما در انتخاب مناسب ترین کفش کمک بزرگی خواهد کرد. البته امروزه شرکت های معروف مدل هایی را متناسب با همه ی فرم های پا طراحی می کنند. برای شناخت فرم پایتان آن را خیس کرده و بر روی یک کاغذ قهوه ای بگذارید؛ محل خیس شدن کاغذ فرم پای شما را نشان میدهد. به کفش های قدیمیتان توجه کنید، قسمت هایی که بیشترین تغییر شکل را دارند همان محل هایی هستند که زمان خرید کفش جدید بهتر است بیشتر به آن ها توجه کنید.

اگر جای پای شما بر روی کاغذ، تمام کف پایتان با قوسی اندک را نشان داد، کف پای شما صاف است و احتمالا زانو های شما اندکی قوس داخلی (زانو ضربدری) دارند. بنابراین بیشترین فشار در قسمت های خارجی پاشنه و داخلی پنجه پا است. این نوع پاها به کفش هایی با ویژگی کنترل حرکت و حداکثر محافظت از پا نیاز دارند.

زانو ضربدری

اگر نقش روی کاغذ فقط قسمت هایی از پنجه، پاشنه پا و اندکی از قسمت میانی آن دو را نشان می دهد، کف پای شما گود و زانوهایتان کمی پرانتزی است. در این حالت بیشتر فشار در قسمت های پاشنه و قسمت بیرونی پنجه پا (ناحیه انگشت کوچک) خواهد بود. برای این نوع پا از کفش های پاشنه دار با قوسی اندک در قسمت میانی استفاده کنید.

زانو پرانتزی

اگر نقش روی کاغذ به اندازه کافی قسمت میانی پا شما را نشان می دهد، قوس پای شما طبیعی است و می توانید از کفش ها معمولی که ترکیب مناسبی از پاشنه و قوس در قسمت میانی دارند استفاده کنید.

زانو طبیعی

کفش-مناسب-پا

پاها تغییر می کنند

هر از گاهی پاهایتان را اندازه بگیرید، اندازه پاها حتی در بزرگ سالان متغیر است. اندازه پاهای ما با افزایش سن تغییر می کنند، پس آن ها را دوبار در سال اندازه بگیرید. فقط به سایز پایتان توجه نکنید، کفش هایی را که اندازه شان مناسب پای شماست انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که سایز کفش در برند های مختلف متفاوت است.

اواخر روز کفش بخرید

پاها در طول روز، هنگام راه رفتن و دویدن ورم می کنند. بهتر است زمانی که پاها در بزرگترین اندازه خود هستند کفش بخرید. زمان خرید کفش جوراب هایی را که در زمان پیاده روی و دویدن استفاده می کنید بپوشید.

کفش را به امید جا باز کردن نخرید. حتما بعد از پوشیدن کفشی که انتخاب کرده اید، عملکرد و راحتی کفش را با راه رفتن در مغازه امتحان کنید.

قانون “شست پا” را بخاطر بسپارید

فاصله شست پا تا جلو کفش بهتر است حدود یک سانتی متر باشد. کفش بهتر است در قسمت پاشنه پا به خوبی اندازه باشد و هنگام راه رفتن از کفش خارج نشود. آکادمی جراحان ارتوپد آمریکا عنوان کرده است که تمامی انگشتان پا در زمان پوشیدن کفش ورزشی مناسب به راحتی حرکت می کنند.

قیمت کفش مهم است

این امر که خریدن کفش های با قیمت بسیار پایین مناسب سلامت پای شما نیستند امری بدیهی است. کفش های پیاده روی با کیفیت گران هستند. پا عضو بسیار مهمی از بدن ماست پس خریدن کفش های خوب حتما ارزشش را دارد.

عمر کفش هایتان را در نظر بگیرید

کارشناسان توصیه می کنند کفش های پیاده روی بعد از پانصد کیلومتر استفاده از آن ها عوض شوند.

کفش-پیاده-روی

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>