بهترین تکنیک­‌های کاهش استرس (قسمت اول)

بهترین تکنیک­‌های کاهش استرس

استرس می­‌تواند در هر زمانی از زندگی ما با سطوح مختلف و متفاوتی ظاهر شود. این استرس می­‌تواند ناشی از برقراری یک مکالمه و یا یک رویداد خاص باشد. واقعیت این است که صرف­‌نظر از چگونگی ایجاد این احساس، استرس مداوم نه تنها برای سلامتی بدن ما مضر است؛ بلکه به عنوان یک عامل پیشگیرانه و غیر­ضروری نیز به شما می‌­رود.

از نظر فیزیولوژیکی، استرس به عنوان پاسخ بدن به شرایط مرگبار به وجود آمده است. هنگامی که ما احساس می­‌کنیم در معرض خطر قرار داریم، سیستم عصبی ما با انتشار هورمون‌­های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول به این وضعیت واکنش نشان می­‌دهد. این حالت در واقع راهی است که بدن برای حمایت ما از طریق واکنش استرس “مبارزه” یا “فرار” انجام می‌­دهد. استرس می‌­تواند در شرایط اضطراری به ما کمک کند تا هشیار و پر­انرژی بوده و یک قدرت مافوق انسانی برای خروج از خطر پیدا کنیم. دفعه بعد که به استرس شدید دچار شده و احساس ضعف کردید، سعی کنید برای دستیابی به آرامش و تسکین فوری از این تکنیک‌­ها استفاده نمایید.

کاهش استرس با تمرکز روی تنفس

افکار شما به طور مستقیم با تنفس‌تان در ارتباط هستند. اگر در قفسه سینه خود احساس فشار کرده، افکار نگران­‌کننده‌­ای داشته و یا مضطرب هستید احتمال بالایی دارد که در حال تنفس بسیار سریع یا کم عمق باشید. بنابراین، سعی کنید در طول ۵ ثانیه عمل دم را انجام داده، ۵ ثانیه نفس خود را نگاه داشته، و بازدم خود را در طول ۵ ثانیه بیرون دهید. این کار به شما کمک می‌­کند تا سرعت تنفس خود را به تدریج کاهش داده و به تعادل ذهنی برسید.

کاهش استرس با تمرکز روی تنفس

آرام شوید

آرام کردن ذهن و بدن، انرژی شما را مجددا به تعادل رسانده و اجازه می‌­دهد تا با تمرکز بیشتری فکر کرده و تصمیم بگیرید. تکنیک شیتالی پرانایم (shitali pranayama)، یکی از تکنیک‌­های یوگای باستان برای آرام کردن ذهن و بدن است. دهان خود را اندکی باز نموده سپس زبان خود را حلقه کرده و اجازه دهید کمی بیرون از لب­‌هایتان قرار گیرد. از طریق دهان نفس کشیده و هوا را از طریق بینی بیرون دهید. اگر نمی­‌توانید زبان خود را حلقه کنید، می‌­توانید به جای آن از طریق دهان و به صورت شکل O تنفس کنید. این کار را به مدت ۳-۲ دقیقه انجام دهید.

آرام شدن بعد از داشتن استرس

مکث کنید

اگر در حین بروز شرایط اضطراب‌­آور به سرعت واکنش نشان دهید، ممکن است حرفی زده یا کاری کنید که بعدها از انجام آن پشیمان شوید. معمولا اگر در یک وضعیت اضطراری قرار نگرفته باشید، واکنش شما اغلب می‌­تواند حداقل تا چند ثانیه به تاخیر بیافتد. سعی کنید الگوی واکنش سریع را با یک مکث کوتاه، تنفس عمیق و آرام شدن جایگزین کنید. سپس واکنش خود را به طور شفاهی و یا با یک اقدام متناسب ابراز کنید.

مکث کنید تا استرستان کم شود

در طبیعت گردش کنید

گردش در طبیعت، از یک اثر آرام­‌بخش فوری بر روی ذهن و بدن برخوردار است. مهم نیست نشستن روی یک ساحل و گوش دادن به امواج دریا را انتخاب کنید، راه رفتن در امتداد یک جنگل سرسبز را برگزینید و یا به کوه­نوردی بروید؛ در هر صورت، کافی است از خانه بیرون رفته و اجازه دهید طبیعت همه چیز را در چشم­‌انداز راستین خود قرار دهد.

برای کاهش استرس در طبیعت گردش کنید

به صورت آگاهانه ورزش کنید

ورزش، باعث آزاد شدن آدرنالین و اندورفین طبیعی شده و احساس خوبی به شما می­‌دهد. بهتر است با تمرکز کامل روی فعالیتی که انجام می­‌دهید، آرامش بیشتری به تمرین‌های ورزشی خود بیافزایید. سعی کنید با بدن خود ارتباط برقرار کنید. این شیوه تمرینی به شما اجازه می­‌دهد تا به اندام مناسبی دست یافته و در عین حال، برای مدت کوتاهی از استرس ناشی از مشکلات خود رهایی یابید.

به صورت آگاهانه ورزش کنید برای کم شدن استرس

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>