بهترین هدیه ولنتاین چیست؟

بهترین هدیه ولنتاین

اگر شما عاشق هستید، هیچ بهانه­‌ای برای شانه خالی کردن از خرید هدیه در روز ولنتاین ندارید! اما این بدان معنا نیست که لزوما کار سختی پیش رو خواهید داشت. واقعیت این است که عوامل به ظاهر مهمی مانند قیمت، به اندازه­‌ی خلق خاطرات لذت بخش و ماندگار اهمیت ندارند. در این مطلب، چند قانون موثر (بر پایه­‌ی تحقیقات علمی) برای اعطای بهترین هدیه به شما ارائه خواهد شد.

کسب تجارب جدید و ماندگار بر خرید هدایای مادی برتری دارند

لزومی ندارد علم به شما بگوید که خاطرات گرامی و ارزشمند، از صرف وقت با عزیزان به دست می‌­آیند. اما تحقیقات نشان داده‌­اند که تجارب، نه تنها شادی فوری بیشتری نسبت به هدایای مادی تولید می‌­کنند، بلکه اغلب خلق شادی بیشتری را نیز در دراز مدت تضمین می‌­نمایند. ۵۷ درصد از آمریکایی‌­ها عقیده دارند که خرید تجربی در مقایسه با خرید هدایای مادی شادی بیشتری به آن‌ها می­‌دهد، در حالی که تنها ۳۴ درصد از افراد خلاف این امر فکر می‌­کنند.

کسب تجارب جدید و ماندگار بر خرید هدایای مادی برتری دارند

او را برای دریافت هدیه آماده کنید

هنگامی که شما هدیه انتخابی خود را تهیه و آماده کردید، می‌­توانید در این مورد اشاره بسیار غیرمستقیمی به فرد مورد نظرتان نمایید، تا او با هیجان بیشتری منتظر دریافت هدیه‌­ی خود باشد. تاخیر، می‌­تواند دریافت لذت از مصرف هدیه را (نه تنها با ارائه فرصتی برای توسعه انتظارات مثبت، بلکه با افزایش چیزی که ما آن را عنصر هیجان انتظار می­‌نامیم) بیش از پیش افزایش دهد. در یک پژوهش جدید، به دانش آموزان حق انتخاب خوردن یک تکه شکلات، بلافاصله پس از دریافت آن و یا ۳۰ دقیقه بعد داده شد. دانش آموزانی که برای دریافت شکلات خود صبر کردند، لذت بیشتری از خوردن آن برده و ابراز علاقه­‌ی بیشتری به خرید مجدد شکلات مورد نظر نمودند. اگر چه آن‌ها در این مدت، هیچ چیز جدیدی در مورد شکلات فرا نگرفته بودند، با این حال، این تاخیر منجر به ایجاد فرصتی برای به وجود آمدن یک میل و بروز هیجانات ناشی از آن شده بود.

لازم نیست شما همه چیز را به فرد مورد نظرتان بگویید. همین که او بداند که شما برای این روز برنامه دارید و بهترین لباستان را برای جشن این شب به خشکشویی برده‌­اید، کافی است!

او را برای دریافت هدیه آماده کنید

یک هدیه­‌ی مفید به آن‌ها اعطا کنید

یکی از بزرگترین منابع ناامیدی در دریافت هدیه، زمانی است که هدیه دهنده در تلاش برای غافلگیر نمودن هدیه گیرنده، از چهارچوب امن گزینه­‌های موجود برای انتخاب خارج می‌­شود. این امر باعث ایجاد یک “عدم تطابق” اساسی در تفکر دو طرف می‌­شود: هدیه دهنده ترجیح می‌­دهد هدیه گیرنده را غافلگیر و هیجان زده کرده و هدیه­‌ای به او بدهد که بتوان بلافاصله از آن لذت برد؛ در حالی که دریافت کننده بیشتر علاقه‌مند به دریافت هدیه‌­ای است که ارزش آن در طول زمان به دست آید. به بیان ساده‌­تر، ممکن است اهدای یک جارو برقی به عنوان هدیه، هیجان آنی بالایی را در فرد دریافت کننده به وجود نیاورد، اما می­‌تواند برای سال‌­ها کاربرد زیادی برای او داشته باشد.

آنچه که واقعا می‌­خواهند را به آن‌ها هدیه دهید

آیا فرد مورد نظر شما سعی در انتقال نکات غیر مستقیمی در مورد هدیه مورد علاقه خود دارد؟ به آن‌ها توجه کنید! مطالعه‌­ای که در سال ۲۰۱۱ در مجله تجربی روانشناسی اجتماعی چاپ شد، نشان می‌­دهد که هدیه گیرندگان ترجیح می­‌دهند چیزی را دریافت کنند که خودشان می‌­خواهند؛ و نه یک هدیه‌ای از روی ملاحظه و منطق. در ریشه این معضل، اختلاف نظری در مورد پیامی که خرید یک هدیه ناخواسته ارسال می­‌کند، وجود دارد: هدیه دهندگان فکر می‌­کنند که یک هدیه ناخواسته آن‌ها را باملاحظه­‌تر نشان خواهد داد؛ اما این مساله لزوما صادق نیست. در ذات اعطای هدیه مورد علاقه‌­ی یک فرد به او، هیچ نکته منفی وجود ندارد. همین مطالعه نشان می‌­دهد که زمانی که هدیه گیرندگان به جای ارائه یک لیست از هدایای مورد علاقه خود، یک هدیه خاص را درخواست می‌­کنند، هدیه دهندگان تمایل بیشتری برای خرید هدیه درخواستی خواهند داشت.

آنچه که واقعا می‌­خواهند را به آن‌ها هدیه دهید

چیزی که اهمیت دارد، نیت شما است (البته تنها اگر نیت‌تان آشکار باشد!)

اگر شما تصمیم گرفتید هدیه­‌ای بخرید که هدیه گیرنده صراحتا برای دریافت شیء مورد نظر درخواست نکرده­ باشد، باید خودتان را برای ادای یک توضیح مناسب آماده کنید. مطالعه‌­ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شده نشان می­‌دهد که کسانی که یک هدیه ناخواسته را که حتی از ارزش مادی اندکی برخوردار بود دریافت کرده بودند، مطلوبیت هدیه مورد نظر را بیشتر از زمانی می­‌دانستند که به آن‌ها گفته شد که یک هدیه، با تفکر و ملاحظه­‌ی بالا و تنها برای آن‌ها انتخاب شده است.

قیمت، لزوما شادی نمی‌­آورد

در دو پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، محققان از شرکت کنندگان خواستند تا سطح رضایت خود را از مجموعه‌­ای از هدایای مختلف از جمله کتاب‌ها، جواهرات و آی پدها رتبه بندی کنند. با وجود تفاوت‌­های مادی آشکاری که در مورد هدایای مختلف وجود داشت، هدیه گیرنده‌­ها لزوما رضایت بیشتری از هدایای گران قیمت نسبت به هدایای ارزان‌­تر نداشتند.

قیمت، لزوما شادی نمی‌­آورد

استفاده از روبان و پاپیون می‌­تواند بسیار خوشحال کننده باشد

واقعیت این است که همه ما از دیدن یک بسته کادوپیچ شده و تزئین شده با روبان و پاپیون به نام خود خوشحال و هیجان زده می­‌شویم. به گفته محققان دانشگاه ییل (Yale)، اعطای یک هدیه­‌ی کادوپیچ شده انتظارات را به معنای واقعی کلمه افزایش خواهد داد. این امر می‌­تواند به نفع شما باشد، البته اگر شما از قوانین دیگری که در بالا ذکر شد پیروی نموده و چیزی را برای عشقتان خریداری کرده باشید که او واقعا می‌­خواهد. در غیر این صورت، یک بسته بندی زیبا، انتظارات هدیه گیرنده را بالا برده و ناامیدی محتمل ناشی از دریافت یک هدیه نامناسب را افزایش خواهد داد!

استفاده از روبان و پاپیون می‌­تواند بسیار خوشحال کننده باشد

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>