ترفندهایی برای بیدار ماندن زمان رانندگی در مسیرهای طولانی!

بیدار ماندن زمان رانندگی

کم‌کم  به زمان مسافرت‌های نوروزی نزدیک می‌شویم، شاید هم همین حالا بسیاری در راه سفر به مقصد مورد علاقه شان باشند! به هر حال آرزوی مسافرت‌های سرشار از خوشی و مهم‌تر از آن سفر‌های بی‌خطری را برای شما داریم. بسیاری از افراد علاقه دارند تا با وسیله شخصی خودشان به مسافرت بروند. از این رو اگر می‌خواهید در مسیر های طولانی رانندگی کنید بهتر است بسیار مراقب باشید و به اندازه کافی استراحت کنید تا به هیچ وجه پشت فرمان خوابتان نبرد. در ادامه نکاتی مفید برای بیدارن ماندن در زمان رانندگی در مسیرهای طولانی ارائه شده است.

مکررا توقف نمایید

هر دو ساعت یک بار (و یا بیشتر)، با توقف خودرو و کشیدن و ورزش دادن پاها به خودتان استراحت بدهید. حتی اگر در حین توقف نتوانید چشمان خود را برای چند دقیقه ببندید، باز هم این تغییر سرعت می­‌تواند شما را سرحال­‌تر کرده و هشیاری شما را پس از بازگشت به جاده افزایش دهد.

مکررا توقف نمایید

با دوستان خود به سفر بروید

از یکی از دوستان خود برای همراهی شما در سفر جاده‌­ای دعوت کنید. صحبت با دوست یا دوستانتان به شما کمک خواهد کرد تا هشیار باقی بمانید. شما همچنین می­‌توانید هر چند ساعت یک بار جای خود را با دوستتان عوض کرده و او به جای شما رانندگی کند.

با دوستان خود به سفر بروید

با صرف قهوه یا چای به خودتان استراحت بدهید

خودروی خود را متوقف کرده و یک فنجان چای یا قهوه بنوشید. مطالعاتی که در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) انجام شده، نشان می­‌دهد که رانندگان کامیونی که در طی سفر محصولات کافئین­داری مانند چای، قهوه و یا نوشابه­‌های انرژی‌­زا صرف می‌­کنند، شانس تصادف خود را در مقایسه با کسانی که مصرف کافئین ندارند، تا ۶۳ درصد کاهش داده­‌اند.

با صرف قهوه یا چای به خودتان استراحت بدهید

برای مبارزه با آن تلاش نکنید

اگر شما واقعا نمی‌­توانید با نیاز خود به خواب مقابله نمایید، خودروی خود را متوقف نموده ویک چرت سریع و ۱۵ دقیقه­‌ای بزنید. البته اگر این مقدار بیش از ۲۰ دقیقه شود، ممکن است در نهایت به جای تجدید قوا، احساس ضعف و بی­‌حالی به شما دست دهد. مطمئن باشید که این تاخیر به وجود آمده در سفر، ارزش نجات جانتان را دارد.

برای مبارزه با آن تلاش نکنید

بعد از نیمه شب رانندگی نکنید

ساعت بیولوژیکی بدن شما، بیش از هر زمانی در بازه میان ساعت ۱۲ نیمه شب تا ۶ صبح به خواب نیاز دارد. بنابراین اگر شما در طی این ساعات پشت فرمان باشید، بیش از هر زمانی احساس خواب‌­آلودگی خواهید کرد.

بعد از نیمه شب رانندگی نکنید

یک اسنک یا میان­‌وعده سالم بخورید

یک تکه شکلات ممکن است انرژی شما را سریعا افزایش دهد، اما این گزینه ممکن است منجر به تصادف سریع شما نیز شود. پس بهتر است به جای آن، یک اسنک یا میان­‌وعده سالم و سرشار از پروتئین مانند یک مشت بادام برای مصرف انتخاب کنید.

یک اسنک یا میان­‌وعده سالم بخورید

شیشه ماشین را پایین بکشید

شیشه ماشین را پایین بکشید تا بدنتان با هوای سرد تماس پیدا کرده و احساس هشیاری بیشتری به شما انتقال یابد. فقط در نظر داشته باشید که بدن شما پس از مدتی به این هوا عادت خواهد کرد، بنابراین شما باید از این ترفند تنها به طور موقت و قبل از اینکه در گوشه­‌ای توقف کرده و استراحت نمایید، استفاده کنید.

شیشه ماشین را پایین بکشید

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>