ترفندهایی برای ترک عادت جویدن ناخن!

این عادت عصبی متداول می­‌تواند باعث شود ناخن­‌های شما تکه تکه شده، آسیب دیده، و مستعد ابتلا به عفونت گردند. نکات مطرح شده در این مطلب می­‌تواند به شما کمک کند تا یک بار و برای همیشه عادت جویدن ناخن را ترک کنید.

به اهداف خاصی متعهد شوید

اهداف موثر، باید به طور خاص تعیین شده و قابل اندازه­‌گیری باشند. به عنوان مثال، اگر هدف خود را با عبارت “نوشیدن یک لیوان آب بیشتر در هر روز” تعیین کنید، قطعا نتیجه بهتری نسبت به هدف “نوشیدن آب بیشتر” (به طور کلی و بدون یک معیار دقیق) خواهید گرفت. جویدن ناخن، عادتی است که براساس گفته­‌های مجله معتبر درمان‌­های پوستی، در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از مردم آمریکایی به آن مبتلا هستند. هنگامی که شما تصمیم به ترک این عادت می­‌گیرید، باید چند دقیقه از وقت خود را صرف تعیین یک تعهد خاص نموده و سپس، کار خود را با تعیین اهداف قطعی تکمیل نمایید. به عنوان مثال، خود را متعهد کنید که در یک بازه یک ساعته از جویدن ناخن خودداری نمایید. و به تدریج این میزان را تا دو ساعت، سه ساعت، و روزها و هفته‌­ها افزایش دهید. همچنین می‌­توانید با اقلام کوچکی مانند یک قهوه لذیذ و یا دانلود آهنگ جدید موردعلاقه خود از آیتونز (اگر می‌­تواند به شما کمک کند)، به خودتان پاداش دهید.

به اهداف خاصی متعهد شوید

از بقیه کمک بگیرید

اگر شما عادت به جویدن همیشگی ناخن­‌های خود دارید، ممکن است حتی ندانید که از چه زمانی به این کار عادت کرده­‌اید. دیوید بانک (David Bank)، متخصص پوست برجسته و مدیر مرکز درماتولوژی، جراحی زیبایی و لیزر می‌­گوید: “عمل جویدن ناخن، عادتی است که اغلب از دوران کودکی شروع می­‌شود. بسیاری از مردم آن را با خود به دوران بزرگسالی آورده و با گذشت زمان، ترک این عادت برایشان بسیار دشوار می‌­شود. اگر عادت ناخن جویدن شما آنچنان جدی شده که حتی متوجه نمی‌­شوید که در حال انجام این کار هستید، ممکن است برای ترک این عادت، به کمک خانواده و یا دوستان خود نیاز داشته باشید. دکتر بانک به شما توصیه می­‌کند که هدف خود را با نزدیکانتان در میان گذاشته و از آن‌ها درخواست کنید تا هرگاه شما را در حال جویدن ناخن دیدند، به شما تذکر دهند.

از بقیه کمک بگیرید

یادآوری­‌کننده و یا آلارم خود را تنظیم نمایید

در شلوغی و دیوانگی زندگی روزمره شما، احتمال بالایی دارد که تعهدتان به ترک عادت جویدن ناخن گاه به گاه از ذهنتان بیرون رود. دکتر بانک می­‌گوید: “به طور کلی، هدف شما این است نسبت به عادت خود آگاهی پیدا کرده و آن را به آرامی از بین ببرید. پس بهتر است آلارم تلفن همراه یا یادآوری‌­کننده خود را در طول روز تنظیم کرده و به این ترتیب، توجه خودتان را به هدف موردنظر جلب نمایید.

یادآوری­‌کننده و یا آلارم خود را تنظیم نمایید

ناخن‌­های خود را تا حد امکان کوتاه کنید

به محض این که شما تصمیم به ترک عادت جویدن ناخن گرفتید، یک ناخن­‌گیر یا سوهان ناخن تهیه کرده و از آن به بعد، ناخن­‌های خود را به طور منظم کوتاه نمایید. دکتر بانک می‌­گوید: “کوتاه کردن ناخن، اهمیت بالایی دارد. چرا که این کار به شما کمک می­‌کند تا از عمل جویدن ناخن پرهیز کرده و از آلودگی و عفونت آن جلوگیری نمایید”. شما در حال حاضر نیز امکان دارد از آسیب­‌های مختلف ناخن همچون قرمزی و یا زخم­‌هایی که ممکن است به علت سال‌ها جویدن ناخن در اطراف بستر آن‌ها به وجود آمده باشند، رنج ببرید. اما اگر همین حالا اقدام به ترک این عادت نمایید، فورا خطر ابتلا به یک عفونت بالقوه خطرناک را کاهش داده و یا به طور کامل از بین می‌­برید.

ناخن‌­های خود را تا حد امکان کوتاه کنید

آدامس جویده و یا از قرص‌­های خوشبوکننده دهان استفاده نمایید

در آغاز روند ترک عادت خود، ممکن است لازم باشد که شما عادت ناخن جویدن را با یک عادت جدید و خنثی تعویض نمایید. براساس گفته­‌های دکتر بانک، با جویدن یا خوردن قرص­‌های خوشبوکننده دهان در طول روز (که دهان شما را مشغول نگاه داشته و دسترسی کمتری برای جویدن ناخن به شما می­‌دهد)، می‌­توانید از غریزه خودکار و ناخودآگاه خود برای جویدن ناخن­‌هایتان اجتناب نمایید.

آدامس جویده و یا از قرص‌­های خوشبوکننده دهان استفاده نمایید

راه‌­های جدیدی برای مدیریت اضطراب خود بیابید

دکتر بانک می­‌گوید: “اضطراب، تقریبا همیشه یکی از ریشه­‌های بروز این عادت به شمار می‌­رود”. به همین دلیل، شناسایی محرک استرس و اضطراب شما و تلاش برای اجتناب (حتی موقت) از این مسائل، بسیار مهم می‌­باشد. گام بعدی این است که مسیر انرژی عصبی خود را به سمت فعالیت‌­هایی که می‌­تواند به آرامش ذهنی شما کمک کند تغییر دهید. به عنوان مثال، می‌­توانید از فعالیت­‌هایی چون تمرین تنفس عمیق، یوگا، بوکس و یا پیاده­‌روی‌­های طولانی بهره بگیرید. بنابراین بهتر است زمانی که دچار احساس ناراحتی و استرس هستید، به جای جویدن ناخن خود، از این کاهنده‌­های استرس طبیعی استفاده نمایید.

راه‌­های جدیدی برای مدیریت اضطراب خود بیابید

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>