تغییر موها را با دلایل علمی بهتر درک کنید.

سلامت مو

در بسیاری از مواقع هنگامی که به موها نگاه می‌کنیم تغییرشان را نسبت به چند ماه یا چند سال گذشته احساس می‌کنیم. بسیاری از افراد دلیل تغییر موها را نمی‌دانند یا سرسری از آن عبور می‌کنند. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به کوچکترین تغییراتتان هم اهمیت می‌دهید؛ بهتر است مطالب زیر را مطالعه کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت که روند رشد و تغییر موها چگونه است و تغییرات ظاهری آن‌ها به چه صورت اتفاق می‌افتد.

مدت زمان انجام فازهای رشد مو متفاوت است و هر کدام در طی بازه‌های زمانی زیر انجام می‌گیرند:

آناژن : بین 2 تا 7 سال (رشد 1 سانتی‌متر در هر 28 روز)

کاتاژن : 2 تا 3 هفته

تلوژن : 2 تا 4 ماه

بهتر است در ابتدا با هم نگاهی به چرخه‌ی رشد موها بیندازیم :

رشد هر تار مو در طی یک چرخه‌ی 3 مرحله‌ای انجام می‌شود؛ مرحله‌ی اول فاز آناژن نام دارد و در طی آن مو در حال رشد است. مرحله‎ی دوم، فاز کاتاژن می‌باشد که به عنوان مرحله‌ی میانی آناژن و فاز استراحت به حساب می‌آید. مرحله‌ی پایانی همان فاز تلوژن یا استراحت است که در طی آن فولیکول‌ها تا حداکثر 4 ماه در حال استراحت هستند و سپس وارد مرحله‌ی رشد یا آناژن می‌شوند.

چرخه رشد مو- تغییر موها

هر فرد با 100,000 فولیکول مو متولد می‌شود که تمامی آن‌ها قادر هستند تا به چرخه‌ی رشد وارد شوند. اما این توانایی بیشتر مربوط به همان چند سال اولیه زندگی است. به مرور زمان و با شروع ریزش موها، فاز آناژن یا رشد کوتاه‌تر شده و به طبع، موهای متفاوتی به وجود می‌آید : نازک‌تر و با حجم کمتر از قبل.

جالب است بدانید که هر تار مو در حجم مشخصی تولید می‌شود؛ هر تار مو ابتدا شامل یک تا 4 رشته‌ی مستقل است. در ابتدای تولد، هر تار مو شامل یک رشته مو می‌باشد و دلیل نازک بودن موی نوزادان نیز همین است. اما با افزایش سن، موها ضخیم‌تر شده و تعداد رشته‌ها به 2، 3 و 4 تا هم افزایش پیدا می‌کند. به مرور و با ورود به سن پیری و کهولت، تعداد رشته‌ها کم و کمتر می‌شود و همین امر نازک شدن موها در پیری را به دنبال دارد.

به طور تقریبی هر فرد 100 تار مو در طول روز از دست می‌دهد. پس با در نظر گرفتن اینکه موهای باقی مانده در فازهای مختلفی از چرخه‌ی رشد هستند، می‌توانیم دلیل تغییر موها را در طی بازه‌های زمانی مختلف درک کنیم. با احتساب چرخه‌ای 7 ساله برای رشد موها و تاثیر سن افراد، دلیل کاهش تعداد موها به خوبی قابل توجیه می‌باشد. نکته‌ای که در این‌جا وجود دارد این است که این بازه‌ی 7 ساله با افزایش سن، محدود به قسمت پشتی سر می‌شود.

در مجموع باید بدانیم که وارد شدن موها به مرحله‌ی آناژن بسیار مهم و حیاتی است. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه ورود موها را به این مرحله تسریع بدهیم؟

متخصصان پوست و مو همواره توصیه کرده‌اند که دوری از استرس از جمله عواملی است که به انتقال درصد بالایی از موها به فاز آناژن کمک می‌کند. به علاوه، استفاده از رژیم غذایی غنی از پروتئین و آهن هم در این راستا تاثیر قابل توجهی دارد.

منبع: huffingtonpost

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>