آیا افراد حسود با خرید لباس خود باعث جلب توجه دیگران می­‌شوند؟

حسادت حسود

تحقیقات جدید نشان می‌­دهند که اگر شما متوجه شدید فردی که معمولا از رنگ­‌های تیره در پوشش خود استفاده می‌­کند، به طور ناگهانی لباسی غیر منتظره و پر از زرق و برق بپوشد، ممکن است فرد مورد نظر از مشکل حسادت رنج ببرد.

شون هوانگ (Xun Huang)، یکی از محققان مجله روانشناسی مصرف کننده (Consumer Psychology)، این موضوع را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسید که مصرف کنندگانی با انگیزه حسادت، به احتمال زیاد لباس­‌هایی را برای خود انتخاب می‌­کنند که توجه شریک زندگی­شان را به خود جلب کند.

هوانگ و تیم او، پنج آزمایش را طراحی و اجرا نمودند. نتایج به دست آمده نشان دادند که احساس حسادت می­‌تواند علاقه به خرید محصولات چشم نواز را (برای مثال، یک کت با رنگ روشن، به جای کتی به رنگ خنثی) افزایش دهد.

همچنین، این پژوهشگران دریافتند که علاقه و میل به دریافت توجه، بر خطر شرمندگی عمومی ارجح است. در یک آزمایش، از شرکت کنندگان خواسته شد تصور کنند که به یک مهمانی دعوت شده اند؛ گروهی از آنان با دوستان خود به یک مهمانی با لباس­‌های مبدل و دیگران به یک مهمانی استقبال رسمی برای کارکنان جدید دعوت شده بودند.

از آن‌ها خواسته شد که به این سوال پاسخ دهند که آیا آن‌ها می­‌خواهند از یک عینک آفتابی عادی استفاده کنند، و یا یک عینک چشم نواز و منحصر به فرد. محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که حسادت را تجربه کرده بودند، عینک آفتابی چشم نواز را (حتی در مهمانی کار رسمی با همکاران خود) انتخاب می‌­کنند.

آن‌ها همچنین به این نتیجه رسیدند که این محصولات تنها باعث جلب توجه افراد حسود (به طور خاص) شده و به طور کلی، به افرادی که تجربه رفتارهای منفی دیگری مانند غبطه و یا احساس بی قدرتی را دارند ارتباط پیدا نمی‌­کند.

هوانگ ادعا کرد که این یافته­‌ها تنها به روابط عاشقانه محدود نمی­‌شوند. او گفت: این رفتارها را می‌­توان در کودکی که به خواهر یا برادر خود حسادت می‌­کند، و یا کارمندی که نسبت به یکی از همکاران مورد علاقه مدیر احساس حسادت می­‌کند مشاهده نمود.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>