آیا ممکن است دانه‌­های روی بینی شما جوش­‌های سرسیاه نباشند؟

جوش سر سیاه

شاید دلیل این امر که شما هیچ ماده چرب و روغنی، خاک، و یا مانده­‌های طبیعی را بر روی ماده‌­ی سفید و چسبنده‌­ای که از درون جوش­‌های روی پوستتان بیرون کشیده می‌­شود نمی­‌بینید، این است که شاید آن دانه‌­هایی که فکر می‌­کردید ممکن است جوش‌­های سرسیاه باشند، در واقع جوش سرسیاه نباشند! من هم این ناراحتی و سردرگمی را تجربه کرد‌ه‌­ام، و تقریبا این مساله را به هر متخصص پوستی که در طی زمان‌های مختلف مراجعه نمودم، توضیح داده‌­ام که استخراج محتویات این جوش­‌ها از منافذ پوستم نسبتا بی­‌نتیجه بوده است. اما شاید، فقط نقاط خاکستری آزاردهنده‎­ای که بر روی منطقه T صورتتان وجود دارند، منافذ مسدود ناشی از آکنه نباشند، بلکه چیز دیگری به نام رشته‌­های چربی باشند.

جوردانا ماتیولی (Jordana Mattioli)، یک زیبایی شناس پزشکی برجسته می‌­گوید: “رشته­‌های چربی، یک بخش طبیعی از فولیکول پوست هستند. این رشته­‌ها به شکل نقاطی بر روی بینی شما دیده می‌­شوند که از یک رنگ روشن برخوردار بوده و شباهت بالایی به جوش­‌های سرسیاه دارند. در واقع، آن‌ها اغلب با جوش­‌­های سرسیاه اشتباه گرفته می‌­شوند.”

او توضیح می‌­دهد: “آن‌ها به طور طبیعی در اشکالی ظاهر می­‌شوند که جریان چربی را در امتداد دیواره‌­های منافذی که در آن قرار گرفته‌­اند نمایش می‌­دهند. آن‌ها در مناطق چرب پوست متداول‌­تر بوده و بیشتر قابل مشاهده هستند، چرا که یک رشته چربی تنها زمانی دیده می‌­شود که پوشش منافذ پوست شما با چربی پر شود.”

از آنجایی که این رشته­­‌ها بیشتر در مناطق چرب پوست قابل مشاهده هستند، در نتیجه، مشاهده آن‌ها در منطقه T صورتتان منطقی به نظر می­‌رسد.

دکتر الیزابت تانزی (Dr. Elizabeth Tanzi)، بنیان‌گذار و مدیرعامل موسسه لیزر و مراقبت پوست و استادیار بالینی در گروه پوست مرکز پزشکی دانشگاه جورج واشنگتن عقیده دارد که این رشته‌­ها را هم مانند جوش‌های سرسیاه می­‌توان بر روی چانه مشاهده کرده و از منافذ بیرون کشید. با این حال، جوش­‌های سرسیاه معمولا بزرگ‌تر از رشته­‌های چربی بوده و از چربی، روغن و باکتری تشکیل شده­‌اند.

ما به شما توصیه نمی‌­کنیم که این رشته­‌ها را به تنهایی و در خانه استخراج کنید، اما ماتیولی عقیده دارد که زمانی که چربی مورد نظر از یک رنگ تشکیل شده باشد، ساده­‌تر از یک جوش سرسیاه از پوست بیرون کشیده می‌­شود.

جوش‌های سرسیاه می­‌توان بر روی چانه مشاهده کرده و از منافذ بیرون کشید.

شاید نقاط خاکستری آزاردهنده­‌ای که بر روی منطقه T صورت شما وجود دارند، منافذ مسدود ناشی از آکنه نباشند، بلکه چیز دیگری به نام رشته­‌های چربی باشند.

پس آیا می‌­توانید از شر این رشته­‌ها خلاص شوید؟ بله، می­‌توانید، و البته باید به یک فرد متخصص اجازه دهید که این کار را برای شما انجام دهد. البته ماتیولی عقیده دارد که این رشته‌­ها پس از حدودا ۳۰ روز دوباره پر خواهند شد. به هر حال اگر شما نمی‌­توانید از تلاش برای انجام این کار خودداری کنید، او به شما توصیه می‌کند که یک لیف حمام گرم را به مدت یک دقیقه بر روی بینی خود قرار داده و سپس انگشتان دست خود را با یک دستمال پوشانده و بینی خود را در محل مورد نظر برای (حداکثر) یک دقیقه به آرامی فشار دهید.

او اضافه می‌­کند که شما باید ناحیه مورد نظر را با استفاده از یک قلم موی سونیک و محصولاتی که حاوی BHA هستند پاک کنید. ماتیولی می­‌گوید: “این ماده، اسیدی است که محلول چربی به حساب می‌­آید؛ بنابراین می­‌تواند به عنوان لایه بردار مورد استفاده قرار گرفته و سبوم یا چربی و مانده‌­های دیگری که در پوشش منافذ قرار دارند را حل کند. استفاد‌ه‌­ی منظم از این ماده می‌­تواند به جلوگیری از تبدیل رشته‌­های چربی به جوش‌های سرسیاه کمک کند.”

شانی داردن (Shani Darden)، مشاور زیبایی گارنیر (Garnier)، عقیده دارد که BHA برای پاکسازی و لایه برداری پوست، مناسب و ایده آل بوده و شما لازم نیست هزینه­ی زیادی صرف یک خرید محصولات مورد نیاز خود نمایید.

به یاد داشته باشید که باید قبل از انجام هر کاری، برای تشخیص مشکل پوست خود به یک متخصص پوست با تجربه مراجعه نموده و پس از انجام مشورت­های لازم، درمان خود را براساس نتایج دریافتی آغاز نمایید.

شاید نقاط خاکستری آزاردهنده­‌ای که بر روی منطقه T صورت شما وجود دارند، منافذ مسدود ناشی از آکنه نباشند، بلکه چیز دیگری به نام رشته­‌های چربی باشند.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>