درمان­‌های طبیعی مختلفی برای گلو درد

عمل قرقره کردن، یک راه ساده و موثر برای کشتن میکروب­‌ها و تسکین گلو درد به شمار می‌­رود. دفعه بعدی که به دنبال راهی برای درمان درد گلوی خود بودید، از یکی از محلول­‌های خانگی مطرح شده در این مطلب برای قرقره و درمان درد گلویتان استفاده نمایید.

محلول درمان درد گلو: نمک و آب

محلول درمان گلو درد مادربزرگ خود را با مخلوط کردن ۴/۱ قاشق چای­خوری نمک در ۱ فنجان آب گرم تهیه نمایید. (از داغ‌­ترین آبی که می­‌توانید به راحتی بنوشید استفاده کنید. قرقره­‌های آب سرد بی­‌اثر هستند.) در صورت وجود، ۱ قاشق غذاخوری لیسترین (Listerine) را نیز برای از بین بردن میکروب‌­ها به محلول خود اضافه کنید. این محلول شور و نمکین به شما کمک می­‌کند تا اسیدهای موجود در گلوی خود را با شستشو از بین برده، احساس سوزش گلو را تسکین داده، و سرعت درمان غشاء مخاطی تحریک شده را افزایش دهد.

نکته: در هر بار قرقره، از یک محلول تازه استفاده نمایید. در غیر این صورت، ممکن است محلول باقیمانده در لیوان به باکتری­‌های مختلف آلوده شود. همچنین، به یاد داشته باشید که محلول را پس از قرقره ننوشید.

محلول درمان درد گلو: زردچوبه و آب

محلول درمان درد گلو: لیمو و آب

برای تهیه این درمان خانگی، ۱ قاشق چای­خوری آب لیمو و ۱ فنجان آب را برای درمان درد گلوی خود با هم مخلوط کنید. این محلول به کوچک شدن بافت متورم گلو کمک کرده و محیط خصمانه‌­ای (اسیدی) را برای ویروس­‌ها و باکتری­‌ها ایجاد می‌­کند.

محلول درمان درد گلو: آب گیاه گندم

محلول درمان درد گلو: زنجبیل، عسل، و لیمو در آب

در این محلول درمان گلو درد خانگی، ۱ قاشق چای­خوری پودر زنجبیل و عسل، ۲/۱ فنجان آب داغ، و آب گرفته شده از نیمی از یک لیمو با هم مخلوط می‌­شوند. آب را بر روی زنجبیل ریخته و سپس، آب لیمو و عسل را به محلول اضافه کرده و قرقره کنید. عسل، گلو را پوشانده و همچنین، دارای خواص ضد باکتری ملایمی نیز می‌­باشد.

محلول درمان درد گلو: زنجبیل، عسل، و لیمو در آب

محلول درمان درد گلو: سس تند و آب

فلفل موجود در سس قرمز تند به کاهش درد و التهاب گلو کمک می­‌کند. برای تهیه این محلول و تسکین درد گلوی خود، پنج جرعه از سس تند قرمز را  به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. این محلول گلوی شما را خواهد سوزاند، اما این محلول را هر ۱۵ دقیقه یکبار قرقره کرده و در مورد تاثیرگذاری آن قضاوت نمایید.

محلول درمان درد گلو: سس تند و آب

محلول درمان درد گلو: سیج (Sage) یا گیاه مریم گلی، و آب

سیج می‌­تواند گلو درد شما را تسکین داده و مجرای بینی دردناک یا متورم را آرام کند. در این محلول درمان خانگی و سنتی، ۱ قاشق چای‌­خوری مریم گلی، ۲/۱ قاشق چای­‌خوری زاج سفید، ۴/۱ فنجان شکر قهوه‌­ای، ۸/۳ فنجان سرکه، و ۸/۱ فنجان آب را با هم مخلوط نمایید.

محلول درمان درد گلو: سیج (Sage) یا گیاه مریم گلی، و آب

محلول درمان درد گلو: زردچوبه و آب

این ادویه زردرنگ، یک آنتی اکسیدان قوی بوده و دانشمندان عقیده دارند که این ماده قدرت لازم برای مبارزه با بسیاری از بیماری­‌های جدی را دارا می‌­باشد. برای تهیه این محلول مخصوص درمان درد گلو، ۲/۱ قاشق چای­‌خوری زردچوبه و ۲/۱ قاشق چای­‌خوری نمک را با ۱ فنجان آب داغ مخلوط نموده و قرقره کنید.

محلول درمان درد گلو: زردچوبه و آب

محلول درمان درد گلو: آب گیاه گندم

یکی از محلول­‌های دیگری که برای درمان گلودرد به کار می­‌رود، آب گیاه گندم است. با قرقره این محلول و شستشوی سریع گلو توسط این مایع سرشار از کلروفیل، می‌­توانید به جلوگیری از رشد باکتری‌­ها و کاهش درد گلوی خود کمک کنید. با نگه داشتن این محلول در دهان به مدت پنج دقیقه یا بیشتر، به احیای لثه ضعیف خود کمک کرده و از بروز دندان درد جلوگیری نمایید.

محلول درمان درد گلو: آب گیاه گندم

محلول درمان درد گلو: چای میخک

۱ تا ۳ قاشق چای­خوری پودر یا گیاه میخک را به آب اضافه کرده و سپس، آن‌ها را با هم مخلوط نموده و قرقره کنید. میخک، دارای خواص ضدباکتری و ضدالتهابی است که می‌­تواند به تسکین و التیام گلودرد شما کمک کند.

محلول درمان درد گلو: چای میخک

محلول درمان درد گلو: آب گوجه فرنگی

برای تسکین موقت علائم گلودرد، مخلوطی از ۲/۱ فنجان آب گوجه فرنگی و ۲/۱ فنجان آب گرم، و حدود ۱۰ قطره سس تند قرمز را با هم ترکیب نموده و قرقره کنید. خواص آنتی اکسیدانی لیکوپن ممکن است در بهبود سریع‌تر گلودرد شما تاثیرگذار باشد.

محلول درمان درد گلو: آب گوجه فرنگی

محلول درمان درد گلو: چای سبز

چای سبز به عنوان ماده‌­ای که به طور طبیعی با عفونت مبارزه می‌­کند، شناخته می‌­شود. دفعه بعدی که تصمیم گرفتید یک فنجان از این چای را برای خود دم کنید، مقدار بیشتری تهیه نموده و آن را برای از بین بردن باکتری­‌هایی که منجر به درد گلوی شما شده­‌اند، قرقره کنید.

محلول درمان درد گلو: چای سبز

محلول درمان درد گلو: سرکه سیب طبیعی و نمک

اگر گلوی شما به علت سرفه­‌های سخت و بی­‌پایان آسیب دیده است، می‌­توانید از سرکه سیب طبیعی برای درمان آن استفاده کنید. دلیل این امر این است که میکروب‌­ها نمی‌­توانند در پوشش اسیدی خاصی که این مایع در گلوی شما ایجاد می‌­کند زنده بمانند. در همین راستا، می‌­توانید ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب طبیعی و ۱ قاشق چای­خوری نمک حل شده را در یک لیوان آب گرم با هم ترکیب کرده و محلول به دست آمده را قرقره کنید. در صورت نیاز، چند بار در روز از این محلول استفاده نمایید. همچنین اگر به دنبال یک درمان ملایم‌­تر هستید، می‌­توانید ۴/۱ فنجان سرکه سیب طبیعی و ۴/۱ فنجان عسل را با هم ترکیب کرده و هر چهار ساعت یک بار، ۱ قاشق غذا­خوری از آن را صرف نمایید.

محلول درمان درد گلو: سرکه سیب طبیعی و نمک

محلول درمان درد گلو: گیاه گلدن­‌سیل یا خوک طلایی (Goldenseal) و آب

برای تهیه این محلول درمان درد گلو، ۱ و ۲/۱ قاشق چای­خوری شربت گلدن­سیل را با ۸ اونس آب مخلوط نموده و قرقره کنید. با این کار، ویروس­ها و باکتری­های گلوی شما از بین رفته و بافت ملتهب آن تسکین می­یابد.

محلول درمان درد گلو: گیاه گلدن­‌سیل یا خوک طلایی (Goldenseal) و آب

محلول درمان درد گلو: گیاه اکیناسه یا سرخارگل (Echinacea) و آب

اکیناسه، یک کشنده ویروس گیاهی به شمار می‌­رود. برای استفاده از این گیاه در درمان درد گلوی خود، ۲ قاشق چای­‌خوری شربت اکیناسه را با ۱ فنجان آب مخلوط نموده و این محلول را سه بار در روز قرقره نمایید. محلول حاوی اکیناسه، علاوه بر کاهش درد گلوی شما، سیستم ایمنی بدنتان را به خوبی تقویت نموده و آن را برای مبارزه با عفونت آماده می‌­سازد.

محلول درمان درد گلو: گیاه اکیناسه یا سرخارگل (Echinacea) و آب

محلول درمان درد گلو: مر (Myrrh) و آب

با استفاده از یک محلول حاوی مر (چند قطره شربت مر را با یک فنجان آب مخلوط کنید)، ممکن است شما قادر به افزایش سرعت فرایند درمان درد گلوی خود شوید. مر به عنوان یک ماده­‌ی بسیار قابض، گزینه بسیار مناسبی برای مبارزه با التهاب می­‌باشد. این ماده همچنین یک ضدعفونی‌­کننده موثر نیز به شمار می‌­رود. برای اثرگذاری این محلول، سعی کنید شش بار در روز آن را قرقره کنید. ممکن است این کار کمی سخت و خسته‌­کننده باشد، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد.

محلول درمان درد گلو: مر (Myrrh) و آب

محلول درمان درد گلو: آب شیرین بیان

ریشه شیرین بیان، می­‌تواند درد گلو را تسکین داده و سرفه خلط­ آور را از بین ببرد. پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ در این زمینه انجام شده نشان می­‌دهد که بیمارانی که بعد از عمل خود با محلولی حاوی شیرین بیان قرقره کرده بودند، با احتمال کمتری به درد گلوی بعد از عمل دچار شدند. برای استفاده از این محلول کافی است ۱ قاشق چای­‌خوری شربت شیرین بیان یا پودر آن را با ۸ اونس آب مخلوط کرده و آن را قرقره نمایید.

محلول درمان درد گلو: آب شیرین بیان

محلول درمان درد گلو: چای تمشک

چای تمشک، یک درمان سنتی و قدیمی بوده و در گذشته برای درمان بیماری­‌های مختلفی، از آنفلوآنزا تا زخم‌­های باز، مورد استفاده قرار می‌­گرفت. یکی از دستور­های تهیه این محلول این است که ۱ فنجان آب جوش را بر روی ۲ قاشق چای­‌خوری برگ چای خشک بریزید. نهایتا بعد از گذشت ۱۰ دقیقه و پس از اینکه این محلول به مقدار کافی خنک شد، آن را در حالی که هنوز گرم است، قرقره کنید.

محلول درمان درد گلو: چای تمشک

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>