دریاچه آبراهام : حباب‌های زیبا اما خطرناک سطح آب

دریاچه-آبراهام

دریاچه آبراهام در نزدیکی آلبرتا (کانادا) واقع شده که یکی از مناطق عجیب و توریستی است. این دریاچه مصنوعی که در سال 1972 ساخته شد به افتخار یکی از ساکنین محلی این منطقه در قرن 19، سیلاس آبراهام، به این نام شهرت یافت. آبراهام چون از اهالی این منطقه بود و به خوبی آن‌جا را می‌شناخت به بسیاری از محققان و پژوهشگران کمک می‌کرد تا گذرگاه‌های محلی را پیدا کرده و سرعت تحقیقاتشان را بهبود بخشند.

با آغاز هر زمستان، سطح دریاچه یخ زده و زیر آن ستون‌های متعددی از حباب‌های هوا تشکیل می‌شود. این پدیده موجب زیبایی هر چه بیشتر دریاچه می‌شود و تعداد زیادی از عکاسان را به این منطقه می‌کشاند. جالب است که این حباب‌ها با وجود زیبایی بسیار که نظر هر بیننده را به خود جلب می‌کنند، بسیار خطرناک‌اند؛ زیرا قابل اشتعال و انفجار هستند.

متان گاز گلخانه‌ای بسیار قوی است که تاثیرات آن بر تغییرات آب‌وهوایی حدود 20 برابر بیشتر از همان میزان دی‌اکسیدکربن در طی 100 سال است.

در واقع، ابتدا افراد زیادی از گاز بی‌رنگ و بی‌بوی ذخیره شده در این حباب‌ها بی‌اطلاع بودند، اما با گذشت زمان، کشف موردهای مشابه و البته حفر یکی از این ستون‌ها و روشن کردن کبریت و شعله‌ور شدن آن، باعث شد تا دانشمندان به وجود گاز متان در این ستون‌ها پی ببرند.

یکی از شیوه‌های جالبی که محققان دانشگاه Alaska Fairbanks پیاده کردند، ریختن آب گرم بر روی یکی از این ستون‌ها و سپس سوراخ کردن آن توسط یک وسیله حفاری بود. نتیجه این کار، انفجار تقریبا مهیبی بود که نشان از وجود متان در این حباب‌هاست.

دریاچه-آبراهام-3

نهایتا مشخص شد که حباب‌های دریاچه آبراهام حاصل تجزیه مواد آلی کف رودخانه هستند که از تجزیه بقایای گیاهان یا جسد حیوانات توسط باکتری‌ها به وجود می‌آیند و تا رسیدن به سطح رودخانه یخ می‌زنند.

البته این پدیده تنها در آبراهام دیده نشده و موردهای مشابه دیگری هم ثبت شده است. برخی کشورها از جمله ژاپن به این پدیده طبیعی به عنوان نوعی منبع انرژی نگاه می‌کنند و با انجام فرآیندهای خاصی، متان محبوس شده در این حباب‌ها را خارج کرده و ذخیره می‌کنند. این شیوه در بهبود رشد اقتصادی کشورها سهم زیادی داشته است.

دریاچه-آبراهام-2

دریاچه آبراهام

دریاچه-آبراهام-5

منبع: amusingplanet

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>