راه­‌های خانگی ساده و موثری برای درمان خر و پف

درمان خر و پف

خر و پف، می‌­تواند یک خواب خوب شبانه را برای شریک زندگی شما به یک کابوس تبدیل کند. در این مطلب، داروهای خانگی طبیعی و موثری برای درمان خر و پف به شما ارائه شده است.

برای درمان خر و پف موقعیت خواب خود را تغییر دهید

هنگامی که شما بر روی پشت خود دراز می­‌کشید، عضلات گلوی شما افتاده و گلویتان باریک­تر می­‌شود. تنفس شما باعث بروز ارتعاش شده و این امر، منجر به خرخر می‌­شود. خوابیدن به پهلو ممکن است به باریک شدن گلوی شما جلوگیری کند. این امر می‌­تواند به توقف خر و پف بلند کمک کند.

موقعیت خواب خود را تغییر دهید

با یک توپ تنیس بخوابید

اگر شما می‌­خواهید از خر و پف بلند شریک زندگی خود جلوگیری کنید، آن‌ها باید یک توپ تنیس در داخل جیب یک تیشرت قرار داده و به صورت برعکس بپوشند. این امر می‌­تواند به آن‌ها کمک کند تا یاد بگیرند به پهلوی خود بخوابند.

با یک توپ تنیس بخوابید

محل قرارگیری سر خود را اندکی بالا ببرید

برای تسکین خر و پف خود، می­‌توانید محل قرارگیری سر خود را بر روی تخت، به سادگی و در حدود چهار اینچ بالا ببرید. این کار از مسدود شدن گلوی شما توسط زبانتان جلوگیری کرده و به باز شدن راه­‌های هوایی شما کمک خواهد کرد.

محل قرارگیری سر خود را اندکی بالا ببرید

از مصرف الکل اجتناب نمایید

نوشیدن الکل قبل از خواب می‌­تواند وضعیت خر و پف شما را بدتر کند. دلیل این امر این است که الکل، کشیدگی عضلات گلوی شما را کاهش داده و در نتیجه، احتمال بروز خر و پف را افزایش می­‌دهد. پس برای کمک به رفع خر و پف بلند، از نوشیدن الکل اجتناب نموده و وعده‌­های غذایی سنگین یا تنقلات خود را حداقل سه تا چهار ساعت قبل از خواب میل نمایید.

از مصرف الکل اجتناب نمایید

از یک شستشو دهنده بینی استفاده کنید

شستشوی مجاری بینی با یک محلول سالین یا نمکین ساده می­‌تواند گرفتگی ناشی از خلط را کاهش داده و در نتیجه، باعث کاهش خر و پف شود. هدف از شستشوی مجاری بینی این است که به از بین بردن مواد زائد از بینی، مجاری بینی، و حفره‌­های سینوسی کمک گردد. اگر فکر می‌­کنید که خر و پف شما به دلیل اخلاط شبانه، سرماخوردگی و یا آلرژی است، سعی کنید از یک شستشو دهنده سالین برای شستشوی مجاری بینی خود استفاده کنید.

از یک شستشو دهنده بینی استفاده کنید

از یک دستگاه بخور یا مرطوب کننده هوا استفاده نمایید

اطمینان حاصل کنید که می‌­توانید به درستی از طریق بینی خود نفس بکشید، چرا که گرفتگی بینی منجر به بروز یک اثر خلاء جزئی در گلویتان شده و خر و پف شما را تشدید می‌­کند. این امکان وجود دارد که هوای خشک اتاق شما باعث بروز اخلاط در مجاری بینی شما شده باشد. پس بهتر است از یک دستگاه مرطوب کننده هوا برای باز کردن مجاری هوایی خود در هنگام خواب استفاده کرده و از بروز خر و پف پیشگیری نمایید. اگر شما فکر می‌­کنید دلیل خر و پفتان، حساسیت یا سرماخوردگی است، این امر می‌­تواند برای درمان خر و پفتان مفید باشد.

از یک دستگاه بخور یا مرطوب کننده هوا استفاده نمایید

از نوار بینی استفاده کنید

اگر خر و پف شما با یک بینی مسدود شده و یا انحراف تیغه بینی ایجاد شده است، نوار بینی می‌­تواند برای درمان آن مفید واقع شود. دلیل این امر این است که نوار بینی قادر است مجاری بینی را بازتر و گسترده‌­تر کند. با این حال، اگر خر و پف شما سبک و جزئی نیست، دلیل آن ممکن است به آناتومی فک و یا التهاب اضافی مربوط باشد. در این صورت، محصولات آماده‌­ای چون نوار بینی ممکن است اثر خاصی بر روی شما نداشته باشند.

از نوار بینی استفاده کنید

ملحفه­‌های خود را به طور منظم و مداوم تعویض نمایید

اگر شما در تمام طول روز احساس خوبی داشته و تنها در طول شب به تجمع اخلاط دچار می­‌شوید، پس دلیل آن ممکن است به آلرژی مربوط باشد. آلرژن­‌ها (Allergen) یا ذرات آلرژ‌ی‌­زای موجود در رختخواب شما می‌توانند مجاری هوایی­تان را مسدود نموده و منجر به بروز خر و پف شوند. برای کاهش گرد و غبار این اقلام، سعی کنید ملحفه‌­ها و روبالشتی­‌های خود را به طور منظم و مداوم تعویض نمایید.

ملحفه­های خود را به طور منظم و مداوم تعویض نمایید

از محصولاتی حاوی نعناع استفاده کنید

داروهای گیاهی خاصی مانند روغن نعناع و یا دهان شویه نعناع، محصولاتی هستند که ممکن است قادر به از بین بردن خر و پف خفیف شما باشند. مالش روغن نعناع در اطراف بینی می­‌تواند مجاری بینی شما را باز کند، و استفاده از دهان شویه نعناع ممکن است به انقباض بافت­‌های موجود در گلو کمک نماید. اگر یک دستگاه مرطوب کننده هوا در خانه خود دارید، شما همچنین می­‌توانید چند قطره روغن نعناع را قبل از اینکه به رختخواب بروید، به آن اضافه کنید.

از محصولاتی حاوی نعناع استفاده کنید

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>