راهنمای حرفه‌ای برای یک کت و شلوار متناسب (قسمت اول)

کت و شلوار

اگر بسیاری از کت و شلوارهای گران‌قیمت به خوبی و در اندازه‌های درستی دوخته نشده باشند، پس ظاهر متناسبی نیز نخواهند داشت. هزینه‌ای که شما برای کت و شلوار صرف می‌کنید لزوما مهمترین عامل موفقیت در انتخابتان نیست، بلکه انتخاب لباسی با اندازه‌های متناسب می‌تواند ظاهر جیمز باند را به شما ببخشد! همچنین، کت و شلواری که از اندازه‌های متناسبی برخوردار بوده و به خوبی دوخته شده باشد، راحتی بیشتری را نیز برای بدن شما فراهم خواهد نمود. در این مطلب، به بررسی معیارهایی که یک کت و شلوار متناسب را تعریف می‌کنند پرداخته و به شما کمک می‌کنیم تا کت و شلوار مناسبی را برای خود انتخاب نمایید.

درزهای شانه

درزهای شانه

تناسب درز شانه‌های شما شباهت زیادی به موتور ماشینتان دارد. اگر این بخش مشکل داشته باشد، پس بقیه‌ی کار هم با مشکل روبرو خواهد بود. یک خیاط نمی‌تواند کاری در مورد این مشکل انجام دهد، پس درز شانه‌ها باید از ابتدا با اندازه‌ی مناسبی دوخته شوند. هنگامی که شما یک ژاکت را پوشیده و سایز آن را امتحان می‌کنید، در واقع در حال بررسی تناسب شانه‌های آن با خود هستید. درز کت باید به طور طبیعی بر روی شانه‌های شما قرار گیرد. در واقع، درز مورد نظر باید در بالای شانه‌ی شما باشد. نه در نیمه راه بازویتان!

دور کمر

دور کمر

در انتخاب اندازه‌ی دور کمر نباید به هیچ عنوان اشتباهی صورت گیرد. عدم خرید پیراهن‌های باریک و متناسب و/ یا دوخت آنها توسط یک خیاط بامهارت می‌تواند ظاهر نامناسبی را به شما ببخشد. همین امر در مورد دوخت مناسب دو طرف کت شما نیز (همانطور که در تصویر پایین می‌بینید) صادق است.


برای پیشگیری از یک ظاهر مربعی و جعبه مانند، کت شما باید در قسمت کمر اندکی تنگ شده و انحنا داشته باشد. حتی می‌توانید کت خود را به خیاط سپرده و آن را با توجه به اندازه‌ی کمر خود تعمیر نمایید. باریک‌ترین نقطه باید در اطراف دکمه اصلی ژاکت باشد. لباس‌های دیگر باید به طور سطحی بر روی کمرتان قرار گیرند، نه اینکه به طور کامل به آن بچسبند.

اگر دکمه‌های شما از دو طرف کشیده شده و جلیقه‌ی شما به راحتی از این شکاف دیده می‌شود، پس پیراهنی که پوشیده‌اید برای شما تنگ است. نگران نباشید، ما راه حلی برای بررسی بزرگی یا کوچکی پیراهن شما داریم.

پیراهن خود را (مطابق تصویر بالا) از یک طرف بگیرید. اگر این مقدار بیش از ۲ اینچ است، پس پیراهن شما برایتان بزرگ است؛ و در صورتی که کمتر از ۲ اینچ است، پس پیراهنتان کوچک است.

طول دقیق کت

طول دقیق کت

برخی می‌گویند که کت مخصوص کت و شلوار و یا بلیزر یا ژاکت باید بخش زیادی از زیپ شلوار و باسن شما را پوشش دهند. برخی از آزمون “انگشتان حلقه شده” استفاده می‌کنند. در حالی که بازوهای شما در کنارتان آویخته شده است، انگشتان دست خود را به سمت بالا حلقه کنید. ژاکت شما باید در دستتان قرار گیرد. هر راهی را که انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که هر چه دم یا دنباله‌ی ژاکت شما در اندازه‌ی کوتاه‌تری برش داده شده باشد، ظاهر غیررسمی‌تری به شما خواهد داد. و اگر این مقدار بیش از حد کوتاه باشد، شما ظاهر نامتعادلی خواهید داشت.

طول شلوار

طول شلوار

جایی که شلوار شما با کفشتان تماس یافته و تا می‌شود، نقطه‌ی “شکست” نامیده می‌گردد. عدم وجود نقطه‌ی “شکست” بدان معنا است که زمانی که فرد ایستاده است، پاچه‌های شلوارتان به صورت راست و مستقیم قرار گرفته و به ندرت با سطح افقی کفش‌های شما تماس خواهند داشت. یک شکست متوسط به این معنا است که پاچه‌ی‌ شلوار اندکی تا می-خورد، اما هنوز هم در حین نشستن، مقداری از جورابتان قابل مشاهده خواهد بود. یک شکست کامل، به معنای مقدار بالایی از پارچه در مچ پای شما بوده و در نتیجه، جورابتان دیده نخواهد شد. اما شکست بیش از حد می‌تواند شلوارتان را گشاد نشان دهد.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>