چگونه عکس‌­های قدیمی را حفظ کنیم: ۷ راه برای نگهداری مناسب از عکس­‌های قدیمی خانوادگی

نگهداری عکس

شاید بتوان خاطرات را مهم‌ترین داشته‌ی هر انسانی عنوان کرد، بخصوص اگر این خاطرات مربوط به لحضه های شیرین زندگی با عزیزانمان باشد. عکس یکی از راه‌های بسیار جذاب حفظ و نگهداری خاطرات است اما می‌دانیم که با مرور زمان عکس های کاغذی در خطر از بین رفتن و کهنگی قرار دارند. در ادامه راه هایی برای نگهداری و حفظ عکس های قدیمی به شما ارائه خواهد شد.

آن‌ها را در زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی نگهداری نکنید

یک محیط ایده‌­آل برای عکس­‌ها، فضایی نسبتا خشک، سرد و با یک درجه حرارت پایدار است. زیرزمین شما به احتمال زیاد بیش از حد مرطوب است، و این امر می‌­تواند باعث شود عکس­‌های شما به هم چسبیده و یا کپک بزنند. همچنین، باید از قرار دادن آن‌ها در یک اتاق زیر شیروانی گرم اجتناب نمایید، چرا که گرما می‌­تواند سرعت تخریب و فرسودگی کاغذ و جوهر را افزایش دهد. در عوض، فضایی را انتخاب کنید که (مانند کشویی در یک کمد یا دراور) از دمای اتاق و یا دمای پایین­‌تری برخوردار بوده و همچنین، فاصله امنی از رادیاتور و هواکش داشته باشد.

آن‌ها را در زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی نگهداری نکنید

آن‌ها را از نور خورشید محافظت کنید

عکس­‌ها در فضاهای تاریک، از شرایط بهتری برخوردار هستند. قرارگیری بیش از حد در معرض نور در نهایت می‌­تواند باعث شود عکس­‌ها به تدریج محو شوند. بهتر است هنگامی که نسخه اصل و ارزشمندی از عکس خود را در قاب عکس قرار می­‌دهید، این مساله را به ذهن خود بسپارید. یک گزینه امن­‌تر این است که به جای نسخه اصلی، از یک کپی با کیفیت بالا استفاده نمایید.

آن‌ها را از نور خورشید محافظت کنید

نام افراد حاضر در عکس را در قسمت پشت عکس بنویسید، اما نه با خودکار

برای نوشتن نام، تاریخ و مکان ثبت تصویر در حاشیه­‌ی پشت عکس، از یک مداد استفاده کنید (و هرگز از قلم یا خودکار استفاده نکنید). برای برچسب زدن به یک عکس صاف و جدیدتر می­‌توانید یک قلم با نوک نمدی بایگانی را به کار گیرید. یک انتخاب بهتر این است که از محفظ‌ه­ای استفاده کنید که به شما اجازه می‌­دهد اطلاعات موردنظر را به جای اینکه به طور مستقیم بر روی سطح اصلی عکس وارد کنید، بر روی یک صفحه یا کارت ثبت نمایید. به یاد داشته باشید که باید اجازه دهید جوهر شما قبل از ذخیره­‌ی عکس­‌ها خشک شود. در غیر این صورت، ممکن است جوهر موردنظر پخش شود.

نام افراد حاضر در عکس را در قسمت پشت عکس بنویسید، اما نه با خودکار

سرمایه­‌گذاری بر روی ضمیمه‌­های مناسب

دو مورد از امن­‌ترین ضمیمه­‌های عکس موجود، آلبوم و جعبه­‌های عکس (کاغذی و پلاستیکی) می‌­باشند. تمام ضمیمه‌­های کاغذی باید کاملا بدون اسید و لیگنین (lignin) باشند. اگر فضای ذخیره‌­سازی شما مرطوب است، بهتر است از یک ضمیمه‌­ی کاغذی استفاده کنید، چرا ممکن است عکس­‌های شما به یک آلبوم پلاستیکی بچسبند. (ضمیمه‌­های پلاستیکی باید از یک فیلم بدون پوشش پلی استر، سلولز تریاستات بدون پوشش، پلی اتیلنو پلی پروپیلن ساخته شده باشند. از پلاستیک‌­ها برای ذخیره و نگهداری نگاتیوها استفاده نکنید.) اگر شما یک جعبه را برای نگهداری عکس­‌های خود انتخاب کرده‌­اید، مطمئن شوید که عکس‌­ها کاملا مسطح قرار داده شده و از کمبود فضا برخوردار نباشند.

سرمایه­‌گذاری بر روی ضمیمه‌­های مناسب

از این مواد و ملزومات استفاده نکنید

اقلامی چون گیره‌­های کاغذی، باندهای لاستیکی، نوار، نوار چسب، چسب مایع، قلم یا خودکار و کاغذهای غیر­آرشیوی (که ممکن است حاوی اسیدهای مضر باشند) می‌­توانند به تمام عکس­‌ها آسیب برسانند. استفاده از بست‌­ها یا اتصال­‌دهنده‌­های خاص ممکن است یک راه حل موقت به نظر برسد. برای مثال، می‌­توانید دسته‌­ای از عکس­‌های مراسم عروسی را تنها با یک باند یا کش لاستیکی نگهداری کنید. بنابراین بهتر است ریسک نکنیم. اگر فراموش کنید آن‌ها را بردارید، این کار ممکن است به عکس­‌ها صدمه بزند.

از این مواد و ملزومات استفاده نکنید

یک فضای کاری امن برای خود ایجاد نمایید

هنگامی که در حال سازماندهی مجموعه‌­ی خود هستید، مواد غذایی و نوشیدنی­‌های خود را دور نگاه دارید. اگر شما در آستانه­‌ی استفاده از دستان خود و لمس عکس­‌ها هستید، بهتر است بر روی خرید یک جفت دستکش از جنس کتان سرمایه­‌گذاری نمایید. این کار می‌­تواند عکس‌­های شما را از چربی­‌های طبیعی دستانتان دور نگاه دارد. اگر دستکش ندارید، عکس­‌ها را تنها با لبه­‌های آن‌ها به دست گرفته و یا جابجا نمایید.

یک فضای کاری امن برای خود ایجاد نمایید

ارزشمند­ترین عکس­‌های خود را دیجیتالی کنید

در مراحل اولیه­‌ی فرایند سازمان­ده‌ی عکس­‌ها، مهم‌­ترین عکس­‌های خود را کنار گذاشته (مثلا عروسی، تولد، و یا هر خاطره­‌ی مهم دیگری که شما می­‌خواهید دست نخورده باقی بماند)، و آن‌ها را دیجیتالی نمایید. این امر که خودتان آن‌ها را اسکن کنید امکان­پذیر است، اما گزینه‌­های بسیاری برای برون­‌سپاری این کار به متخصصان وجود دارد. به عنوان مثال، می‌­توانید از برنامه‌­های  ScanMyPhotos، ScanDigital  و یا  ScanCafeاستفاده نمایید. این برنامه­‌ها می­‌توانند تمام جعبه‌­های عکس شما را دریافت کرده، فایل­‌های دیجیتالی موردنظر را ایجاد نموده و عکس­‌ها و تصاویر اصلی را در شرایط ایده‌­آلی به شما بازگردانند. هنگامی که فایل­‌های خود را دریافت کردید، چند نسخه از آ‌ن‌ها را در مکان‌­های مختلف نگهداری نمایید. به عنوان مثال، عکس­‌های خود را در یک سرویس آنلاین عکس (مانند Photobucket و یا Google’s Picasa)، یک فلش درایو، و یا یک دیسک خارجی (اکسترنال هارد) آپلود کنید.

ارزشمند­ترین عکس­‌های خود را دیجیتالی کنید

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>