روش‌های پاک کردن لکه خون از لباس

پاک کردن لکه خون

آیا تاکنون برای شما هم پیش آمده که یکی از لباس‌‌‌هایتان به یک یا چند لکه خون آغشته شده و برای پاک کردن لکه‌‌‌ها به طور کامل با مشکل مواجه شده باشید؟ در این صورت بد نیست مطلب پیش رو را از ابتدا تا انتها و با دقت مطالعه نمایید. چرا که در این مطلب، چندین آیتم خانگی ساده و موثر برای پاک کردن لکه خون از روی لباس‌‌‌ها با بیشترین سرعت ممکن به شما ارائه خواهد شد.

سرکه

صرف نظر از اینکه لکه خون در حین اصلاح صورت و یا با یک خراش غیر منتظره بر روی پوست به وجود آمده باشد، اقدام برای پاک نمودن لکه های روی لباس در اسرع وقت از اهمیت بالایی برخوردار است. پاک کردن لکه خون قبل از تثبیت کامل می‌‌‌تواند نسبتا آسان باشد، اما شستن آن بعد از ۲۴ ساعت تقریبا غیر ممکن است. اگر شما می‌‌‌خواهید لکه را قبل از خشک شدن و تثبیت کامل پاک کنید، می‌‌‌توانید این کار را با ریختن سرکه سفید خالص بر روی لکه مورد نظر انجام دهید. اجازه دهید لکه خون به مدت ۵-۱۰ دقیقه درون سرکه خیس بخورد، و سپس آن را به خوبی با یک پارچه یا حوله لکه گیری نمایید. همین روند را در صورت لزوم مجددا تکرار کرده، و پس از آن بلافاصله پارچه لکه دار را شستشو دهید.

سرکه برای پاک کردن خون

آمونیاک

یک راه ساده و موثر دیگر برای از بین بردن لکه عرق، خون، و یا ادرار از روی لباس‌‌‌های شما این است که ناحیه لکه مورد نظر را با استفاده از یک محلول نیمه خالص آمونیاک پاک کنید. در نهایت، به یاد داشته باشید که قبل از قرار دادن لباس مورد نظر در ماشین لباسشویی و شستشوی آن با باقی لباس‌‌‌ها، آن را به خوبی با آب بشویید. به این ترتیب، می توانید از آسیب دیدن پارچه لباس‌‌‌های دیگر جلوگیری نمایید.

پاک کردن لکه خون با آمونیاک

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه

باید بدانید که این محلول را می‌‌‌توان تنها بر روی لکه های خون تازه و خشک نشده اعمال نمود. برای این کار، هیدروژن پراکسید ۳٪ را به طور مستقیم بر روی لکه مورد نظر اعمال کرده، سپس با آب تازه شستشو داده، و در نهایت، به طور معمول (به عنوان مثال، با استفاده از ماشین لباسشویی) بشویید.

استفاده از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه برای پاک کردن پارچه های خونی

نوشابه سیاه

این ترفند، یک شیوه عالی برای پاک کردن لکه‌‌‌های خونی است که در خارج از منزل و به طور اتفاقی بر روی لباستان ایجاد می‌‌‌شود. در این حالت، به جای انتظار برای پاک کردن لکه بعد از بازگشت به خانه، از یک بطری نوشابه سیاه کمک گرفته و لکه مورد نظر را با آن بخیسانید. برای دستیابی به بهترین نتایج، اجازه دهید لباس لکه دار در طول شب داخل نوشابه سیاه خیسانده شود.

نوشابه سیاه

دبلیو دی- ۴۰ (WD-40)

شما می‌‌‌توانید برای پاک کردن لکه‌‌‌های خون از دبلیو دی- ۴۰ کمک بگیرید. برای این کار، مقداری از آن را به طور مستقیم بر روی لکه اسپری کرده، و چند دقیقه صبر کنید. سپس لباس را به طور معمول بشویید. سعی کنید این کار را زمانی انجام دهید که لکه مورد نظر هنوز تازه است، چرا که پاک کردن آن پس از خشک شدن بسیار سخت‌‌‌تر خواهد بود. شما می‌‌‌توانید از این محصول برای پاک کردن لکه‌‌‌های دیگری مانند رژ لب، خاک، چربی، و لکه جوهر از روی لباس استفاده کنید.

دبلیو دی- 40 (WD-40)

نشاسته ذرت

باید بدانید که هر چه سریعتر برای پاک کردن لکه خون عمل کنید، به نتایج بهتری نیز دست خواهید یافت. شما می‌‌‌توانید با استفاده از این روش، لکه خون را از روی لباس یا ملحفه پاک کرده و یا کمرنگ کنید. برای این کار، با مخلوط کردن آرد ذرت با آب سرد، به یک ماده خمیری دست یابید. محل لکه‌‌‌دار شده را به خمیر نشاسته ذرت آغشته نموده و آن را به آرامی بر روی پارچه بمالید. سپس پارچه را در یک محل آفتابی قرار داده و اجازه دهید خشک شود. هنگامی که پارچه خشک شد، تکه‌‌‌های خشک شده خمیر را از روی پارچه بردارید. اگر لکه به طور کامل از بین نرفته بود، همین روند را مجددا تکرار کنید.

نشاسته ذرت

پودر تالک

شما می‌‌‌توانید برای حذف لکه‌‌‌های خون تازه از روی پوشاک و لوازم منزل، از ماده خمیری حاصل از مخلوط نمودن پودر تالک و آب استفاده کرده، و آن را بر روی محل لکه‌‌‌دار شده اعمال نمایید. هنگامی که خمیر بر روی پارچه خشک شد، لکه را پاک کنید. شما همچنین می‌‌‌توانید در صورت عدم دسترسی به پودر تالک، از آرد ذرت استفاده نمایید.

پودر تالک

آب نمک سرد

یک راه دیگر برای پاک کردن لکه خون این است که لباس لکه‌‌‌دار شده را با بیشترین سرعت ممکن در یک ظرف حاوی آب نمک سرد بخیسانید. پس از آن که لباس به مدت ۳ تا ۴ ساعت درون ظرف خیس خورد، لکه را با یک ماده شوینده مایع شستشو داده و با استفاده از ماشین لباسشویی (و یا به طور معمول) مورد شستشو قرار دهید.

آب نمک سرد

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>