رژیم غذایی مکرر ممکن است باعث افزایش وزن گردد!

رژیم غذایی مکرر ممکن است باعث افزایش وزن گردد

تحقیقات جدید در دانشگاه اکستر (Exeter) و بریستول (Bristol) نشان داده­‌اند که رژیم غذایی مکرر ممکن است منجر به افزایش وزن شود؛ چرا که مغز، رژیم غذایی را به عنوان یک قحطی کوتاه و موقت تفسیر کرده و شخص را به ذخیره چربی بیشتر برای کمبودهای احتمالی آینده ترغیب می­‌کند.ممکن است این نتایج بتواند توضیحی برای این مساله باشد که افرادی با رژیم غذایی کم کالری اغلب در زمانی که رژیم ندارند، پرخوری کرده و بنابراین کاهش وزن خود را حفظ نمی‌­کنند. در مقابل، افرادی که رژیم نمی‌گیرند، به این نتیجه خواهند رسید که موجودی مواد غذایی بدن کاملا قابل اعتماد بوده و دلیلی برای ذخیره چربی بالا وجود ندارد.

پژوهش مورد نظر، که در مجله فرگشت، پزشکی و بهداشت عمومی منتشر شده است، بر پایه­‌ی مشاهداتی از حیواناتی چون پرندگان انجام شده است. حیوانات، به طور معمول با افزایش وزن به خطر کمبود مواد غذایی واکنش نشان می­‌دهند. و به همین دلیل است که پرندگان باغی در فصل زمستان (که دانه­‌ها و حشرات به سختی پیدا می­‌شوند) چاق­‌تر هستند.

نویسندگان این مقاله، مدل ریاضی حیوانی را مورد مطالعه قرار دادند که می­‌داند مواد غذایی در حال حاضر فراوان بوده و یا محدود هستند،

نویسندگان این مقاله، مدل ریاضی حیوانی را مورد مطالعه قرار دادند که می­‌داند مواد غذایی در حال حاضر فراوان بوده و یا محدود هستند، اما نمی‌­داند که وضعیت موجود چه زمانی تغییر خواهد کرد. بنابراین، باید قبل از تصمیم گیری در مورد مقدار چاقی خود، در مورد تغییرپذیری بیاموزد. مدل مورد نظر نشان می­‌دهد که اگر موجودی مواد غذایی غالبا محدود باشد (همانند زمانی که بدن در حال رژیم قرار دارد)، یک حیوان بهینه (حیوانی با یک بهترین شانس انتقال از ژن­‌های خود)، باید بین کمبود­های مواد غذایی دچار اضافه وزن شود.

دکتر اندرو هیگنسون (Andrew Higginson)، مدرس ارشد روانشناسی در دانشگاه اکستر می­‌گوید: “با کمال تعجب، مدل ما پیش بینی می­‌کند که ​​افزایش وزن متوسط در افراد رژیمی در واقع نسبت به کسانی که هرگز رژیم نمی­‌گیرند، بیشتر خواهد بود. این اتفاق به این دلیل می‌­افتد که افراد غیر رژیمی یاد می­‌گیرند که موجودی مواد غذایی بدن کاملا قابل اعتماد بوده و دلیلی برای ذخیره چربی بالا وجود ندارد.”

در وضعیتی که هر روز افراد بیشتر و بیشتری به چاقی دچار می­‌شوند، دانشمندان به دنبال دلایل تکاملی برای توضیح این امر هستند که چرا بسیاری از افراد به سختی در برابر پرخوری مقاومت می‌­کنند.

انسان‌­ها در جهانی تکامل یافته‌­اند که در آن، گاهی اوقات مواد غذایی بسیار فراوان بوده و گاهی اوقات کاملا کمیاب بود. و در مورد دوم، افرادی با چربی بیشتر با احتمال بالاتری زنده می‌­ماندند. امروزه، افراد مختلف ممکن است خودشان را در یک دور باطل افزایش وزن و رژیم غذایی شدید قرار دهند. این امر تنها مغز را متقاعد می‌­سازد که باید چربی بیشتری ذخیره کند.

مدل طراحی شده محققان پیش بینی می­‌کند که در طول یک رژیم غذایی، میل به خوردن به میزان بالایی افزایش پیدا می کند، و این نیاز با کاهش وزن تقلیل نمی­‌یابد؛ چرا که مغز متقاعد می‌­شود که احتمال بروز قحطی و گرسنگی بالا است.

مدل طراحی شده محققان پیش بینی می­‌کند که در طول یک رژیم غذایی، میل به خوردن به میزان بالایی افزایش پیدا می کند، و این نیاز با کاهش وزن تقلیل نمی­‌یابد؛ چرا که مغز متقاعد می‌­شود که احتمال بروز قحطی و گرسنگی بالا است.

پروفسور جان مک نامارا (Professor John McNamara)، استاد ریاضیات از دانشگاه بریستول می­‌گوید: “مدل ساده ما نشان می­‌دهد که افزایش وزن به این معنا نیست که فیزیولوژی افراد دچار سوء عمل بوده و یا این که آن‌ها با علاقه غیر طبیعی به شیرینی جات درگیر هستند. مغز می­‌تواند عملکرد کاملا خوبی داشته باشد، اما عدم اطمینان در مورد تامین مواد غذایی منجر به بروز یک واکنش تکاملی یا فرگشتی برای افزایش وزن می­‌شود.”

بنابراین، مردم چگونه باید وزن اضافی خود را کاهش دهند؟

دکتر هیگنسون می­‌گوید: “بهترین روند موجود برای کاهش وزن، پیروی از یک برنامه ثابت است. پژوهش ما نشان می­‌دهد که اگر همیشه تنها کمی کمتر از آنچه که باید، غذا خورده و از یک برنامه تمرینات بدنی ثابت پیروی کنید، به احتمال بیشتری (در مقایسه با پیروی از یک رژیم غذایی سخت و کم کالری) در دستیابی به یک وزن سالم و مناسب موفق خواهید بود.”

بنابراین، مردم چگونه باید وزن اضافی خود را کاهش دهند؟

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>