رژیم غذایی یا ورزش؟

رژیم غذایی یا ورزش؟

رژیم غذایی یا ورزش؟ بسیاری از مردم این روزها درگیر چاقی و اضافه وزن هستند و کاهش وزن را می‌توان هدف سلامتی بسیاری افراد دانست. نگرانی که بابت اضافه وزن وجود دارد، بالا رفتن خطر بیماری‌های مزمنی نظیر دیابت نوع دو و مشکلات قلبی و عروقی است. راه حلی که بسیاری از محققان و متخصصان برای پایین آوردن خطر و سوزاندن بافت چربی استفاده می‌کنند تمرکز روی کاهش انرژی دریافتی و افزایش مصرف انرژی با ورزش است. برخی افراد فقط روی کمتر خوردن و یا بیشتر ورزش کردن تمرکز می‌کنند. با اینکه دهه‌ها است محققان روی کاهش وزن تحقیق می‌کنند، اما به طرز عجیبی بهترین روش برای کاهش وزن همچنان یک راز باقی مانده است. افراد به روش‌های بسیار متفاوتی می‌توانند وزن خود را کاهش دهند و برنامه‌های غذایی منحصر به فرد فراوانی وجود دارد. کمتر خوردن شاید برای کاهش وزن مفید باشد، اما ورزش به حفظ بافت عضلانی کمک می‌کند و باعث تثبیت وزن خواهد شد. یکی از مواردی که تقریبا همه با آن موافقند این است که بهترین و سالمترین روش، کاهش انرژی دریافتی و افزایش انرژی مصرفی است. با این حال مقدار دقیقی که هر فرد باید برای خود در نظر بگیرد همچنان مورد بحث و اختلاف نظر باقی مانده است.

مزایای رژیم غذایی برای کاهش وزن

مصرف کالری کمتر بهترین روش است تا بتوانید بدنتان را برای تولید انرژی وادار به چربی سوزی کنید. در حالت ایده‌آل هدف از کاهش وزن این است که بدن برای تولید انرژی به سراغ ذخایر چربی خود برود. کم کردن مصرف انرژی و تغییر سوخت بدن به چربی سوزی موضوعی است که می‌توانیم روی آن کنترل داشته باشیم.

شاخص‌های ژنتیکی نیز می‌توانند در کاهش وزن نقش ایفا کنند، اما ما نمی‌توانیم ژن‌هایمان را تغییر دهیم. ما می‌توانیم آنچه را در دهانمان می‌گذاریم کنترل کنیم. هدف از کمتر خوردن باید دریافت کالری‌های با کیفیت باشد، غذاهایی که با وجود کالری کم بیشترین مواد مغذی ممکن را برای بدن داشته باشند. هرچه بیشتر مصرف کالری را محدود کنید، کاهش وزن افزایش می‌یابد. اما کاهش شدید کالری را نمی‌توان برای طولانی مدت تحمل کرد زیرا باعث می‌شود بدن حالتی دفاعی به خود بگیرد.

رژیم-غذایی

مضررات کاهش وزن فقط با رژیم غذایی

یکی از اشکالات شناخته شده این روش کاهش بافت عضلانی و نرخ سوخت و ساز بدن است. اگر ورزش نکنید، مخصوصا ورزش قدرتی و میزان کالری دریافتی خود را نیز کاهش دهید در کنار بافت چربی عضلاتتان نیز می‌سوزد. تحقیقات سال 2006 نشان داده است که اضافه کردن ورزش در کنار کاهش کالری دریافتی بیشتر از کاهش کالری و یا حتی ورزش کردن به صورت مستقل به نگه داشتن بافت عضلات کمک می‌کند.

مزایای ورزش کردن برای کاهش وزن

افزایش ورزش و فعالیت بدنی یکی از موثرترین روش‌های افزایش انرژی مصرفی است. این افزایش می‌تواند به بدن برای خلاص شدن از ذخیره‌های چربی کمک کند. ورزش همچنین می‌تواند میتوکندری عضلات (میتوکندری مانند کارخانه‌ای باعث تولید انرژی سلول می‌شود.) را افزایش دهد و به بدن کمک کند از چربی و کربوهیدرات برای بدست آوردن انرژی بهتر استفاده کند. ورزش کردن در مقایسه با تنها پایین آوردن انرژی دریافتی می‌تواند در کنار کاهش وزن به حفظ عضلاتتان نیز کمک کند. بعلاوه، وقتی برای رسیدن به کاهش وزن مرتب ورزش می‌کنید، این کار می‌تواند کم‌کم تبدیل به یک عادت شود و در بلند مدت روی کل زندگی تان تاثیر بگذارد. تحقیقات بسیاری نیز تا به حال نشان داده ورزش برای تثبیت بلند مدت وزن مفید است.

ورزش-کردن

 اشکالات منحصرا ورزش کردن

بر خلاف نظر عامه، کاهش وزن تنها با ورزش کردن را بسیاری از متخصصان توصیه نمی‌کنند. اگر شخصی به شدت میزان ورزشش را افزایش دهد، و آن را تا مدت طولانی حفظ کند، کاهش وزن بعد از مدتی تنها با تغییر در نوع ورزش ممکن می‌شود. اگر همزمان با افزایش مقدار ورزش میزان غذای دریافتی خود را نیز تنظیم نکنید، ممکن است مقدار غذا خوردنتان با کالری که سوزاندید برابری کند و یا حتی فراتر از آن برود. وقتی ورزش می‌کنید ممکن است اشتهایتان افزایش پیدا کند بنابراین احتمال پرخوری بدون محدودیت برای کالری آسان می‌شود، همچنین برخی فکر می‌کنند وقتی ورزش می‌کنند می توانند به خود با کمی غذای بیشتر پاداش بدهند، معمولا این پاداش کالری بسیار بالایی دارد. ورزش حتی اگر کاهش وزنی هم در پی نداشته باشد می‌تواند برای بدن مزایایی در پی داشته باشد. با این حال اگر هدفتان از ورزش کردن کاهش وزن است، باید به فکر گزینه‌ایی علاوه بر ورزش باشید.

بنابرای بهتر است برای کاهش وزن مناسب از ترکیب ورزش و رژیم غذایی استفاده کنید تا نتیجه مطلوبی بدست آورید.

ورزش-و-رژیم-غذایی

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>