عدم توازن هورمون‌ها و کاهش وزن سریع (قسمت اول)

هورمون‌ها و کاهش وزن

هورمون‎­ها به عنوان محرک‎­های تاثیرگذار بر عملکرد سوخت و ساز بدن ما فعالیت می‎­کنند. آن‎ها در واقع تعیین‌کننده‌ی مقدار چربی مورد نیاز بدن برای ذخیره یا سوخت و ساز هستند. همچنین آن‎ها در مورد میل‎­ها و هوس­‎های غذایی، خلق و خو و حتی انگیزه ورزشی بدن تصمیم­‎گیری می‎­کنند.

هر یک از ما برای حفظ یک وزن متعادل و سالم، به سطوح مختلفی از هورمون‌­ها نیاز داریم. عدم تعادل هورمونی می‌­تواند تمام تلاش‌­های شما برای کاهش وزن را بی اثر کند. بنابراین، بررسی و کنترل سطح هورمون­‌هایی که در مورد گرسنگی، خلق و خو و هوس‌های غذایی تصمیم‌­گیری می­‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است. شیوه­‌های توازن سازی سطوح هورمونی بدن می‌­توانند در مواد غذایی و درمانی طبیعی و ساده­‌ای یافت شوند.

سبزیجاتی با برگ سبز بخورید.

بدن ما شامل یک هورمون کاهش وزن به نام آدیپونکتین (Adiponectin) است. این هورمون به معنای واقعی کلمه به عنوان یکی از اجزاء چربی­‌سوزی در سوخت و ساز بدن فعالیت می­‌کند. نکته‌­ای که در مورد آدیپونکتین وجود دارد این است که هر چه بدن شما چربی بیشتری ذخیره کند، سطح این هورمون کمتر می‌­شود.

دکتر لئو گالاند (Leo Galland)، مدیر بنیاد پزشکی جامع عقیده دارد: “کمبود هورمون آدیپونکتین به عنوان یک عامل مهم در عدم توانایی افراد در سوزاندن چربی و لاغر ماندن نمایان می‌­شود.”

%d8%b3%d8%a8%d8%b2%db%8c%d8%ac%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%b5%d8%b1%d9%81-%da%a9%d9%86%db%8c%d8%af

چه باید کرد؟

برای ایجاد توازن در سطح آدیپونکتین، افزایش مصرف منیزیم می‌­تواند بسیار حائز اهمیت باشد. این کار به سادگی و با افزودن سبزیجاتی با برگ سبز از جمله کلم­‌پیچ و اسفناج در رژیم غذایی خود انجام دهید. شما همچنین می‌­توانید دانه‌­های کدو تنبل را که سرشار از منیزیم هستند را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

شب­‌ها خوب بخوابید.

کمبود خواب نیز می­‌تواند عمدتا به دلیل وجود هورمون گرسنگی با نام گرلین (Ghrelin) باشد. از این هورمون به عنوان عامل عمده­‌ای افزایش وزن یاد می‌شود. این هورمون در مرکز گرسنگی مغز فعالیت نموده و باعث بروز هوس­‌هایی برای غذاهای چرب و شیرین در ساعت­‌های عجیبی از شب می‌­شود. با توجه به تحقیقات منتشر شده توسط انجمن دیابت آمریکا، گرلین می­‌تواند باعث افزایش حس گرسنگی و کاهش چربی­‌سوزی گردد.

%d8%ae%d9%88%d8%a8-%d8%a8%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8%db%8c%d8%af

چه باید کرد؟

افزایش سطح گرلین ناشی از کمبود خواب است. مقدار خواب توصیه شده برای بزرگسالان، شش تا هشت ساعت در طول شب بوده که در صورت رعایت یک برنامه منظم خواب، تعادل در ترشح گرلین نیز حفظ می‌شود.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>