فواید شگفت‌­انگیز سحرخیزی

فواید شگفت‌­انگیز سحرخیزی

به یاد داشته باشید که مهم نیست شما فرد سحرخیزی هستید یا خیر، به هر حال بدن شما برای سحرخیز بودن طراحی شده است. اگر سحرخیز باشید فواید بسیار زیادی بدست خواهید آورد که تعدادی از آن‌ها در ادامه مطلب آورده شده است.

آن‌ها لاغرتر هستند

با توجه به تحقیقات دانشگاه نورث وسترن که در بهار سال گذشته منتشر شده، زمان قرارگیری شما در معرض نور خورشید می‌­تواند بر وزنتان تاثیرگذار باشد. افرادی که صبح­‌ها بیشتر از همیشه در معرض نور آفتاب قرار گرفته­‌اند، در مقایسه با کسانی که پس از آن به مقدار بیشتری در معرض نور مستقیم آفتاب بوده­‌اند، از شاخص توده بدنی(BMI)  کمتری برخوردار می‌­باشند. این امر کاملا مستقل از میزان فعال بودن افراد و یا مقدار کالری مصرفی آن‌ها می‌­باشد. نور خورشید، یکی از قوی‌­ترین عوامل موجود برای همزمان‌­سازی ساعت داخلی بدن شما بوده و می‌­تواند ریتم شبانه­‌روزی بدن‌تان را تنظیم کرده و به نوبه خود، تعادل انرژی را نیز تنظیم نماید. این برنامه­‌ریزی به شما می­‌گوید که بهتر است نور مستقیم آفتاب خود را بین ساعات ۸ صبح تا ۱۲ ظهر دریافت نمایید.

آن‌ها لاغرتر هستند

آن‌ها با امنیت بیشتری رانندگی می‌­کنند

هنگامی که محققان اسپانیایی از افرادی که شب­‌ها تا دیروقت بیدار می‌­ماندند خواستند تا در ساعت ۸ صبح رانندگی کنند، جای تعجبی نداشت که آن‌ها نسبت به زمانی که همان شبیه‌­سازی رانندگی را در ساعت ۸ شب داشتند، عملکرد بدتری داشته و توجه کمتری به این کار نمودند. به هر حال، هنگامی که افراد سحرخیز همین آزمایش را انجام دادند، موفق شدند این آزمایش را به طور مداوم و به خوبی در هر دو زمان از روز از سر بگذرانند.

آن‌ها با امنیت بیشتری رانندگی می‌­کنند

آن‌ها فعال‌­تر هستند

هنگامی که زیست شناس دانشگاه هاروارد، کریستف رندلر (Christoph Randler)، برخی از دانشجویان کارشناسی را در مطالعه خود مورد بررسی قرار داد، متوجه شد که مردم سحرخیز به احتمال زیاد با اظهاراتی که منعکس‌­کننده یک ذهنیت فعال و هوشمند است همخوانی بیشتری دارند. گرچه افراد شب­‌بیدار از مزایای خاصی برخوردار هستند (به عنوان مثال، مطالعات نشان می­‌دهند که آن‌ها معمولا نسبت به افراد سحرخیز، باهوش­‌تر و خلاق­‌تر بوده، و از حس شوخ‌­طبعی بیشتری برخوردار هستند)، با این حال آن‌ها معمولا از تضاد بالایی با یک برنامه همگام و منظم برخوردار هستند. به عنوان مثال، هنگامی که صحبت از موفقیت در کسب و کار به میان می‌­آید، مردم سحرخیز از اولویت بالاتری برخوردارند.

آن‌ها فعال‌­تر هستند

آن‌ها شادتر هستند

هنگامی که محققان دانشگاه تورنتو بیش از ۷۰۰ بزرگسال را در مورد عادات خواب، خلق و خو، سلامت و موضوعات دیگر مورد بررسی قرار دارند، دریافتند که افراد سحرخیز (که به طور طبیعی در حدود ساعت ۷ یا قبل از آن از خواب برمی­خیزند)، با افزایش ۲۵ درصدی در احساساتی اعم از شادی و هوشیاری مواجه هستند. نویسنده مطالعه، رنه بیس (Renee Biss) می­گوید: “برنامه طبیعی آنها به میزان بالاتری با جدول زمانی کاری جامعه (ساعت ۹ تا ۵) همخوانی و مطابقت دارد. تماس زودرس با نور صبحگاهی (که افراد شب بیدار ممکن است آن را از دست بدهند) نیز می­تواند انرژی را افزایش داده و خطر ابتلا به افسردگی را نیز کاهش دهد.

آن‌ها شادتر هستند

آن‌ها به میزان بیشتری به طور مداوم و پایدار ورزش می­‌کنند

به نظر می­رسد افرادی که صبح­ها ورزش می­کنند، در مقایسه با کسانی که در زمان­های دیگری از روز دست به این کار می­زنند، روال تمرین و ورزش منسجم­تری دارند. سدریک برایانت (Cedric Bryant)، مدیر علمی ارشد شورای ورزش آمریکا می­گوید: “برای دستیابی به یک عادت ورزش ثابت و پایدار، افرادی که صبح­ها ورزش می­کنند، می­توانند به نتایج بهتری دست یابند.”

لارا کارلسون (Lara Carlson)، دانشیار علوم ورزشی کاربردی در دانشگاه نیوانگلند و رئیس منتخب کالج آمریکایی طب ورزشی انگلستان می­گوید: ” مطالعات مختلف نشان داده­اند که اگر شما به دنبال کاهش وزن و یا بهبود کلی سلامت هستید، باید به خوبی از صبح­های خود استفاده کنید. چرا که صبح­ها، بهترین زمان از ساعات روز برای ورزش می­باشند.

آن‌ها به میزان بیشتری به طور مداوم و پایدار ورزش می­‌کنند

کارفرمایان این افراد رضایت بیشتری از عملکرد آن‌ها دارند

پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ از سوی مجله روانشناسی کاربردی انجام شده، نشان می­دهد که افراد سحرخیز معمولا با موفقیت­های بیشتری در سمت شغلی خود مواجه می­شوند. سرپرستان و کارفرمایان، افرادی را که دیرتر از افراد سحرخیز بر سر کار خود حاضر می­شوند (حتی اگر آنها به طور کلی ساعات بیشتری بر سر کار حاضر بوده و گزارش عملکرد شغلی خوبی داشته باشند) به عنوان کارکنانی با وجدان کاری کمتر در نظر می­گیرند. اما نکته جالبی که در این زمینه وجود دارد این است که اگر رئیس شما هم یک فرد شب بیدار باشد، احتمالا تصور منفی کمتری نسبت به شما خواهد داشت.

کارفرمایان این افراد رضایت بیشتری از عملکرد آن‌ها دارند

آن‌ها عملکرد بهتری در مدرسه دارند

پژوهشی که بر روی گروهی از دانش آموزان در پنج دبیرستان آلمانی در سال ۲۰۱۳ انجام شد، نشان داد که افراد شب بیدار در مقایسه با افراد سحرخیز (حتی با وجود اینکه پژوهشگران موردنظر، توانایی­های شناختی، وظیفه شناسی، و انگیزه افراد را نیز در نظر گرفتند) نمرات پایین­تری کسب نمودند. حتی در دانشگاه (زمانی که دانش آموزان ممکن است کنترل بیشتری بر روی برنامه کلاس­های خود داشته باشند)، باز هم افراد سحرخیز به موفقیت بیشتری دست می­یابند. مطالعه­ای که بر روی بیش از ۸۰۰ دانش آموز انجام شد، نشان داد که متوسط معدل افراد سحرخیز دقیقا یک نمره بالاتر از همکلاسان شب بیدار خود بود.

دانیل جی تیلور (Daniel J. Taylor)، نویسنده پژوهش و استادیار روانشناسی در دانشگاه تگزاس شمالی (دنتون) می­گوید: “اگر شما به موقع از خواب بیدار شوید، مطمئنا با راحتی بیشتری نیز بر سر کلاس خود حاضر خواهید شد.” او همچنین اشاره می­کند که دانش آموزانی که در ساعات اولیه شب به رختخواب می­روند، به احتمال زیاد از فعالیت­های سالم­تری برخوردار بوده و می­توانند عملکرد تحصیلی بهتری نیز داشته باشند.

آن‌ها عملکرد بهتری در مدرسه دارند

افراد مبتلا به دیابت، از قند خون سالم‌­تری برخوردار خواهند بود

مطالعات نشان می­دهند که خواب آخر شب ممکن است برای قند خون شما بد باشد. به عنوان مثال، افراد شب بیدار در مقایسه با افراد سحرخیز در میان بزرگسالان ژاپنی با دیابت نوع ۲، سطوح HbA1C (معیاری برای اندازه­گیری و کنترل قند خون)، تری گلیسیرید، و کلسترول LDL بالاتری دارند. مطالعات قبلی نشان داده­اند که ساعت بدن افراد شب بیدار با تعدادی از مشکلات مرتبط با سلامت افراد از جمله بیماری عروق کرونر، سندرم متابولیک، و اختلال دامنه تغییرات گلوکز ارتباط مستقیمی دارد. یکی از نکات دیگری که می­توان در این رابطه مطرح نمود این است که افراد شب بیدار با احتمال بیشتری، درصد بالایی از کل کالری مصرفی خود را در وعده شام و یا بعد از شام صرف می­کنند. این امر نیز با مشکلات متابولیکی ارتباط مستقیمی دارد.

افراد مبتلا به دیابت، از قند خون سالم‌­تری برخوردار خواهند بود

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>