لیمو ترش؛ جایگزینی برای مواد شیمیایی (قسمت اول)

خواص لیمو ترش

لیمو ترش خواص بسیار زیادی دارد. در این سری مقالات می‌خواهیم تعدادی از کاربردهای بی‌شمار را مطرح کنیم. احتمالا با تعدادی از آن‌ها آشنا هستید و بعضی دیگر برایتان تازگی خواهد داشت.

1- درخشان کننده‌ مس و برنج

کافی است بر روی یک برش از لیمو نمک پاشیده و شروع به تمیز کردن وسیله‌ی مسی یا برنجی خود کنید. حال اگر شی شما عتیقه است و

می‌ترسید لطمه‌ای به آن وارد شود، می‌توانید ابتدا بر روی یک وسیله کوچک امتحان کنید تا با اطمینان خاطر کار را شروع کنید.

 لیمو ترش

لیمو ترش

2- حذف کثیفی و چربی رنده‌ی آشپزخانه

فرض کنید که شما از رنده برای ریز کردن پنیر استفاده کرده‌اید و در انتهای کار متوجه شده‌اید که رنده کاملا چرب شده است. بهترین راه برای تمیز کردن آن است که نیمی از لیمو  را بردارید

و بر روی پنجره های آن کشیده و سپس با آب گرم و مایع ظرفشوئی بشویید. برای تمیز کردن سیخ کباب نیز این روش موثر است.

 لیمو ترش

لیمو ترش

3- سفیدکننده برای لباس‌های روشن

برای لباس‌های پنبه‌ای یا پلی‌استر می‌توانید آنها را در مخلوطی از آب و لیمو (1/2 فنجان لیمو در یک گالن آب) به مدت یک ساعت یا کمی بیشتر خیسانده و پس از شستشو لباس‌ها را درآفتاب خشک کنید. اما از آنجا که امروزه اکثر ما از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنیم، می‌توانید به جای سفیدکننده، نصف فنجان آب لیمو در ماشین بریزید.

 لیمو ترش

لیمو ترش

4- حفظ بوی تازگی

کافی است یک لیمو را به دو نیمه تقسیم کرده و درون یخچال خود قرار دهید. از آن پس دیگر بوی غذاها در یخچال شما نمی‌پیچد.

 لیمو ترش

لیمو ترش

5- ضدعفونی کردن گوشواره و دیگر زیورآلات

بهتر است گوشواره‌های خود را قبل از استفاده ابتدا در لیوانی از آب که آغشته به یک قاشق غذاخوری آب لیمو شده است، قرار دهید. توجه داشته باشید که این روش را برای زیورآلات طلا به کار نبرید. (در آینده‌ای نزدیک پیرامون نگهداری از زیورآلات مطلبی خواهیم گذاشت)

 لیمو ترش

لیمو ترش

6- مقابله با رسوب گرفتگی

اگر نیمی از یک بسته جوش شیرین را با 220 الی 340 گرم آب لیمو ترکیب کنید، یک واکنش شیمیایی را شاهد خواهید بود که در طی آن محلول شما به کف تبدیل می‌شود. سپس با استفاده از آب داغ و این محلول می‌توانید رسوب‌ها را به راحتی پاک کنید.

 لیمو ترش

لیمو ترش

7- روشن ساختن پوست صورت

می‌خواهیم یک لایه‌بردار خانگی را معرفی کنیم. آب یک نصفه لیمو ترش را بگیرید و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن بیافزایید. سپس با نصف فنجان شکر و یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید.

آب لیمو همچنین می‌تواند آکنه را از بین ببرد. کافی است پس از شستن صورت و خشک کردن آن، یک تکه پنبه را به آب لیمو آغشته کرده و به آن ناحیه بمالید. بعد از 10 دقیقه، صورت خود را با آب سرد بشویید. این عمل را صبح‌ها و قبل ازخواب تکرار کنید.

 لیمو ترش

لیمو ترش

منبع : www.msn.com

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>