مراقبت از گل‌های آپارتمانی

مراقبت از گل‌های آپارتمانی

زندگی‌های پر مشغله این روزها اجازه نمی‌دهد تا انسان‌ها از طبیعت استفاده کنند و روز‌‌ به روز گیاهان که ریه‌های زمین هستند با نامهربانی از بین می‌روند به همین دلیل بسیاری از ما با آوردن گیاهان به خانه خود و نگهداری از آن‌ها این جای خالی را به نوعی پر می‌کنیم. در ادامه نکاتی مفید و کاربردی برای مراقبت از گل‌های آپارتمانی آورده شده است.

هنگام استقرار گلدان در مکان موردنظر به نیاز نوری گیاه توجه نمایید. گلدان‌ها را درفصل بهار و تابستان هرسه روز یکبار و درفصل پاییز و زمستان هفته‌ای یکبار آبیاری نمایید. (کاکتوس‌ها وگیاهان گوشتی پس از خشک شدن کامل خاک) آبیاری به حدی صورت گیرد که درون زیرگلدانی آب باقی نماند. در بهار و تابستان هر ۱۵روز یکبار از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی، طبق دستور روی بسته کود استفاده کنید. در زمان کوددهی دقت کنید که سطح خاک مرطوب باشد زیرا کوددهی برروی خاک خشک سبب سوختگی برگ‌های گیاه خواهد شد. درخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس‌ها از کودهای بدون فسفات استفاده نمایید.

آبیاری-گیاهان

هفته‌ای یکبار گلدان را ۹۰ درجه و در یک جهت بچرخانید تا از رشد یکسویه به سمت نور و نافرم شدن گیاه جلوگیری شود. برگ‌های خشک گیاه را مرتبا حذف کنید وبرگ‌هایی را که قسمتی از آن‌ها خشکیده و قهوه‌ای شده تا محلی که به قسمت سالم برگ برسد با قیچی و موازی با فرم حاشیه برگ حذف نمایید. درصورتیکه پس از گذشت چندسال گیاه رشد کرده و گلدان آن کوچک است می‌توانید در فصل بهار گلدان را تعویض نموده و به گلدان بزرگتر منتقل نمایید.

گل-و-گیاه

هرسال درفصل بهار تا عمق ۲۰سانتیمتر از خاک سطح گلدان را در آورده و خاکبرگ جدید را جایگزین کنید. گیاه را همیشه تمیز نگهدارید، زیرا غبار روی برگ‌ها از تنفس و رسیدن نور به سطح آن‌ها جلوگیری می‌کند. سطح برگ‌ها را بایک پارچه نرم و یا اسفنج نمدار هر هفته پاک کنید. برگ‌هایی را که سطح کرکدار دارند فقط با یک قلم موی نرم نقاشی تمیز کنید.

اگر می‌خواهید گیاهی پرپشت داشته باشید تا زمانیکه گیاه هنوز جوان است چندبار جوانه‌های انتهایی آن را با دست بچینید تا جوانه‌های جانبی رشد نموده و گیاهی پرشاخ وبرگ تولید شود. این عمل را در خصوص گیاهان کند رشد انجام ندهید. حذف گل‌های خشک، گیاه را شاداب‌تر نشان داده و از رشد قارچ‌ها و بیماری‌های حاصل از وجود گلبرگ‌های پلاسیده جلوگیری خواهد نمود.
اگر می‌خواهید به مسافرت بروید تعدادی آجر مشبک در کف وان حمام یا لگن ظرفشویی منزلتان قرار دهید. سپس روی آن‌ها آنقدر آب بریزید تا نزدیکی لبه بالایی آجرها بالا بیاید و اطمینان حاصل کنید آب زهکش وان یا دستشویی تخلیه نمی‌شود. سپس گلدان‌ها را برروی آجرها قرار دهید و قبل از خروج از منزل آن‌ها را کاملا آبیاری نمایید.

راه دیگر آبیاری گلدان‌ها در زمان سفر این است که ظرف آبی را در نزدیکی گلدان‌ها قرار دهید سپس نخ‌های باریک و بلندی انتخاب نمایید و یک سر آن‌ها را کاملا درون خاک گلدان و سر دیگر آن‌ها را درون ظرف آب و کاملا درکف آن‌ها قراردهید. بدین ترتیب آب بوسیله نخ‌ها جذب شده و به خاک گلدان منتقل می‌شود. اگر گلدان شما بزرگ است می‌توانید چند نخ درون خاک آن قرار دهید.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>