نشانه­‌هایی که از احتمال ابتلای شما به سرماخوردگی خبر می‌­دهند! (و چگونگی توقف آن‌ها)

اگر شما به دقت به علائمی ظریفی که بدنتان ارسال می‌­کند توجه کنید، در واقع می‌­توانید قبل از ابتلا به سرماخوردگی از آن آگاهی یافته و به توقف آن کمک کنید. در این مطلب، نکاتی در مورد چگونگی شناسایی علائم پیشاسرماخوردگی و نحوه سالم ماندن در یک زمستان طولانی به شما ارائه خواهد شد.

زمانی که احساس خستگی بیش از حدی می­‌کنید، خواب کافی و کاملی داشته باشید

ما به طور معمول سعی می‌­کنیم هرگونه علائم فیزیکی جزئی بدن خود را نادیده بگیریم، اما این اولین اشتباه ما است. چرا که ما واقعا باید به پیام­‌هایی (هر چند کوچک) که از بدن‌مان دریافت می‌­کنیم توجه نماییم. مطمئنا برای شما هم اتفاق افتاده که گاهی اوقات به حدی احساس خستگی کرده­‌اید که باعث شده با خود فکر کنید که می‌­خواهید چند روز متوالی بخوابید. این امر ممکن است پیامی از بدنتان باشد که به شما هشدار می­‌دهد که سیستم ایمنی بدنتان در حال ضعیف شدن است، بنابراین تا حد امکان به رختخواب خود رفته، استراحت نموده، و مطمئن شوید که خواب شبانه کاملی داشته­‌اید. اهمیتی ندارد که شما خواب‌­آلود هستید یا خیر، به هر حال برخورداری از یک خواب طولانی و کامل ضرری برای شما نخواهد داشت. مطالعاتی که توسط محققان موسسه کارنگی ملون (Carnegie Mellon) انجام شده نشان می‌­دهد که احتمال ابتلا به سرماخوردگی در افرادی که کمتر از هفت ساعت خواب شبانه دارند، در مقایسه با افرادی که شب‌ها بیش از هشت ساعت می­‌خوابند، تقریبا سه برابر بیشتر است.

زمانی که احساس خستگی بیش از حدی می­‌کنید، خواب کافی و کاملی داشته باشید

برای باز شدن گرفتگی بینی خود، مقدار زیادی مایعات بنوشید

زمانی که شما متوجه می­‌شوید که نمی‌­توانید به راحتی از طریق بینی نفس بکشید، بینی شما ممکن است به مقدار رطوبت بیشتری برای جلوگیری از باقی ماندن میکروب­‌های سرماخوردگی نیاز داشته باشد. در همین راستا، اوانجلین لاوسیر (Evangeline Lausier)، استادیار بالینی در دانشگاه پزشکی دوک در دورهام (کارولینای شمالی) می­‌گوید:”سرماخوردگی‌­ها، ار خانوداه بیماری‌­های تنفس فوقانی جزئی به شمار می­‌روند، و علائم این بیماری معمولا در ابتدا از بینی شروع می‌­شود. ویروس سرماخوردگی به این مناطق وابسته به بینی حمله کرده، و بدن با ترشح موکوس (mucus) یا مخاط بیشتر و بیرون راندن ویروس به طور خودکار، با آن مبارزه می‌­کند.” او می‌­افزاید: “شما می‌­توانید با نوشیدن مایعات مناسب و آبرسانی بیشتر به بدن خود کمک کنید. این کار، مخاط شما را رقیق کرده و به آن اجازه می­‌دهد تا با راحتی بیشتری از مجرا عبور کند. همچنین بدین وسیله، غشاهای مخاطی شما نیز مرطوب خواهند شد.

برای باز شدن گرفتگی بینی خود، مقدار زیادی مایعات بنوشید

اگر احساس خستگی و بیماری دارید، استرس خود را کاهش دهید

در صورتی که پروژه بزرگ و مهمی در محل کارتان به عهده شما بوده و انجام کارهای مربوط به آن می‌­تواند باعث تخلیه انرژی شما در پایان روز شود، پس امکان دارد در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار داشته باشید. واقعیت این است که استرس مزمن برای سیستم ایمنی بدن بسیار مضر می‌­باشد. به تازگی، مطالعات جدیدی نشان داده‌­اند که این در واقع افزایش هورمون­‌های استرس نیست که باعث ابتلای شما به بیماری­‌های مختلف می‌­شود، بلکه دلیل این امر این است که بدن شما آنچنان به سطوح افزایش یافته عادت کرده که نمی­‌تواند از آن‌ها برای مبارزه با ویروس­‌ها استفاده کند. بنابراین اگر شما احساس خستگی و فرسودگی دارید، سعی کنید مدتی به خودتان استراحت دهید.

اگر احساس خستگی و بیماری دارید، استرس خود را کاهش دهید

اگر گلویتان درد می­‌کند، با آب نمک قرقره کنید

ممکن است این امر به نظر شما عجیب و مبهم باشد. امکان دارد با خود فکر کنید که آیا ریختن نمک بر روی زخم وضعیت را بدتر نمی‌­کند؟ اما واقعیت این است که شستشو با آب نمک می­‌تواند التهاب را کاهش دهد. دکتر لوسیر توضیح می‌­دهد: “قرقره کردن به کاهش تورم و مجموعه مخاط موجود در پشت گلو و بینی (جایی که گیرنده‌­های سرفه قرار دارند) کمک می­‌کند.” تحقیقات انجام شده در این زمینه، از این درمان خانگی حمایت می‌­کند: در مطالعه‌­ای که در کشور ژاپن انجام گردید، از برخی از داوطلبان خواسته شد تا به طور منظم با آب نمک قرقره کنند، در حالی که باقی آن‌ها این کار را نکردند. پس از ۶۰ روز، گروهی که قرقره می­‌کردند در مقایسه با گروه شاهد، به کاهش ۴۰ درصدی در سرماخوردگی خود دست یافتند. کلینیک مایو به شما توصیه می‌­کند که ۴/۱ تا ۲/۱ قاشق چای­خوری نمک را به لیوانی با هشت اونس آب گرم اضافه نمایید. فقط مراقب باشید آن را ننوشید!

اگر گلویتان درد می­‌کند، با آب نمک قرقره کنید

برای رهایی از احتقان یا اخلاط، دوش آب گرم بگیرید

اگر شما اخیرا بینی خود را بیشتر از حد معمول پاک می­‌کنید، این امر ممکن است نشانه‌­ای از احتمال ابتلای شما به سرماخوردگی باشد. هر چند دکتر لوسیر عقیده دارد که به سختی می­‌توان علایم آلرژی فصلی را از سرماخوردگی تمیز داد. اما در هر دو صورت، یک دوش گرم می‌­تواند معجزه کند. راه‌­های دیگری که برای تسکین علائم آبریزش بینی وجود دارد عبارتند از استفاده از اسپری سالین یا یک نتی پات (neti pot). دکتر لوسیر می­‌گوید: “این موارد، به خصوص اگر شما از یک بطری اسپری و یا نتی پات استفاده کنید، می­‌تواند مخاط را رقیق‌­تر سازد. بنابراین، شما می­‌توانید راحت­‌تر نفس بکشید.”

برای رهایی از احتقان یا اخلاط، دوش آب گرم بگیرید

برای فشار سینوس خود، سوپ مرغ بخورید

هنگامی که شما در آستانه ابتلا به سرماخوردگی هستید، ممکن است احساس کنید که حتی صورتتان هم درد می‌­کند! چشم­‌های خسته و اشکبار، احساس فشار در گونه­‌ها، و حتی سردرد می­‌تواند نشانه‌­ای از ویروسی باشد که به سینوس­‌های شما رسوخ کرده است. یک درمان خانگی که از زمان­‌های قدیم رایج و متداول بوده است، سوپ مرغ می‌­باشد. اما آیا این غذا واقعا می‌­تواند تاثیرگذار باشد؟ دکتر لوسیر می‌­گوید: “من فکر می‌­کنم که سوپ مرغ (مایعات داغ، نمک، و الکترولیت) گزینه مناسبی برای هیدراسیون است. مواد غذایی به کار رفته در آن نیز می‌­تواند خواص درمانی زیادی داشته باشد: به عنوان مثال، پیاز و سیر می‌­توانند ویسکوزیته یا چسبندگی مخاط را کاهش داده و به پیشگیری یا کاهش احتقان کمک کنند.”

برای فشار سینوس خود، سوپ مرغ بخورید

برای احتقان سینه، یک ورزش سبک انجام دهید

دکتر لوسیر می‌­گوید: “گرچه بدن شما به وضوح نیاز به استراحت و مقدار خواب کافی و مناسبی دارد، با این حال یک راه عالی برای افزایش سیستم ایمنی بدن شما می­‌تواند انجام یک ورزش سبک باشد. جای تعجبی ندارد که یک ورزش منظم می­‌تواند به حفظ سلامت شما کمک کند. مطالعاتی که در دانشگاه واشنگتن (سیاتل) انجام شده نشان می­‌دهد که زنانی که ورزش می­‌کنند در مقایسه با افرادی که این کار را نمی‌­کنند، به مقدار کمتری به سرماخوردگی دچار می­‌شوند. تحقیقات دیگری نشان داده‌­اند که اگرچه انجام یک ورزش معتدل ​​در طول سرماخوردگی نمی‌­تواند شدت و یا طول آن را کاهش دهد، با این حال علائم را کاهش داده و باعث شده که شرکت­‌کنندگان در این پژوهش به احساس بهتری دست یابند. دلیل این امر این است که این کار به شما کمک می­‌کند تا میکروب‌­ها از ریه ها و مجراهای تنفسی خارج شوند.

برای احتقان سینه، یک ورزش سبک انجام دهید

در هنگام ابتلا به سرفه، زاویه بالاتنه خود در هنگام دراز کشیدن و خواب را با استفاده از چند بالش افزایش دهید

هنگامی که در آستانه ابتلا به سرماخوردگی قرار دارید، باید تا حد امکان استراحت نمایید. اما از قضا، دراز کشیدن به پشت نیز برای شما خوب نیست. دلیل این امر این است که نیروی جاذبه ممکن است باعث شود که احتقان بینی شما به گلویتان چکه کرده و منجر به بروز درد و سرفه شود. سرفه کردن در حالی که دراز کشیده‌­اید نمی‌­تواند راحت باشد و ممکن است شما را در تمام طول شب بیدار نگاه دارد. دکتر لوسیر می‌­گوید: “در عوض، سعی کنید با تکیه بر چند بالش و بالا نگاه داشتن خود، التهاب گیرنده سرفه در پشت گلوی خود را (که باعث سرفه شما می­‌شود) کاهش دهید.” این کار می­‌تواند به از بین رفتن مخاط نیز کمک کرده و تنفس را برای شما آسان‌­تر سازد.

در هنگام ابتلا به سرفه، زاویه بالاتنه خود در هنگام دراز کشیدن و خواب را با استفاده از چند بالش افزایش دهید

برای درمان احساس “ناخوشی”، از ویتامین­‌ها و گیاهان موثر استفاده نمایید

مطمئنا گاهی اوقات برای شما هم پیش آمده که فقط احساس بی­حالی و ناخوشی داشته باشید. پس از اینکه با کوچک‌ترین نشانه­‌ای از این احساس روبرو شدید، از گیاه اکیناسه (Echinacea) استفاده کنید. دکتر لوسیر می­‌گوید: “اگر این گیاه در حین بروز اولین نشانه‌­ها و به مدت دو تا سه روز مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است مدت و شدت سرماخوردگی را کاهش دهد.” روی (Zinc)، مکمل دیگری است که می­‌تواند به طور بالقوه به کاهش طول علائم سرماخوردگی کمک کند. همچنین، گیاه اقطی (Elderberry) در اروپا برای درمان آنفلوآنزا و سرماخوردگی استفاده شده و قادر است به واسطه‌­های ایمنی بدن که با ویروس­‌ها مبارزه می‌کنند، کمک نماید. به علاوه، مطمئن شوید که شما دچار کمبود ویتامین D نیستید: با توجه به مطالعه‌­ای که توسط دانشگاه کلرادو صورت گرفته است، افرادی که از سطوح بالاتری از ویتامین D برخوردارند، در مقایسه با افرادی با سطوح پایین­‌تری از این ویتامین، به میزان کمتری به سرماخوردگی مبتلا می‌­شوند. و در نهایت، در مورد مزایای ویتامین C چه می­‌توان گفت؟ ویتامین C می­‌تواند دوره سرماخوردگی را یک روز (یا در همین حدود) کاهش دهد.”

برای درمان احساس "ناخوشی"، از ویتامین­‌ها و گیاهان موثر استفاده نمایید

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>