نکاتی برای انتخاب کفش مخصوص دویدن و پیاده روی

نکاتی برای انتخاب کفش مخصوص دویدن و پیاده روی

امروزه با افزایش تمایل مردم به شهر نشینی و تغییرات در سبک زندگی و تغذیه مردم، ورزش روزانه باید در برنامه زندگی هر شخصی جای داشته باشد.

یکی از ورزش‌هایی که امروزه مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته، پیاده روی و دویدن است. این ورزش به علت اینکه بسیاری از نقاط بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برای سلامتی مفید است، نیازی به صرف هزینه‌های بالا و مکان مخصوصی ندارد.

همیشه باید این نکته را به یاد داشته باشید که انجام نا درست هر کاری از جمله ورزش، می‌تواند سلامت شما را به خطر انداخته و آسیب‌هایی را به همراه داشته باشد. برای انجام ورزش پیاده روی و دویدن، باید لوازم مورد نیاز و استاندارد آن را تهیه نمایید.

همانطور که می‌دانید، در پیاده روی و دو، پای شما بیشترین فشار را متحمل می‌شود. این فشار‌ها، ناشی از برخورد مداوم کف پا با سطح زمین است. راه رفتن و دویدن صحیح، در کنار داشتن یک کفش استاندارد، می‌تواند کمترین آسیب را به شما وارد کرده و باعث شود که بیشترین لذت را از انجام فعالیت خود داشته باشید.

برای این ورزش، داشتن کفش مناسب، بالاترین اولویت را دارد.

1

آیا می‌دانید کفش مناسب دویدن و پیاده روی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

وزن سبک

یکی از فاکتور‌های مهمی که ورزشکاران حرفه‌ای در انتخاب لوازم ورزشی خود مورد توجه قرار می‌دهند، وزن سبک این لوازم می‌باشد. یادتان باشد که شما باید بهترین عملکرد را در زمان ورزش داشته باشید و وزن سنگین لوازم ورزشی شما، باعث خستگی زود هنگامتان نگردد. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، کفش ورزشی یکی از مهم‌ترین ابزار هر دونده و ورزشکار می‌باشد.

شما باید کفشی را انتخاب نمایید که با استفاده از تکنولوژی‌های خاص و رعایت استاندارد‌های لازم، وزن سبکی داشته باشد. این ویژگی باعث می‌شود که شما کمترین نیرو را صرف حمل وزن اضافی کفش خود نمایید و با انرژی بیشتری ورزش کنید.

قابلیت تهویه هوا

در زمان ورزش، به صورت طبیعی دمای بدن افزایش پیدا کرده و میزان تعریق پوست بالا می‌رود. کفش ورزشی شما باید با استفاده از ساختار مشبک و روزنه‌هایی برای تهویه هوا، این میزان تعریق را به حداقل برساند. در صورتی که دمای پا‌ها افزایش پیدا کند، دمای کل بدن بالا رفته و شما به سرعت احساس خستگی می‌کنید ولی اگر کفش ورزشی شما قابلیت تهویه هوا را داشته باشد، دمای پا و بدنتان کنترل شده و بیشترین لذت را از ورزش خواهید برد. همچنین این قابلیت مانع از ایجاد بوی نا مطبوع در داخل کفش می‌شود.

ضخامت مناسب زیره کفش

شما زمانی که می‌دوید یا به انجام پیاده روی مشغول هستید، کف پایتان به صورت مداوم با زمین برخورد می‌کند. این امر به مرور زمان باعث انتقال فشار به کف پا شده و موجب می‌شود که در این ناجیه و ساق پا، احساس درد نمایید.

برای اینکه کمترین میزان فشار به پای شما منتقل شود، باید زیره کفشتان دارای ضخامت بالا باشد تا این ضربه‌های وارد شده را کاهش دهد. البته باید دقت نمایید تا افزایش ضخامت زیره کفش، باعث بالا رفتن وزن آن نشود.

2

ساختار آزاد و راحت و سایز مناسب

کفشی را انتخاب نمایید تا با مواد اولیه نرم تولید شده باشد. در زمان خرید کفش، دقت کنید تا دقیقا آن را متناسب با سایز پای خود انتخاب نمایید. کفش‌های ورزشی استاندارد، در قسمت انگشتان پا، آزادتر بوده و فضای بیشتری دارند.

3

سازگاری زیره با انواع سطوح

بهتر است تا زیره کفش شما، قابلیت استفاده در سطوح مختلفی مانند سطوح سخت وسیمانی، سطوح خیس و لغزنده، سطوح چمن و … را داشته باشید تا بتوانید در هر شرایطی، بهترین عملکرد را داشته باشید.

4

همیشه کمپانی‌های سازنده کفش‌های ورزشی، سعی می‌کنند تا با مطالعه دقیق و افزایش توان و تخصص خود، بهترین و استاندارد ترین محصول را برای فروش، به بازار‌های جهانی معرفی نمایند. شما نیز با انتخاب درست کفش ورزشی، از آسیب‌های احتمالی که ممکن است در زمان دویدن و پیاده‌روی برای شما پیش آید، جلوگیری نمایید و با انجام روزانه ورزش، سلامت خود را تضمین نمایید.

5

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>