نکاتی برای پیشگیری از آکنه (بخش اول)

آکنه

صورت خود را تمیز نگاه دارید: چه آکنه داشته باشید و چه نه، باید برای از بین بردن ناخالصی­‌ها، سلول­‌های مرده و روغن اضافی از سطح پوست، صورت خود را دو مرتبه در روز بشویید. شستشوی صورت بیشتر از دو مرتبه در روز، لزوما روند بهتری به شمار نرفته و ممکن است بیشتر از آنکه به نفع پوستتان باشد، به آن آسیب برساند. برای این کار، از آب گرم (نه داغ) و یک پاک­کننده ملایم صورت استفاده نمایید. استفاده از یک صابون خشن و ناملایم (مانند صابون بدن دئودورانت) می­‌تواند به پوست ملتهب شما آسیب زده و باعث تحریک بیشتر آن شود.

آکنه

از شستشوی شدید پوست خود با لیف حمام، دستکش­‌های لایه­‌بردار و یا لوفا ( نوعی از اسفنج با بافت درشت) اجتناب کنید. در عوض، آن را به آرامی و با یک پارچه بسیار نرم و یا دستان خود بشویید. سپس، صورت خود را به خوبی از تمام پاک­‌کننده ها شستشو داده و در نهایت، صورت‌تان را با یک حوله خشک تمیز کنید.

مرطوب کردن: بسیاری از محصولات مخصوص آکنه حاوی موادی هستند که پوست را خشک می­‌کند. بنابراین، همیشه از مرطوب­‌کننده هایی استفاده کنید که خشکی و لایه‌­برداری پوست را به حداقل می‌­رساند. روی برچسب محصول مرطوب­‌کننده، به دنبال کلمه “noncomedogenic” بگردید. این عبارت به این معنا است که این محصول باعث بروز آکنه نمی‌‌­شود. برخی از مرطوب­‌کننده‌­ها برای پوست­‌های چرب، خشک، و یا مختلط ساخته شده­ اند.

آکنه

سعی کنید از یک محصول ضد­آکنه معمولی استفاده کنید. این محصولات نیازی به نسخه ندارند. بسیاری از آنها از موادی همچون بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، یا لاکتیک اسید تشکیل شده‌­اند که باکتری‌­ها را از بین برده و پوست شما را خشک می­‌کنند. ممکن است این محصولات منجر به بروز خشکی یا لایه‌­برداری شوند، بنابراین در ابتدا با یک مقدار اندک شروع کنید. سپس می­‌توانید مقدار به کار رفته و فراوانی استفاده از آن را بسته به نیاز پوست خود تنظیم کنید. یک گزینه دیگر می­‌تواند ژل رتینوئید موضعی OTC جدید باشد. این محصول قابلیت آن را دارد که از تشکیل و بروز آکنه جلوگیری کند. اگر پوست حساسی دارید، این محصولات را با احتیاط بیشتری مورد استفاده قرار دهید

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>