نکاتی برای یک رژیم غذایی سالم: عادات غذایی که باید کنار گذاشته شوند (قسمت دوم)

غذاهای چرب

در این مطلب، به شما کمک می­‎کنیم تا برخی از عادات غذایی زیان­‌آور و نامناسب خود را کشف کرده و در صورت نیاز، تغییرات لازم را برای دستیابی به یک  رژیم غذایی سالم انجام دهید.

چیزی که شما باید بخورید، تنها یک مشت گوشت است!

آیا از صرف شام­‌هایی حاوی حجم بالایی از گوشت لذت می­‌برید؟ نگران نباشید، قرار نیست به شما بگوییم که باید این ماده را از غذایتان حذف کنید. با این حال، میزان مصرف گوشت عامل بسیار مهمی است که نباید از آن چشم‌­پوشی کرد. گوشت‌­های مختلف (به خصوص گوشت قرمز) حاوی مقدار زیادی از چربی و کالری بوده و مصرف بیش از حد آن ممکن است حتی روی سایز کمرتان نیز تاثیر داشته باشد! یک راهنمای کلی می‌­تواند این باشد که سعی کنید در هر وعده به اندازه مشت خود گوشت صرف کنید.

چیزی که شما باید بخورید، تنها یک مشت گوشت است!

وقتی گرسنه­‎اید، برای خرید مواد غذایی به فروشگاه نروید!

مطالعات نشان داده‌­اند که اگر در حین گرسنگی برای خرید مواد غذایی به فروشگاه بروید، تقریبا همیشه انتخاب‌­های غذایی نامناسبی داشته و اسنک­‌های مضر و بی­‌فایده­‌ای را داخل سبد خرید خود قرار می‌­دهید. پس بهتر است قبل از این که برای خرید مواد غذایی به فروشگاه بروید، گرسنگی خود را تا حد امکان با یک غذای سالم برطرف کنید. مطمئن باشید در این حالت با راحتی بیشتری در برابر این وسوسه مقاومت خواهید کرد.

وقتی گرسنه­‎اید، برای خرید مواد غذایی به فروشگاه نروید!

خارج از دید، خارج از دهان!

تحقیقات نشان می­‌دهند که دلیل مصرف بیش از حد و مداوم اسنک‌­های مضر این است که آن‌ها به راحتی در دسترس شما قرار داشته و یا به وضوح قابل مشاهده می­‌باشند. این امر به طور معمول باعث می‌­شود که مداوما برای خوردن این اسنک­‌ها وسوسه شوید. پس بهتر است این نوع مواد غذایی را دور از دسترس و خارج از دید خود قرار داده و به این ترتیب، آن‌ها را از ذهنتان نیز خارج کنید. یک پژوهش نشان داده افرادی که اسنک‌­ها و تنقلات حاوی قند یا چربی بالا را در معرض دید خود قرار می‌­دهند، با احتمال ۸۳٪ کالری بیشتری نسبت به افرادی که اسنک‌­های خود را در گوشه‌­ای پنهان می‌­کنند، مصرف می‌­نمایند.

خارج از دید، خارج از دهان!

از وعده صبحانه صرف­نظر نکنید!

ممکن است شما هم از آن دسته از افرادی باشید که صبح­‌ها بیش از حد عجله داشته و ناچارا از خوردن صبحانه صرف­نظر می‌­کنید! با این حال، به نظر می‌­رسد که همه ما اهمیت واقعی وعده صبحانه را دست کم گرفته باشیم. در طول شب، شما هیچ نوع ماده غذایی دریافت  نمی­‌کنید، و این بدان معنا است که سوخت و ساز بدن شما کاهش یافته است. به همین دلیل، به منظور آغاز دوباره و افزایش متابولیسم بدن، صرف وعده صبحانه کاملا ضروری به نظر می­‌رسد. یک واقعیت جالب این است که افرادی که صبحانه می‌­خورند، با احتمال ۹۱ درصد بیشتر از کسانی که از این وعده صرف­نظر می‌­کنند، می‌­توانند وزن خود را کاهش دهند.

از وعده صبحانه صرف­نظر نکنید!

آب، آب، آب!

شما ممکن است میزان مصرف کالری خود را کنترل کرده، ورزش نموده، و تمام مواد غذایی مصرفی خود را از میان مواد غذایی سالم و مناسب انتخاب نمایید. اما اگر شما با کمبود آب مواجه باشید، این نتایج به شدت نزول خواهند کرد. عدم نوشیدن آب به اندازه کافی، در واقع سوخت و ساز بدن شما را کاهش می‌­دهد. به این ترتیب، هر آنچه را که شما در حین کمبود آب بدنتان صرف می­‌کنید، با سرعت بسیار پایین‌­تری هضم خواهد شد. بنابراین، بهتر است سطح آب بدن خود را همیشه بالا نگاه دارید تا نتیجه تمام تلاش­‌هایتان برای کاهش وزن چند برابر شود.

آب، آب، آب!

به اشتهای واقعی خود اعتماد کنید

به همه ما از کودکی یاد داده‌­اند که باید بشقاب غذای خود را به نشانه ادب خالی کرده و تمام غذای درون آن را صرف نماییم. اما از این به بعد باید در تمام وعده‌­های غذایی به اشت‌های خود اعتماد کرده و تنها به اندازه‌­ای که نیاز دارید غذا بخورید. وقتی حس کردید به اندازه‌­ای که باید غذا خورده­‌اید، قاشق و چنگال خود را روی میز گذاشته و به خالی نشدن بشقابتان اهمیت ندهید.

رژیم غذایی سالم به اشتهای واقعی خود اعتماد کنید

اگر شما هم با چند گزینه از این عادات غذایی نامناسب آشنایی دارید، سعی نکنید تمام این مشکلات را به صورت همزمان رفع کنید. چرا که این کار به احتمال زیاد از توانایی شما خارج بوده و باعث می­‌شود نهایتا به روال قدیمی خود بازگردید. سعی کنید این مشکلات را به ترتیب اصلاح کرده و به تدریج آن‌ها را با عاداتی جایگزین کنید که به خوبی می‌­توانند در روند اهداف سلامت یا تناسب اندام شما تاثیرات مثبتی داشته باشند. نظرات خود را در رابطه با عادت های غذایی نامناسب در میان بگذارید.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>