نکات ساده و مهمی برای غلبه بر ترس از پرواز!

ترس از پرواز

آیا شما هم از آن دسته از افرادی هستید که دچار مشکل ترس از پرواز می­‌باشید؟ به هیچ وجه نگران نباشید! در این مطلب، نکات ساده و در عین حال مهمی برای کمک به از بین رفتن ترس از هواپیما و پرواز به شما ارائه خواهد شد.

ترس خود از پرواز را بپذیرید

جولیا بروئر، روان درمانگر بالینی در بوکا راتون (فلوریدا) می‌­گوید: “به جای مبارزه با احساس خود، بهتر است ترس خود را با پذیرش جایگزین نمایید.” با توجه به مطالعات بروئر، پذیرش این موضوع که شما ترس از پرواز دارید (و بسیاری از تغییرات جسمی و روحی دیگری مانند عرق کردن، لرزش و یا داشتن افکار نگران کننده‌­ای که این مشکل را همراهی می­‌کند)، یک گام مهم در خلاصی از ترس از پرواز می­‌باشد. پذیرش احساسات خود به جای مقاومت در برابر آن‌ها، می‌­تواند به شما کمک کند تا اضطراب مرتبط با پرواز خود را به شیوه مناسب­‌تری مدیریت کنید.

ترس خود از پرواز را بپذیرید

ترس خود را از راه دور مشاهده کنید

هر چند که آگاهی از این ترس اهمیت بالایی دارد، با این حال اجازه ندهید که این ترس شما را در برگرفته و شخصیت‌تان را تعریف نماید. بروئر پیشنهاد می‌­کند که: “تماشای ترس از پرواز از راه دور به شما کمک می­‌کند تا خودتان را به بهترین نحو ممکن از افکار مضطربی که در مورد پرواز دارید جدا کنید.” به عبارتی، باید به خاطر بسپارید که شما در واقع ترس خود نیستید و نباید اجازه دهید که این افکار نگران­‌کننده بر زندگی شما حکم برانند.

ترس خود را از راه دور مشاهده کنید

با وجود ترس از پرواز دست به عمل بزنید

به ترس از پرواز خود نشان دهید که شما رئیس هستید. به عبارت دیگر، به گونه­‌ای در زندگی روزمره خود رفتار کنید که انگار بر این ترس غلبه کرده­‌اید. در نهایت، شما می‌­توانید واقعا به غلبه بر این ترس نزدیک­‌تر شوید.

با وجود ترس از پرواز دست به عمل بزنید

نکات از بین برنده ترس را مرتبا با خود تکرار نمایید

سعی کنید به طور مداوم به انجام مراحل پذیرش و آگاهی، تماشای ترس خود از راه دور، و رفتار به گونه­‌ای که انگار بر این ترس غلبه کرده‌­اید ادامه دهید. بروئر می­‌گوید: “انجام مکرر این کار به شما کمک خواهد کرد تا ترس خود از پرواز را به تدریج کاهش دهید.” کاری که باید انجام دهید این است که این افکار را به یک عادت تبدیل نمایید.

نکات از بین برنده ترس را مرتبا با خود تکرار نمایید

از روند بهبود خود انتظارات واقعی داشته باشید

این انتظار را در درون خود بپرورانید که قادر شوید ترس از پرواز خود را تحت کنترل بگیرید. این انتظار را از خود داشته باشید که (بدون اینکه به خود اجازه­‌ی تردید دهید) به تدریج بهبود یافته و مقابله با این ترس را بیاموزید. افکار دلگرم­‌کننده­‌ای مثل این، بخش ضروری و مهمی در غلبه بر ترس از پرواز می‌­باشند.

از روند بهبود خود انتظارات واقعی داشته باشید

بر آمار ایمنی پرواز تمرکز کنید

بروئر اشاره می­‌کند که اگر ایمنی پرواز، چیزی است که باعث ترس شما از پرواز می‌­شود، جالب است بدانید که آمار انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی(IATA)  نشان می­‌دهد که بیش از ۳٫۵ میلیارد نفر با امنیت بالایی در ۳۷٫۶ میلیون پرواز در سال ۲۰۱۵ حضور داشته‌­اند. غلبه بر ترس از پرواز به این معنا است که به جای تفکر در مورد مسائلی که تصور می‌­کنید ممکن است باعث ایجاد مشکل شود، بر ایمنی پرواز تمرکز کنید.

بر آمار ایمنی پرواز تمرکز کنید

اطلاعات خود را در مورد حمل و نقل هوایی افزایش دهید

بسیاری از اوقات می­‌توانید با افزایش اطلاعات خود در زمینه این موضوع (حمل و نقل هوایی)، بر ترس خود از پرواز غلبه کنید. دکتر بروئر می‌­گوید: “بارها برای من پیش آمده که با فرد یا گروهی ملاقات کرده­‌ام که با یادگیری برخی از جزئیات در مورد صنعت هواپیمایی، تا حدود زیادی بر ترس خود از پرواز غلبه کرده‌­اند.” برای این کار می‌­توانید از منابع مختلفی همچون اداره هواپیمایی، انجمن ملی کنترل ترافیک هوایی (NATCA)، و انجمن بین المللی خدمات پرواز (IFSA) بهره ببرید. افزایش اطلاعات خود در زمینه‌­های مختلفی همچون ساخت هواپیما و یا ایرودینامیک‌­ها ممکن است راه­‌حل مفید و موثری برای غلبه بر ترس شما از پرواز باشد.

اطلاعات خود را در مورد حمل و نقل هوایی افزایش دهید

شرکت در کلاس آموزش پرواز

النور روزولت یک بار گفت: “شما می­‌توانید با هر تجربه­‌ای که در آن برای لحظه­‌ای توقف کرده و مستقیما در صورت ترس نگاه می‌­کنید، قدرت، شجاعت و اعتماد به نفس بالایی را به دست آورید.” بنابراین برای مبارزه با ترس خود از پرواز، به همین گفته عمل کرده و با شرکت در کلاس آموزش پرواز با ترس خود رو در رو شوید؟ قبل از اینکه این رویکرد جسورانه و تا حدودی منحصر به فرد را به سرعت از ذهن خود خارج کنید، داستان تاجری از کارولینای شمالی به نام “کلی پریسلی” را بخوانید. او دچار ترس شدیدی از پرواز بود. به همین دلیل تصمیم گرفت تا برای غلبه بر ترس خود در کلاس­‌های آموزش پرواز شرکت کند. پریسلی، هم اکنون گواهینامه خلبانی خود را دریافت نموده و از آن زمان تاکنون، اعتماد به نفس او در زمینه پرواز تا حد غیرقابل باوری افزایش یافته است.

شرکت در کلاس آموزش پرواز

یک تجربه امن و آرام را برای خود تجسم کنید

تصور یک تجربه پرواز امن می­‌تواند به از بین بردن ترس شما از پرواز کمک کند. مطالعه‌­ای که در مورد چگونگی غلبه بر ترس از پرواز انجام شده نشان می­‌دهد که تصور و تجسم خود در فرایند کلی پرواز می‌­تواند بسیار مفید و موثر باشد. این فرایند در واقع از بدو ورود به فرودگاه تا اتمام پرواز و رسیدن به مقصد ادامه دارد. این تصورات باعث می‌­شود تا در حین پرواز، تجربه آرام‌تری داشته باشید.

یک تجربه امن و آرام را برای خود تجسم کنید

با یک حرفه‌­ای صحبت کنید

بروئر به شما توصیه می‌­کند که برای یادگیری روش­‌های مقابله و در نهایت غلبه بر ترس خود از پرواز، با یک روان درمانگر حرفه‌­ای صحبت کنید. او می‌­گوید که چنین افراد حرفه‌­ای و متخصصی می­‌توانند شما را با تکنیک‌­ها و بینش ارزشمندی مسلح نموده و به این ترتیب، به شما در مقابله و غلبه بر این اضطراب کمک کنند. برای این کار، روان درمانگری را در منطقه زندگی خود پیدا کنید که در زمینه فوبیا، اضطراب و ترس تخصص داشته باشد. صحبت رو در رو در یک محیط خصوصی با چنین کارشناس متخصصی ممکن است در غلبه بر ترس شما از پرواز تاثیرگذار باشد.

با یک حرفه‌­ای صحبت کنید

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>