همه چیز درباره یوگا (قسمت اول)

یوگا

بسیاری از علاقه مندان به ورزش می­‌دانند که یوگا، لزوما جامع­‌ترین و فراگیرترین ورزش موجود نیست. گرچه این ورزش لزوما بیشترین بازدهی را از نظر قدرتی، عضلانی، و یا سلامت قلب و عروق دارا نیست، با این حال با تمرینات مختلف خود می‌­تواند بر بدن افرادی که این ورزش را به عنوان وسیله‌­ای برای دستیابی به اهداف فیزیکی و روحی خود برگزیده‌­اند، تاثیرات فیزیکی و در عین حال روحی مناسبی بگذارد.

یوگا چیست؟

کلمه یوگا (yoga)، در واقع از یوگای هندی بر­گرفته شده و ریشه تاریخی آن در اصل، از کلمه هندی- اروپایی یوگ (yeug) به معنی “اتحاد” و یا “به هم پیوستن” گرفته شده است.

%db%8c%d9%88%da%af%d8%a7-2

سبک­‌های شرقی و غربی

یوگای کلاسیک محدوده شرقی، از یک روش قدیمی هندو الهام گرفته شده است. این یوگا، از ترکیب آسانا (تمرینات و حالت‌­های  فیزیکی)، پرانایاما (تکنیک­‌های تنفس)، و مدیتیشن تشکیل شده و می‌­توان گفت به طور کلی برای هدایت افراد به سمت آرامش ذهنی و روشنگری معنوی طراحی شده است. هدف از انجام یوگا برای هندوها و بودایی­‌ها، ارتباط زیادی با خلق یک “غنیمت یوگایی” نداشته و بیشتر برای اتحاد با برهمن (ابدی یا مطلق) و آتمن (خود واقعی افراد) طراحی و انجام می‌­شود. درست است که یوگا یک مذهب نیست، اما بسیاری از پیروان این ورزش روحی، از آن برای غنی‌­سازی ذهنی و معنوی خود استفاده می­‌کنند.

از طرفی، سبک‌­های یوگای مدرن غربی، به طور کلی به عنوان مجموعه‌­ای از تمرینات صرفا فیزیکی برای ایجاد انعطاف­‌پذیری و تقویت قدرت بدنی مورد استفاده قرار می‌­گیرند.

%d8%b3%d8%a8%da%a9-%d8%b4%d8%b1%d9%82%db%8c-%db%8c%d9%88%da%af%d8%a7

تاریخچه یوگا

یوگا را می‌­توان با تمدن­‌های هندو- ساراسواتی (Indus-Sarasvati) در کشور هند و تا 5000 سال قبل از زمان حاضر پیوند داد.

گفته می‌­شود که یک معلم هندو با نام پاتانجلی (Patanjali)، اولین اصول یوگا را در متون مقدس دینی با نام یوگا سوترا (Yoga Sutra) ثبت کرده است. بسیاری از اشکال مختلف یوگا از آن زمان تاکنون تا حد بالایی توسعه یافته و هر یک از آن‌ها بر عرصه جدیدی از توسعه شخصی تمرکز نموده­‌اند.

هاتا یوگا (Hatha yoga)، یکی از سبک­‌های شناخته‌­شده و معروف یوگا می‌­باشد. این سبک در سال 1920 و به لطف تی کریشمانچاریا (T. Krishnamacharya) به غرب آمده و امروزه یکی از محبوب‌­ترین سبک­‌های یوگا به شمار می­‌رود.

%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae%da%86%d9%87-%db%8c%d9%88%da%af%d8%a7

چرا یوگا مهم است؟

الف) یوگا، محبوبیت بالایی دارد.

تعداد افرادی که در ایالات متحده از تمرینات یوگا استفاده می‌­کنند، نسبت به سال 1998 بیش از دو برابر افزایش یافته و از 7 میلیون به 15 میلیون نفر رسیده است.

در سال 2008، در حدود 5 درصد از کسب و کارهای ایالات متحده، یوگا را در محل کار به کارکنان خود ارائه می‌­دادند. و امروزه، تقریبا 75 درصد از باشگاه‌های سلامتی ایالات متحده، آموزش یوگا را به مراجعه‌­کنندگان عرضه می­‌کنند.

%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4-%db%8c%d9%88%da%af%d8%a7

در قسمت دوم این نوشته به فواید و تاثیرات یوگا بر سلامتی  اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با ژاکت­‌های راحت و پاییزی یوگا در رومیس پلاس

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>