پاک کردن لکه­ شکلات از لباس و مبلمان

لکه شکلات

کسی می­‌داند چگونه می‌­توان لکه شکلات را از روی یک کوسن سفید پاک نمود؟ممکن است شما هم با خود فکر کنید که می‌­توانید در صورت بروز یک لکه شکلات روی کوسن، به راحتی آن را برگردانده و سمت بی­‌لکه آن را در معرض دید قرار دهید. اما این گزینه را نمی‌­توان برای انواع مختلف مبلمان، کوسن­‌ها و لباس‌ها مورد استفاده قرار داد. و حتی اگر قادر به انجام این کار باشید، احتمالا پس از مدتی سمت دیگر کوسن را نیز لکه‌دار خواهید کرد. پس بهتر است با بهره­‌گیری از اطلاعات ارائه شده در این مطلب، لکه­‌های شکلاتی روی مبلمان و لباس های خود را به راحتی پاک نمایید.

مواد و وسایل موردنیاز برای پاک کردن لکه­‌ شکلات از روی مبلمان و لباس:

  • یک چاقوی کند
  • مایع ظرفشویی
  • یک تکه پارچه
  • کرم اصلاح غیر ژل
  • پاک کننده لکه آنزیم
  • شوینده مواد آنزیم
  • بوراکس (Borax)
  • آب اکسیژنه
  • یک حوله خشک
  • سشوار

پاک کردن لکه شکلات

مراحل پاک کردن لکه شکلات :

– اگر شکلات ذوب­‌شده روی مبلمان ریخته شده، ابتدا اجازه دهید شکلات به طور کامل خشک شود. سپس آن را با یک چاقوی کند خراش داده و پاک کنید. قبل از خشک شدن شکلات اقدام به خراشیدن آن نکنید، چرا که ممکن است شکلات ذوب­‌شده به راحتی روی پارچه مبلمان پخش شده و یا بیشتر از قبل به داخل آن نفوذ کند. و در نتیجه، روند پاک کردن آن را سخت­‌تر نماید.

– ۲/۱ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب سرد مخلوط کنید. یک پارچه را به محلول به دست آمده آغشته کرده و آن را تا وقتی که لکه از روی پارچه مبلمان پاک شود، روی آن بکشید.

– مقدار کمی از کرم اصلاح غیر ژل سفید را بر روی لکه اسپری کرده و آن را به آرامی روی لکه مالش دهید. ناحیه لکه را با آب شستشو داده و این کار را تا زمانی که لکه موردنظر به کلی پاک شود، تکرار کنید.

– بوراکس و آب را با هم مخلوط کنید تا به یک خمیر ضخیم دست یابید. سپس، این خمیر را روی لکه پخش کنید. اجازه دهید خمیر کاملا خشک شده و پس از آن، پودر به دست آمده را با یک برس یا مسواک، و یا با جاروبرقی پاک کنید. در نهایت، این ناحیه را با استفاده از یک اسفنج خیس پاک کرده و هر گونه پس­مانده اضافی را از بین ببرید.

– یک گزینه دیگر می تواند استفاده از دایجستر آنزیم (enzyme digester) باشد. این ماده، یک پاک‌­کننده مناسب برای پاک کردن لکه­‌ها از روی مبلمان یا لوازم خانگی می­‌باشد.

– اگر شما یک شوینده آنزیم لباس دارید، می‌­توانید از این ماده شوینده نیز استفاده کنید. مقداری از این ماده را براساس نسبت پیشنهادی معینی که روی برچسب محصول نوشته شده با آب مخلوط کرده و محلول بدست­‌آمده را روی محل لکه بکشید. اجازه دهید برای چند دقیقه متمادی روی لکه خیس بخورد. پس از آن، یک اسفنج خیس را روی محل لکه کشیده و آن را به طور کامل پاک کنید. به خاطر داشته باشید که دایجستر یا هاضم آنزیم نمی‌­تواند بر روی پارچه‌­های مبتنی بر پروتئین همچون پشم یا ابریشم مورد استفاده قرار گیرد.

– اگر هیچ یک از این راه­‌ها موثر واقع نشد، می­‌توانید از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) استفاده کنید. قبل از استفاده از این ماده، ابتدا یکی از نقاط پنهان روی پارچه مبلمان یا کوسن را به صورت آزمایشی به این ماده آغشته سازید. چرا که پراکسید می­‌تواند روی برخی از پارچه­‌ها، اثر سفیدی ایجاد کند. اگر این آزمایش با موفقیت انجام شد، لکه موردنظر را به پراکسید آغشته نمایید. سپس، ناحیه موردنظر را با آب سرد شسته و پراکسید روی آن را پاک کنید.

– هنگامی که به نظر رسید لکه موردنظر از بین رفته است، محل لکه را با یک حوله خشک پاک کرده و رطوبت اضافی را از بین ببرید.

– از یک سشوار در حالت سرد برای خشک کردن ناحیه موردنظر استفاده کنید. به این صورت، می‌­توانید از بروز هر گونه لکه آب روی پارچه جلوگیری کنید. برای این کار از گرمای سشوار استفاده نکنید. چرا که اگر لکه به طور کامل پاک نشده باشد، گرما می­‌تواند باعث تثبیت بیشتر آن شود.

لکه شکلات روی لباس و مبلمان

نکات اضافی:

– اگر به یک حلال پاک‌­کننده خشک دسترسی دارید، یک پارچه را با این حلال مرطوب کرده و این محلول را تا زمانی که لکه به طور کامل پاک شود، روی محل موردنظر اعمال کنید.

– سعی نکنید لکه موردنظر را با صابون تمیز کنید، چرا که این کار می‌­تواند منجر به تثبیت بیشتر لکه شود.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>