پاک کردن لکه روغن از لباس

پاک کردن لکه روغن

پاک کردن لکه روغن ساده است. لکه های روغن یا گریس ممکن است ناشی از منابع مختلفی باشند: روغن خودرو، روغن درب ماشین، روغن پخت و پز، کره یا مارگارین و … . در هر صورت، دستورالعمل‌های ارائه شده در این مطلب می‌تواند برای پاکسازی تمام این لکه ها به کار گرفته شود.

چگونه لکه روغن را از روی لباس‌ها و پارچه‌های قابل شستشو پاک کنیم؟

برای ساده‌تر پاک کردن لکه روغن ، باید به خاطر داشته باشید که در صورت بروز هر نوع لکه روغنی روی لباس یا پارچه، هرگز آن را روی سطح موردنظر پخش نکنید. چرا که این کار لکه را به سطح عمیق‌تری از الیاف پارچه فرو خواهد برد. کاری که باید انجام دهید این است که هر گونه ماده جامد روی سطح (مانند اندکی کره) را به آرامی با لبه یک قاشق یا چاقوی کند بردارید. سپس، مقداری نشاسته ذرت، پودر بچه، یا جوش شیرین را روی سطح موردنظر پاشیده و یا حتی از یک تکه نان برای جذب باقیمانده روغن تا حد امکان استفاده کنید. معمولا در حدود پانزده دقیقه طول می‌کشد تا این پودر بتواند روغن به جا مانده را تا حد ممکن جذب کند. پس از آن، پودر را به آرامی پاک کنید. انجام این مراحل آماده‌سازی، به پاکسازی کامل لکه در حین شستشوی لباس (با دست یا ماشین لباسشویی) تا حد زیادی کمک می‌کند.
در اسرع وقت، یک ماده شوینده مایع سنگین همچون پریل و یا پرسیل (Persil) را به طور مستقیم بر روی لکه اعمال کنید (این محصولات حاوی آنزیم‌های لازم برای شکستن و جدا کردن مولکول‌های روغن از هم می‌باشند). سپس، پارچه را به آرامی و با انگشتان خود مالش داده و یا از یک مسواک قدیمی نرم برای این کار استفاده کنید.

چگونه لکه روغن را از روی لباس‌ها و پارچه‌های قابل شستشو پاک کنیم؟

چگونه یک لباس با لکه روغن را برای شستشوی اصلی آماده کنیم؟

اگر شما فقط یک ماده شوینده پودری دارید، آن را با مقداری آب گرم به یک خمیر تبدیل کرده و سپس به لکه موردنظر اعمال کنید. سعی کنید صبور باشید و اجازه دهید این خمیر به مدت حداقل ۱۵ دقیقه (۳۰ دقیقه می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد) بر روی لکه باقی بماند. این روند به مواد شیمیایی موجود در ماده شوینده اجازه خواهد داد تا مولکول‌های روغن را از هم جدا کرده و به این ترتیب، لکه موردنظر با سادگی بیشتری از الیاف پارچه جدا شود.
بعد از این فرآیند آماده‌سازی، لباس موردنظر را به طور معمول با داغترین آبی که برای پارچه این لباس توصیه شده، و با مقدار مناسبی از ماده شوینده شستشو دهید. محل لکه را قبل از خشک شدن لباس مجددا بررسی نموده و در صورت لزوم روند آماده‌سازی را باز هم تکرار کنید. هرگز یک لباس آغشته به روغن را در خشک‌کن قرار ندهید، چرا که حرارت بالای آن باعث می‌شود که لکه روغن حتی با سختی بیشتری از سطح پارچه پاک شود. در صورت لزوم، مراحل تمیزکاری را باز هم تکرار کنید.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>