پنج مرحله­ برای تبدیل ورزش روزانه به عادتی همیشگی!

ورزش

ورزش، مزایای بسیاری برای بدن و روحیه شما دارد. این مزایا می­‌تواند از آمادگی فیزیکی قلبی عروقی تا کاهش استرس گسترش یافته باشد. اما شما چگونه باید زمان، انگیزه، و قوام لازم برای دستیابی به این مزایا را به دست آورید؟ اگر شما به تازگی تصمیم به انجام یک برنامه ورزشی منظم گرفته‌­اید، احتمالا در یک باشگاه ورزشی یا کلاس­‌های یوگا ثبت‌­نام کرده­‌اید. اما باید در ابتدا تمرکز خود را بر روی این امر قرار دهید که ورزش را تبدیل به یک عادت همیشگی نمایید و هنگامی که این عادت منظم ورزشی را برقرار نمودید، آن را به روند روزانه زندگی خود اضافه کنید. بهترین بخش موضوع این است که ایجاد عادت بسیار ساده‌­تر از تصور است.

%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4-1

پنج گام اصلی برای ایجاد یک عادت ورزشی جدید:

برای موفقیت برنامه­‌ریزی کنید.

به منظور ایجاد یک تعهد واقعی به برنامه ورزشی جدید، یک هدف بلندمدت و یک تاریخ برای موفقیت خود تعیین نمایید. هدف شما می­‌تواند با زمان، فاصله و یا یک مهارت جدید در ارتباط باشد. مثال‌­های متفاوتی برای این اهداف می­‌تواند دویدن در یک مسیر 5 کیلومتری و یا یک حرکت حرف‌ه­ای یوگا باشد. پس از آن، این هدف بزرگ را به اهداف هفتگی کوچکتر تقسیم کرده و سپس، این اهداف هفتگی را نیز به اهداف کوچک روزانه تقسیم نمایید. پس از انجام این کارها می‌­توانید به مرحله بعد بروید.

%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4-2

برنامه خود را به صورت روزانه انجام دهید.

شما باید برنامه تعیین شده را حتی در تعطیلات آخر هفته نیز انجام دهید. دلیل این امر این است: “من می­‌دانم تنها کسی نیستم که برنامه خود را بر پایه سه روز در هفته برنامه­‌ریزی کرده و در نهایت، تنها به یک یا دو روز آن عمل می­‌کنم.” اضافه­‌کاری غیرمنتظره، آب و هوای بارانی و یا دیدار با دوستان می­‌تواند این برنامه سه روزه را (به خصوص برای مبتدیان) به راحتی مختل کند. بنابراین، بهتر است خودتان را به انجام 10 دقیقه ورزش “روزانه” متعهد کنید. شما همیشه و بدون هیچ بهانه‌­ای می‌­توانید در طول هر روز، ده دقیقه برای انجام ورزش روزانه خود پیدا کنید. اگر توانستید دو هفته کامل بدون تخطی از تعهد روزانه خود ورزش کنید، می­توانید به ازای هر هفته‌ای که در آن، تمام هفت روز را ورزش کرده‌­اید، پنج دقیقه به زمان ورزش خود اضافه کنید. این کار را تا زمانی که به مدت زمان موردنظر خود برسید ادامه دهید.

%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4-5

برنامه­‌ریزی زمانی، یک امر مهم و کلیدی است.

شما عادات و روال مختلفی در طول زندگی روزانه خود دارید: عاداتی که در حین آماده شدن برای رفتن به سر کار دارید، شیوه‌ای که حین آماده شدن برای بیرون رفتن از منزل دارید، کارهایی که در صبح جمعه انجام می­‌دهید. بهترین راه موجود برای اطمینان از تعهد به عادت ورزشی جدید خود، این است که آن را با یکی از عادات موجود و حال حاضر خود ترکیب کنید. بنابراین در مورد عادتی که بلافاصله بعد از ورزش روزانه خود انجام می­‌دهید، تصمیم بگیرید. به عنوان مثال، این کار می‌­تواند جوشاندن آب برای چای صبح هر روزه شما باشد. به این ترتیب، می­‌توانید پس از اینکه برای مثال زیر کتری آب را روشن کردید، ورزش یا یوگای ده دقیقه‌­ای خود را انجام دهید.

%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4-3

یک نشانه ایجاد کنید.

یک نشانه می­‌تواند در زمانی که در آستانه تصمیم­‌گیری در مورد ورزش کردن هستید، به شما کمک کند. اغلب اوقات، این امر به برنامه­‌ریزی زمانی (که در بالا مطرح شد) مربوط می‌­شود. به عنوان مثال، وقتی که برای اولین­‌بار شروع به انجام ورزش یا یوگای صبحگاهی کردید، می­‌توانید حصیر یوگای خود را هر شب قبل از خواب در محل تمرین خود قرار دهید (بهتر است این محل تا حد امکان در معرض دیدتان باشد). به این ترتیب هدف صبحگاهی خود را فراموش نخواهید کرد. یک راه دیگر می‌­تواند این باشد که لباس‌­های ورزشی خود را هر شب کنار تخت خود قرار دهید. به این ترتیب، هر روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب، پاهای خود را روی لباس­های تمرین خود قرار داده و هیچگاه تعهد خود را فراموش نخواهید کرد. کافی است کمی فکر کرده و نشانه مخصوص به خود را پیدا کنید.

%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4-4

جشن بگیرید!

برگزاری یک جشن یا برنامه لذت بخش و منحصر به فرد پس از پیروزی و دستیابی به اهداف کلیدی، نکته مهمی برای خلق یک عادت ورزشی جدید است. بهتر است یک پاداش ساده و غیر غذایی برای خود تعیین کرده و هر روز بعد از انجام ورزش، تقویم روزانه خود را علامت بزنید. پس از چند روز، می‌­توانید از این انگیزه اضافی برای حفظ روند ثابت و همیشگی خود بهره ببرید.

%d9%be%d8%a7%d8%af%d8%a7%d8%b4

اکنون که شما به یک استراتژی مناسب و کاربردی برای تبدیل ورزش روزانه به یک عادت دست یافته‌­اید، زمان آن رسیده که دست به کار شده و برنامه ورزشی خود را از همین امروز آغاز کنید!

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>