پنج نکته برای آشامیدن آب

نوشیدن-آب

همه‌ی ما از این موضوع آگاهی داریم که آب مایع حیات است. اما نوشیدن این مایع حیات بخش نیز مانند دیگر خوراکی‌ها اصول خاص خود را دارد. توصیه می‌کنیم که آب را به اندازه نیاز بدنتان مصرف کنید. در ادامه این نوشته نکاتی مفید برای مصرف آب ارائه شده است.

مقدار آب مورد نیاز بدن شما

احتمالا شما هم قانون 8 لیوان آب در روز را شنیده‌اید. اما میزان آب مورد نیاز بدن هر فرد با توجه به وزن شخص، میزان فعالیت و آب و هوا، متفاوت است. یک روش برای اندازه گیری میزان آب مورد نیاز برای بدن این است که: وزن خود را به کیلوگرم بر عدد 50 تقسیم کنید. عدد به دست آمده میزان آب مورد نیاز بدن شما به لیتر است. برای مثال فردی با 80 کیلوگرم وزن به 1.5 لیتر آب در روز احتیاج دارد. به خاطر داشته باشید که بر سر میزان آب مورد نیاز در روز برای هر شخص بحث و اختلاف نظر وجود دارد و باید به میزان آب موجود در تمامی مواد خوراکی مصرفی نیز توجه کرد.

محاسبه میزان آب مصرفیتان

میزان آب مصرفی خود را در چند روز محاسبه کنید و ببینید این مقدار آب مصرفی از حد تعیین شده (توصیه شده) به چه میزان کمتر است و برای مصرف آب بیشتر نکات زیر را به کار بگیرید:

یاد بگیرید که از نوشیدن آب لذت ببرید.

همه جا با خودتان آب همراه داشته باشید.

در محل کارتان یا محل‌هایی که قرار است مدت زمان طولانی بنشینید حتما یک لیوان آب روی میز قرار دهید و کم‌کم از آن بنوشید.

آب را طعم‌دار کنید

نوشیدن آب با طعم دلخواه باعث می‌شود که آب را با طعم بهتر و به میزان بیشتری بنوشید. شربت آبلیمو، به لیمو، آلبالو، انواع عرقیات گیاهی و غیره. توصیه می‌کنیم که شربت‌های خود را در همه‌ی موارد با کمترین میزان شکر درست کنید.

آب-و-آب-لیمو

میوه‌های آبدار مصرف کنید

92% هندوانه را آب تشکیل می‌دهد. سعی کنید در میان وعده‌های خود میوه‌های آبدار مانند مرکبات، هندوانه، طالبی و غیره بخورید و یا آب آن‌ها را بگیرید و آب میوه طبیعی بنوشید. علاوه بر آب مصرفی می‌توانید ویتامین مورد نیاز روزانه خود را نیز به دست بیاورید.

پنج نکته برای آشامیدن آبآب-میوه-طبیعی

به آب و هوای محل زندگیتان توجه کنید

در آب و هوای گرم بدن آب بیشتری از طریق عرق کردن از دست می‌دهد و در نتیجه به آب بیشتری نیاز دارد. نوشیدن آب در آب و هوای گرم، از بیماری‌های مرتبط با گرما نیز جلوگیری می‌کند. بدن شما در حالتی که آب کافی در اختیار داشته باشد بهتر عمل می‌کند. کمبود آب ابتدا روی عملکرد مغز اثر می‌گذارد که بسیار خطرناک است.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>