چه بخوریم جوش بزنیم!

شیرینی

با تحقیقات گسترده‌ای که در سال‌های اخیر در حوزه سلامت و غذا انجام شده، نتایج ارزشمندی بدست آمده، این تحقیقات حاکی از این موضوع هستند که، غذاهایی که هر روز مصرف می‌کنید و رژیم غذایی شما را شامل می‌شوند و از خوردن آن‌ها بسیار لذت می‌برید، با آکنه‌هایی که بر روی بدنتان ظاهر می‌شوند، رابطه‌ای تنگاتنگ دارند. بخصوص غذاهایی که چربی و شکر را باهم دارند، غذاهایی مثل انواع شیرینی‌، دونات‌ و… .

علت اصلی تشکیل آکنه بر روی پوست، وجود چربی و قند بالا در خون است، که سبب تجمع باکتری بر روی پوست می‌شود و در نتیجه باعث ایجاد آکنه و جوش روی پوست می‌گردد.

شیرینی

تحقیقاتی  که در دانشگاه هاروارد بر روی مصرف لبنیات انجام شد، نشان داد شیری که روزانه میل می‌کنیم، ممکن است سبب افزایش جوش‌های صورت ما بشود. تحقیقات بیشتری که بر روی 50 هزار خانم در این زمینه انجام گرفت، صحت این ادعا را بیشتر کرد، که خوردن شیر و لبنیات مشتق شده از شیر در ایجاد آکنه بر روی صورت شما کاملا تأثیر گذار است.

شیر

در بدن گاو برای تولید شیر هورمون‌هایی ترشح می شود، این هورمون‌ها همراه شیری که می‌خوریم به ما منتقل می‌شوند. هورمون‌های موجود در شیر، سبب تولید بیشتر هورمون چربی، بخصوص در خانم‌ها می‌شود و در نتیجه آکنه روی پوست ایجاد می‌گردد.

در تحقیقات دیگری که انجام شد، نتایج جالبی بدست آمد و ثابت کرد، استفاده از مکمل‌های روغنی سالم، همچون روغن ماهی به علت دارا بودن خواص ضد التهابی که دارد، مانع از التهاب پوستی و ایجاد آکنه می‌گردد.

استفاده از غذاهایی که دارای پروبیوتیک هستند، در رژیم غذایی روزانه‌تان، جزء عوامل تأثیرگذار بر کنترل قند خون، التهاب‌های پوستی و بافت‌های چربی می‌باشند.

در بسیاری از غذاهای لذیذی که روزانه می‌خوریم قند به مقادیر زیاد وجود دارد. قند  عامل اصلی بروز بیماری‌های چون دیابت است و بالا رفتن قند خون از عوامل ایجاد آکنه می‌باشد. هرچقدر قندخون ما پائین‌تر باشد، مانع از ایجاد آکنه بر روی پوست می‌شود و علاوه بر آن انسولین بدن نیز در حد استانداردی قرار می‌گیرد.

خوردن

قند خون همچنین تعیین کننده میزان ورود کربوهیدرات مصرفی، به خون است. هرچه بدن، غذایی با کربوهیدرات بالاتر را جذب کند، قند بیشتری نیز وارد رگ‌ها می‌شود، در نتیجه سبب ایجاد آکنه می‌گردد. از غذاهای دارای کربوهیدرات بالا می توان به انواع ماکارونی و پاستا اشاره کرد.

اگر شما احساس می‌کنید که زیاد آکنه می‌زنید، با درست کردن یک دفترچه یادداشت و نوشتن غذاهایی که روزانه میل می‌کنید، پس از چند هفته آمار خوبی از این‌که چه غذاهایی تأثیر بیشتری روی جوش‌های صورت شما دارند، بدست می‌آورید و می‌توانید رژیم غذایی سالم‌تری داشته باشید.

رژیم غذایی

در نهایت تنها یک سوال باقی می‌ماند، آیا باید رژیم غذایی خود را به خاطر زیبایی صورتمان و نزدن جوش‌های بدترکیب، تغییر دهیم و بیشتر رعایت کنیم؟ یا همچنان خوردن غذاهایی را که دوست داریم ادامه دهیم و لذت ‌ببریم؟ به اهمیت جواب این سوال زمانی که در مهمانی‌های رسمی و مهم هستید، پی خواهید برد.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>