چگونه وعده­‌های غذایی کوچکتری داشته باشیم؟

وعده­‌های غذایی کوچکتری

وقتی صحبت از یک وعده غذایی به میان می­‌آید، هیچ حد و مرزی وجود ندارد. از طرفی، اگر در کنار این وعده­‌های بزرگ، سرعت بالایی نیز در صرف غذایتان دارید، احتمال این که بعد از اتمام یک وعده غذایی با درد معده روبرو شوید بسیار بالا خواهد بود.از آنجایی که بسیاری از افراد با این مشکل دست و پنجه نرم می‌­کنند، جای تعجبی ندارد که مقاله‌­ای در مجله “نیویورک” به موضوع کنترل وعده‌­های غذایی اختصاص یافته باشد. در این مقاله، نویسنده مطلب با نام کری روم (Cari Romm) در باب پژوهش جدیدی که در مجله “تحقیقات بازاریابی” انتشار یافته صحبت می‌­کند. براساس یافته­‌های به دست آمده، ارتباط مستقیمی بین اندازه کوچکتر وعده­‌های غذایی و چیزی که با نام “غذا خوردن متفکرانه” از آن یاد می‌­شود، وجود دارد.

finger-food-3

غذا خوردن متفکرانه، که بر روی تجربه حسی ناشی از لذت از یک وعده غذایی تمرکز می‌­نماید، از شما می‌­خواهد که قبل از شروع به خوردن غذا در مورد بو، طعم، بافت و حتی صدای حاصل از وعده غذایی خود بیندیشید. این پژوهش که با هدایت یان کورنیل (Yann Cornil) از دانشگاه بریتیش کلمبیا و پیر چندون (Pierre Chandon) از  مدرسه بازرگانی اینسید انجام گرفته، به این نتیجه رسیده که انجام این عمل در واقع باعث شد تا شرکت­‌کنندگان وعده غذایی کوچک‌تری را مصرف نموده و از صرف وعده‌­های غذایی خود بیش از قبل لذت ببرند.

در این پژوهش، از ۱۰۰۰ فرد بزرگسال و کودک آمریکایی و فرانسوی خواسته شد تا تصاویری از وعده‌­های غذایی مختلف و متفاوت را مشاهده کنند. به آن‌ها گفته شد که تمام راه­‌هایی را که می‌­توانند براساس آن، از حواس خود برای تعامل با وعده غذایی موردنظر استفاده کنند (غیر از مزه کردن آن)، پیش­بینی نمایند. پس از آن، شرکت‌­کنندگان به پشت میزی هدایت شدند که شش برش از کیک (در اندازه­‌های مختلف) بر روی آن قرار داشت، و از آن‌ها خواسته شد تا یک تکه از کیک را برای خوردن انتخاب کرده و در مورد اینکه تا چه حد انتظار لذت بردن از آن را داشتند، رای بدهند. کسانی که از قبل از لحاظ ذهنی با غذای خود درگیری پیدا کرده بودند، با احتمال بیشتری یک تکه کوچک­تر را انتخاب کرده و انتظار داشتند لذت بیشتری از خوردن کیک موردنظر ببرند.

در این پژوهش، از ۱۰۰۰ فرد بزرگسال و کودک آمریکایی و فرانسوی خواسته شد تا تصاویری از وعده‌­های غذایی مختلف و متفاوت را مشاهده کنند

محققان عقیده دارند در حالی که اغلب تبلیغات مواد غذایی (به ویژه تبلیغات مربوط به فست فودها) ادعا می­‌کنند که مصرف غذای بیشتر، لذت بیشتری برای شما به ارمغان می­‌آورد، با این حال تحقیقات انجام شده در زمینه فیزیولوژی غذا خوردن، عکس این ادعا را اثبات می‌­کند. واقعیت این است که لذت حسی در چند لقمه اول به اوج خود رسیده و پس از آن، با هر لقمه اضافی کاهش پیدا می‌­کند. پس بهتر است دفعه بعدی که در حال پر کردن بشقاب غذای خود هستید، این مساله را به خود یادآوری کنید.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>