کفش‌ کتانی خود را چگونه بشویید؟

هرکسی که علاقه‌مند به تیپ اسپرت و کژوال باشد، بی شک دوست دارد، کفش‌های کتانی که می‌پوشد همیشه مثل روز اولی که آن را خرید کرده، نو و تمیز به نظر برسد؛ اما بر اثر استفاده روزانه، کفش کتانی مورد علاقتان کثیف شده و جلوه زیبای خود را ازدست می‌دهد. گاهی لکه‌های روی کفش اثری ماندگار برجای می‌گذارند، به گونه‌ای که تنها راه چاره برای اینکه کفش کتانیتان به وضعیت روزهای اولیه خود بازگردد، شستن آن است.

باید دقت داشته باشید قبل از شستن کفشتان حتما برگه کاتولوگ آن را مطالعه کنید، که برای شستشو در ماشین لباسشوئی مناسب باشد.

تمیز کردن کفش کتانی

کفش‌هایی که رویه جیر یا چرم دارند را به هیچ عنوان نباید در ماشین لباسشوئی قرار داد، بهترین راه برای تمیز کردن این کفش‌ها شست وشوی دستی است.

کفش هایی که قابلیت شست و شو در ماشین لباسشویی دارند رویه ای از جنس برزنتی یا نایلونی دارند و یا مثل کفش های کانورس حالتی کانوایی یا نخی دارند.

وسایل مورد نیاز برای شست و شوی کفش کتانی:

  • برس کفش
  • چند عدد ملحفه یا حوله کوچک حمام
  • یک عدد روبالشی
  • تعدادی سنجاق
  • مایع شوینده مخصوص ماشین لباسشویی

تمیز کردن کفش

در گام اول کفی کفش کتانی، را دربیاورید چون به خاطر حالت لاستیکی که دارد، در هنگام شست شو آسیب می‌بیند و دیگر فرم اولیه‌اش را نخواهد داشت. همچنین بندهای کفش را باز کنید و بصورت جداگانه بشوئید، تا کاملا به طور یکنواخت شسته شوند؛ زیرا اگر در درون کفش بماند و یا گره، آن را باز نکنید، پس ازشستن و خشک شدن کفش متوجه خواهید شد که دیگر گره بند کفشتان مثل قبل سفت و محکم نمی‌ماند و حالت شل و آویزان به خود می‌گیرد.

در گام بعد، بند کفش را درون رو بالشی قرار دهید و سرتاسر رو بالشی را با سنجاق‌ها ببندید. این‌کار برای این است که در هنگام شست وشو، بند‌ها به دور باقی چیزها نپیچند.

تمیز کردن کفش

پس از این‌کار با استفاده از برس، گرد و خاک روی کفش و کناره‌های آن را بگیرید. اگر گل و لای خشک شده، به زیره یا عاج کفش چسبیده بود، می‌توانید با استفاده از مسواک، آن‌ها را به راحتی جدا کنید. در انجام این‌کار دقت کافی را به خرج دهید، چون اگر غبار یا گل خشک شده‌ای بر روی کفش بماند، در هنگام شستن تبدیل به گل می‌شود و اوضاع را از آن چیزی که هست بدتر خواهد کرد.

تمیز کردن کفش کتانیتمیز کردن کفش تمیز کردن کفش

پس از این‌که از پاک کردن کفش فارغ شدید، چند عدد حوله را به همراه روبالشی دوخته شده که درون آن هم‌اکنون بند کفش می‌باشد به همراه خود کفش درون ماشین لباسشوئی قرار دهید. استفاده از حوله‌ها برای این است که از برخورد کفش در هنگامی که ماشین لباسشوئی کار می‌کند جلوگیری کند. بهتر است که حوله‌ها سفید رنگ باشند که به کفش رنگ ندهند و ترجیحاً اگر کفش شما رنگی می‌باشد قبل از شستن به طیف رنگی حوله و کفش حتما دقت نمائید.

تمیز کردن کفش

برای شستن کفش کتانی، یک فنجان پر از شوینده کفایت خواهد کرد، توجه نمائید که دمای آب برای شستن البسه، بر روی آب سرد قرار گرفته باشد. یک فنجان پر، از محتوی شوینده برای شست شوی کفش کتانی شما، کفایت خواهد کرد.

پس از این‌که کار ماشین لباسشوئی تمام شد، به کفش‌هایتان زمان دهید تا به صورت طبیعی خشک شوند، هرگز از خشک‌کن، برای اینکه روند خشک شدن کفش را تسریع ببخشید استفاده نکنید، زیرا آسیب‌های جبران ناپذیری به کفش شما وارد می‌آید که دیگر نمی‌توان آن را تعمیر کرد.

در نهایت بند کفش را بر روی رخت آویز قرار دهید تا خشک شود، از بستن بند کفش  زمانی که خیس است، خودداری کنید. از برگرداندن لایه میانی(کفی کفش) به درون کفش نیز خودداری کنید، تا کفش به‌طور کامل خشک گردد.

تمیز کردن کفش

پس از خشک شدن کفش شما می‌توانید از داشتن کفشی تمیز که مانند روز اول خود می‌درخشد لذت ببرید.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>