چگونه می‌­توانید ۹۰ درصد از موضوعاتی که می­‌آموزید را به خاطر بسپارید؟

یادگیری

آیا شما هم آرزو داشتید که می­‌توانستید سریع­‌تر بیاموزید؟

شما صرف نظر از مهارتی که در حال یادگیری هستید (به عنوان مثال، زبان اسپانیایی، یک ابزار موسیقی جدید، و یا یک ورزش جدید)، می­‌توانید از مزایای یادگیری سریع بهره‌مند شوید. اما مشکل این است که همه ما از زمان محدودی در طول روز برخوردار هستیم.

کلید یادگیری سریع، تنها اختصاص ساعات بیشتری به یادگیری مهارت مورد نظر نیست، بلکه به حداکثر رساندن کارایی و اثر بخشی زمان صرف شده برای یادگیری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

قیاس سطل و آب

فرض کنید یک سطل پر از آب دارید. بسیاری از سطل­‌ها هیچ مشکلی با حفظ آب در داخل خود ندارند، اما مشکل از جایی شروع می‌­شود که آب از سطل سرریز می‌­شود.

اما در واقعیت، مغز ما به این شکل عمل نمی­‌کند. در واقع، بسیاری از اطلاعاتی که به مغز ما وارد می‌­شود، در نهایت از آن خارج می­‌گردد. ما باید به جای نگاه به حافظه مغز به عنوان سطلی که همه چیز را در خود نگاه می‌­دارد، آن را آن گونه که هست بشناسیم: یک سطل سوراخ که آب از آن چکه می‌کند.

قیاس سطل و آب

در حالی که قیاس سطل سوراخ ممکن است یک مفهوم ضمنی منفی به نظر برسد، با این حال، این مفهوم کاملا طبیعی است. مغز ما برای به یاد آوردن تمام حقایق، اطلاعات و یا تجربه­‌هایی که ما در طول زندگی با آن مواجه می‌­شویم، طراحی نشده است.

چگونه ۹۰ درصد از موضوعاتی که می­‌آموزید را به خاطر بسپارید؟

پژوهش­‌هایی که توسط محققان انجام شده نشان می­‌دهد که انسان‌­ها می‌­توانند این مقدار از اطلاعات را به خاطر بسپارند:

۵% از آنچه که یاد می‌­گیرند: زمانی که به یک سخنرانی گوش می­‌دهند. (به عنوان مثال، سخنرانی دانشگاه / کالج)

۱۰% از آنچه که یاد می‌­گیرند: زمانی که مطالعه می­‌کنند. (به عنوان مثال، کتاب‌­ها، مقالات)

۲۰% از آنچه که یاد می‌­گیرند: از اطلاعات صوتی و تصویری. (به عنوان مثال، برنامه‌­ها، فیلم­‌ها و ویدئوها)

۳۰% از آنچه که یاد می‌­گیرند: زمانی که آن‌ها یک اثبات تجربی را می­‌بینید.

۵۰% از آنچه که یاد می­‌گیرند: زمانی که در یک بحث گروهی مشارکت می­‌کنند.

۷۵% از آنچه که یاد می‌­گیرند: زمانی که آنچه که می­‌آموزند را تمرین می­‌کنند.

۹۰% از آنچه که یاد می‌­گیرند: زمانی که چیزی که یاد می­‌گیرند را بلافاصله مورد استفاده قرار می‌­دهند. (و یا به دیگران آموزش می­‌دهند)

چگونه ۹۰ درصد از موضوعاتی که می­‌آموزید را به خاطر بسپارید

چگونه بسیاری از ما مطالب مختلف را می­‌آموزیم؟

کتاب ها، سخنرانی‌­های کلاس درس، ویدئوها و غیره، روش­‌های یادگیری غیر تعاملی هستند که باعث می‌­شوند ۹۵-۸۰ درصد از اطلاعات دریافتی از یک گوش وارد و از گوش دیگر خارج شود.

نکته مهم این است که ما باید به جای وادار نمودن مغز به یادآوری اطلاعات بیشتر با روش‌­های “منفعل”، زمان، انرژی و منابع خود را بر روی روش­‌های “مشارکتی” که نتایج موثرتری را در زمان کمتر به شما ارائه می‌دهند، متمرکز کنید.

این بدان معنا است که:

– اگر شما می­‌خواهید یاد بگیرید که چگونه به یک زبان خارجی صحبت کنید، باید (به جای استفاده از برنامه‌­های تلفن همراه) بر روی صحبت کردن با افراد بومی آن زبان تمرکز کرده و به بازخوردهای فوری دست یابید.

– اگر شما می­‌خواهید فرم بدن خود را بهبود دهید، باید با یک مربی تناسب اندام شخصی کار کنید (به جای تماشای ویدئوهای تمرین یوتیوب)

– اگر شما می‌­خواهید نواختن یک ابزار موسیقی جدید را بیاموزید، یک معلم موسیقی محلی را در شهر خود استخدام کنید.

و در نهایت، به این نتیجه می‌­رسید:

زمان یا پول؟

چند بار شنیده­‌اید که فردی بگوید: “من وقت انجام این کار را ندارم”؟

اما زمان، بزرگترین اکولایزر یا برابرکننده به شمار می‌­رود. مهم نیست که شما چه کسی هستید، در کدام قسمت از جهان زندگی می‌­کنید، و یا چه مقدار برای دستیابی به بهره وری بالا تلاش می­‌کنید، اما واقعیت این است که تنها ۲۴ ساعت در هر شبانه روز وجود دارد. هر دقیقه، کاملا منحصر به فرد بوده و زمانی که از دست برود، (برخلاف پول) هرگز نمی‌­توان آن را بازگرداند.

شما ممکن است تاخیر کنید، اما زمان هرگز تاخیر نمی­‌کند

“شما ممکن است تاخیر کنید، اما زمان هرگز تاخیر نمی­‌کند.”

–  بنجامین فرانکلین

اگر همه ما ۲۴ ساعت در روز وقت داریم، پس چگونه داستان­‌هایی در مورد موفقیت میلیونرهای جوانی می‌­شنویم که از هیچ شروع کرده اند؟ و یا در مورد دانشجوی تمام وقتی که موفق شده پس از ۳٫۵ ماه، از سطح مبتدی به مرحله‌­ی تسلط کامل بر مکالمه اسپانیایی برسد؟ واقعیت این است که این افراد آموخته‌­اند که به جای تلاش برای دستیابی به کارایی و بهره وری، آن را به حداکثر برسانند.

بیایید فرض کنیم که فرد الف، ۱ ساعت را صرف یادگیری یک زبان کرده و ۹۰ درصد از آنچه که آموخته را به خاطر سپرده؛ و شخص ب، ۹ ساعت را صرف یادگیری نموده و ۱۰ درصد از آنچه که آموخته را حفظ نموده است. با یک محاسبه­‌ی ساده ریاضی، می‌­توان گفت که شخص ب، ۹ برابر زمان بیشتری را نسبت به فرد الف صرف یادگیری نموده و تنها به همان مقدار اطلاعات دست یافته است.

از این مثال، می‌­توان به این نتیجه رسید که شاید بتوانید با اختصاص زمان بیشتر به موفقیت‌­های کوچکی دست یابید (به عنوان مثال، تماشای ۱۵ دقیقه آموزش یوتیوب به جای ۵ دقیقه)، اما برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ­تر، باید موثرترین روش موجود را از ابتدا انتخاب کنید.

توانایی حفظ دانش بیشتر در عصر دسترسی نامحدود به اطلاعات و حواس پرتی‌­های بی­شمار، یک مهارت قدرتمند برای دستیابی سریع­‌تر به تمام اهداف به شمار می‌­رود.

ما می‌­توانیم با یادگیری روش­‌های موثر برای حفظ اطلاعات بیشتر در هر روز، زمان کمتری را صرف یادگیری مجدد دانش قدیمی کرده و بر دستیابی به امکانات جدید تمرکز نماییم.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>