یوگا و کاهش وزن

همیشه تا صحبت از یوگا می‌شود، چهارزانو نشستن‌های یک ساعته به ذهن می‌رسد. اما باید بدانید که یوگا فقط انجام این حرکات کششی و تمرکزهای چند دقیقه‌ای نیست. کلاس‌های قدرتی یوگا هر جلسه با تمرین‌های سخت می‌گذرد. عرق کردن زیاد، قوی و لاغرتر شدن نتیجه طبیعی این نوع یوگاست. اما خوب است دلایل این لاغر شدن و کمر باریک را بهتر بدانید:

  • به دست ‌آوردن قدرت طبیعی

در یوگا، به دلیل اینکه شما عضلاتتان را در ژست‌های تعادلی مختلف نگه می‌دارید، ناخودآگاه به قدرتمند شدن عضلات کمک می‌کنید.

  • افزایش ضربان قلب و بالا رفتن دمای بدن

وقتی حرکات تندتر  و به تناسب تنفس با آن هماهنگ می‌شود، قلب خون بیشتری را پمپاژ می‌کند و در نتیجه دمای بدن بالاتر می‌رود.

  • تقویت سیستم گوارش

اگر سیستم گوارش ضعیف باشد، گوارش به درستی انجام نمی‌شود و در نتیجه وزن بالا می‌رود. داشتن کبد قوی به شما کمک می‌کند که بهتر غذا را هضم کنید و غذا کمتر در سیستم گوارش باقی بماند. حرکت‌هایی که در یوگا کل ناحیه شکمی را تمرین می‌دهد باعث انعطاف‌پذیری ستون فقرات می‌شود. با انجام این تمرین‌ها انعطاف کل بدن بیشتر شده و اعضای داخلی بهتر در جایگاه خود قرار می‌گیرند.

  • کاهش میل به غذاهای کربوهیدرات‌دار

“ساواسانا” ژست چالش برانگیز یوگا برای استراحت است. در این ژست شما یاد می‌گیرید که هکه عضلات بدنتان را شل کنید و سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک خود را هماهنگ کنید. اگر این ژست را به درستی انجام دهید کانال‌های انرژی در بدنتان به جریان می‌افتد و ولع شما برای خوردن غذاهای پر کربوهیدرات از بین می‌رود.

  • فعال کردن غده تیروئید

ژست‌هایی که مربوط به ایستادن روی شانه‌هاست، غده تیروئید را فعال می‌کند و باعث تنظیم متابولیسم می‌شود. تیروئید در داشتن وزن مناسب نقش مهمی دارد.

  • سم‌زدایی

ژست‌های چرخشی در از بین بردن سموم ناخواسته در بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند. سم‌ها و عوامل دفعشان در بافت‌های چربی ذخیره می‌شوند. با خارج کردن این سم‌ها، بدن دیگر به سلول‌های چربی نیازی ندارد.

با توجه به موردهایی که گفتیم، سعی کنید حتما در کلاس‌های یوگا شرکت کنید تا هم بدن سالم‌تری داشته باشید و هم اضافه‌وزنتان را برطرف کنید. کلاس‌های یوگا را به افرادی که تنش‌های عصبی دارند نیز توصیه می‌کنیم. اما یادتان باشد که برای یوگا حتما لباس مناسب تهیه کنید.

اگر شما هم در این زمینه تجربیاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>