۹ راه موثر برای درمان زانو درد

درمان زانو درد

در این مطلب، راه‌­های درمان مختلفی (همچون درمان‌­های علمی و طبیعی، داروهای مختلف، و روش­‌های موثر) برای از بین بردن درد زانو به شما ارائه خواهد شد.

غذاهای مفید

مصرف این غذاهای شفادهنده می­‌تواند تاثیر مستقیم و موثری بر زانوهای شما داشته باشد. براساس یک پژوهش، نوشیدن شیر  ۱ درصد یا بدون چربی، احتمال ابتلای زنان به آرتروز زانو را کاهش می­‌دهد. تحقیقات دیگر نشان داده­‌اند که افرادی که از میوه‌­هایی با ویتامین C در رژیم غذایی خود استفاده می‌­کنند، نسبت به افرادی که این میوه­‌ها را مصرف نمی­‌کنند، از نشانه‌­ها و علائم آرتروز کمتری برخوردار هستند. در یک پژوهش دیگر، مصرف یک وعده مکمل عصاره زنجبیل ۵۱۰ میلی گرمی در روز، منجر به بهبود درد زانوی بیماران ورم مفاصل گردید.

غذاهای مفید

ورزش هوشمندانه

شما به هیچ عنوان نباید انجام تمرینات ورزشی روزانه را متوقف کنید. فعال ماندن باعث می­‌شود ماهیچه‌­هایی که مفاصل زانو را پشتیبانی می‌­کنند، به طور کامل تقویت شوند. البته باید برای جلوگیری از ابتلا به درد از انجام دو فعالیت دوری کنید: دویدن و انجام تمرینات کامل پا با یک دستگاه مقاومتی. گزینه­‌های ورزشی بهتر عبارتند از: تمرینات پیاده روی، دوچرخه سواری، و تمرین “زنجیر حرکتی بسته”، که در آن پاها بر روی زمین باقی می­‌مانند.

ورزش هوشمندانه

گلوکوزامین/ کندرویتین (Glucosamine/Chondroitin)

برخی از زانوها به این درمان پاسخ می­‌دهند؛ و برخی خیر. به همین دلیل در مطالعات مختلف، به طور میانگین آمار دقیقی از میزان اثرگذاری این دارو وجود ندارد. بنابراین، بهتر است این دارو را به مدت دو تا سه ماه مصرف کنید: اگر این دارو برای درد زانوی شما موثر باشد، حتما در این دوره مصرف متوجه خواهید شد.

گلوکوزامین/ کندرویتین (Glucosamine/Chondroitin)

کاهش وزن

از دست دادن یک کیلو از وزن اضافی شما، تقریبا معادل با کاهش ده کیلویی فشار به زانوهایتان می­‌باشد. برخورداری از یک برنامه ورزشی منظم و یک رژیم غذایی سالم، هر یک به تنهایی می‌­توانند به شما در کاهش وزن اضافی کمک کنند. اما با توجه به یک مطالعه جدید، ترکیب این دو مورد، یک روش استاندارد عالی و موثر برای تسکین درد و بازگرداندن عملکرد درست و مناسب به زانوهای شما به شمار می­‌رود.

کاهش وزن

یخ

نخود فرنگی منجمد، تاثیر خوبی بر تورم و درد دارد. اگر زانوی شما آسیب دیده و یا از آرتروز زانو رنج می‌برید، قرار دادن یخ (قطعات یخ یا نخود فرنگی منجمد داخل کیسه) در اطراف مفصل زانو به مدت ۲۰ دقیقه در هر ساعت، می‌­تواند به پایین آوردن التهاب آن کمک کند.

یخ

قرص انسید (NSAIDs)

داروهایی مانند ایبوپروفن (Advil)، بهتر از استامینوفن (Tylenol) عمل می‌­کنند. اگر از ناراحتی معده رنج نمی‌­برید، می‌­توانید این دارو را به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز مصرف نمایید. مصرف دارو در کل این دوره بسیار بهتر و تاثیرگذارتر از توقف و شروع دوباره آن است.

قرص انسید (NSAIDs)

تزریق دارو

کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids) می­‌توانند درد زانو را با کاهش التهاب آن (به وسیله تزریق مستقیم به داخل مفصل) تسکین دهند. البته، اثر مثبت این دارو کاملا موقتی است. تکرار این تزریق ممکن است به غضروف زانو آسیب بزند، بنابراین پزشکان معمولا این تزریقات را به سه یا چهار بار در سال محدود می­‌کنند.

تزریق دارو

تعویض یا جایگزینی زانو

اگر گزینه­‌های مطرح شده با موفقیت همراه نبودند، باید گزینه عمل جراحی را در نظر بگیرید. یک جراح ماهر می­‌تواند بخش انتهای استخوان ران و درشت نی (استخوان­‌های بالا و پایین پا) را در محل تلاقی آن‌ها از نو تسطیح کرده و غضروف آسیب دیده را با ایمپلنت فلزی و پلاستیکی جایگزین نماید. این جراحی، شدیدترین گزینه موجود به شمار می‌­رود، اما می‌­تواند شما را به زندگی بازگرداند.

تعویض یا جایگزینی زانو

پلاسمای غنی از پلاکت

در این روش درمانی، خون از بدن بیرون آورده شده، مورد درمان قرار گرفته و پس از آن، با پروتئین­‌های متمرکزی به نام عوامل یا فاکتورهای رشد (growth factors) به مفصل مورد نظر تزریق می‌­شود. پلاسمای غنی از پلاکت، تاکنون توسط ورزشکاران و برای پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدگی مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر، شواهد اولیه‌­ای وجود دارد که براساس آن، این شیوه درمانی می­‌تواند به درد زانو کمک کند.

پلاسمای غنی از پلاکت

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>