4 دلیل چاقی شکمی

8-دلیل-چاقی-شکمی-(قسمت-اول)

چاقی شکمی در جوامع پیشرفته امروزی بسیار متداول است. این روزها که فناوری‌های نوین در تمام ابعاد زندگی بشر رسوخ کرده است و انسان‌ها از فواید آن‌ها استفاده می‌کنند روز به روز بیماری‌های مرتبط با چاقی و اضافه وزن رواج می‌یابند. محققان دریافتند که چاقی شکمی باعث ترشح هورمون تحریك‌كننده رشد سلول‌های بافت چربی و نیز اشتهای فرد است. به این ترتیب، چاقی، آن هم چاقی دور شكم باز هم برای فرد بیمار چاقی به همراه می‌‌آورد. در ادامه بخشی از عوامل موثر در چاقی شکمی آورده شده است.

استرس

نگاهی به خودتان در آینه بیندازید! حتما در کنار روزهای سختی که دارید، صاحب شکمی بزرگ شده‌اید، تعجب نکنید‌! هورمون‌های بدن در لحظه‌های پراسترس و آشفته زندگی شما نوسان می‌کنند، ظاهر شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند و منجر به کوچک یا بزرگ شدن شکم‌تان می‌شوند. محققان می‌گویند زندگی پراسترس و البته تحمل پایین شما در برابر فشارهای روانی روزمره به بیشتر شدن اندازه دور کمرتان می‌انجامد. از نظر آن‌ها اگر شما فرد نا‌آرامی هستید که تنش‌ها را به سختی پشت سر می‌گذارید و یک فشار کوچک آرامش‌تان را مختل می‌کند باید انتظار این را داشته باشید که شکم‌تان بزرگ‌ شود.

پزشکان سطح هورمون کورتیزل که به هورمون استرس مشهور است را مقصر می‌دانند و می‌گویند با بیشتر شدن فشارهای روانی شما و ضعف‌تان برای مواجهه با آن‌ها، این هورمون در خون‌تان بیشتر می‌شود و نظم توزیع چربی در بدن‌تان نیز به هم می‌خورد. در چنین شرایطی سوخت‌وساز بدن‌تان دچار مشکل می‌شود و دست به دست دادن همه این عوامل باعث می‌شود دور کمر لباس‌های‌تان هر روز برای شما تنگ‌تر شود. پس نه‌تنها به‌خاطر کوچک شدن شکم‌تان، بلکه برای داشتن زندگی بهتر و طولانی‌تر اعصاب‌تان را کنترل کنید و اگر از عهده این کار دشوار برنمی‌آیید از یک روانشناس کمک بگیرید.

استرس

غذای کم چرب

حتما شنیده‌اید که مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب یکی از دلایل چاقی به‌ویژه چاقی شکمی است اما احتمالا نشنیده‌اید که بیش از اندازه چربی نخوردن هم می‌تواند به چاق شدن شکم شما منجر شود‌! محققان می‌گویند کسانی که بیش از اندازه بر نخوردن چربی تاکید می‌کنند صاحب شکم‌هایی چاق و بزرگ می‌شوند. از نظر آن‌ها مصرف چربی‌های مفید هم برای سلامت لازم است و هم برای زیبایی افراد و کسانی که می‌خواهند تناسب اندام‌شان را حفظ کنند باید در رژیم‌شان چربی‌های غیراشباع مثل آووکادو، روغن زیتون، دانه‌های روغنی، مغزها و … را بگنجانند. از طرف دیگر محققان می‌گویند چربی‌ها به جذب بسیاری از مواد غذایی مفید کمک می‌کنند، برای مثال اگر سالادتان را بدون روغن زیتون یا روغن هسته انگور بخورید فایده زیادی نصیب بدن‌تان نمی‌شود؛ پس صفر و یک نباشید و برای دور کردن خطرات غذاهای چرب از خودتان برای همیشه با چربی‌ها قهر نکنید.

مواد-غذایی-حاوی-چربی

خستگی

کم‌خوابی و خسته کردن خود را با فعال بودن و سحرخیزی اشتباه نگیرید، محققان می‌گویند آدم‌هایی که به اندازه کافی نمی‌خوابند به احتمال زیاد دچار چاقی و به ویژه چاقی شکمی می‌شوند‌. یافته‌های آن‌ها حاکی از آن است که در بدن افرادی که شب‌ها به اندازه کافی نمی‌خوابند سطح هورمون استرس (کورتیزول) بالاتر است. بالا بودن میزان این هورمون باعث می‌شود فرد به مصرف شکر میل بیشتری داشته باشد و سراغ ریزه‌خواری و گرفتن کالری‌های بیشتر هم برود. محققان می‌گویند کمتر از 5 ساعت خوابیدن در شب شکم را بزرگ می‌کند اما اگر بین 7 تا 9 ساعت در شبانه‌روز بخوابید میزان این هورمون در بدن‌تان به تعادل می‌رسد و تناسب اندام‌تان حفظ می‌شود. گذشته از این محققان می‌گویند تنها خواب به اندازه نیست که تناسب اندام شما را حفظ می‌کند بلکه سحرخیز بودن هم در این مورد نقش دارد، پس شب زنده‌دار نباشید و به قیمت خوابیدن در میانه‌روز میزان خواب‌تان را به کمتر از 7 ساعت نرسانید.

خستگی

کمبود پروتئین

مصرف به اندازه پروتئین بدنی زیبا و عضلانی را به شما هدیه می‌کند اما وقتی کمتر از نیاز بدن‌تان پروتئین می‌خورید به احتمال بیشتری اشتهای کاذب پیدا می‌کنید. پروتئین به شما کمک می‌کند اشتهایتان را کنترل کرده و به وضعیت هورمون‌ها سر و سامان دهید.

محققان می‌گویند خوردن غذاهای پروتئینی باعث می‌شود زمان طولانی‌تری احساس سیری کنید و کمتر به خوردن میان‌وعده و هله‌هوله تمایل پیدا کنید، پس سعی کنید در هر وعده غذایی‌تان 20 تا 25 گرم پروتئین بگنجانید تا شکم‌تان هر روز بزرگ‌تر نشود.

مواد-غذایی-پروتئینی

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>