4 کلمه ای که می توانند یک رابطه عاطفی را از بین ببرند!

رابطه-عاطفی

حتی موفق­‌ترین زوج­‌ها نیز زمانی که با احساسات خود فکر می­‌کنند، ممکن است در ارتباطات خود دچار مشکل شده و شکست بخورند. کلمات در گرماگرم بحث و دعوا می­‌توانند قبل از یک توجیه مناسب به زبان آیند. درد، خشم، و عصبانیت باعث می­‌شود حتی آرام­‌ترین افراد نیز کنترل اعصاب و در نتیجه سخنان خود را از دست دهند.

زمانی که شریک زندگیتان چیزی می­‌گوید که از نظر شما ناموجه یا ناعادلانه است، احتمال بروز یک واکنش سریع و به زبان آوردن حرفی که شاید واقعا درست نباشد بسیار بالاست. درک علت این رفتار واکنشی به شما کمک خواهد کرد تا دیگر چنین واکنشی از خود نشان نداده و درک بهتری برای مقابله با آن داشته باشید.

اجتناب از به کار بردن برخی از کلمات و یا جایگزین کردن آنها با کلمات مناسب­‌تر می­‌تواند تا حد زیادی از شکست در ارتباط و بروز یک واکنش دفاعی جلوگیری کند. از این به بعد سعی کنید به کلمات خاصی که در بحث­‌های داغ بعدی خود استفاده‌می­‌کنید، دقت کنید. قطعا از تعداد دفعاتی که هم شما و هم شریک زندگیتان از این کلمات نامناسب استفاده می­کنید، شگفت­‌زده خواهید شد:

رابطه-عاطفی2    “باید”

وقتی از عبارات “تو باید” و یا “تو نباید” در سخنان خود استفاده می­‌کنید، پیامی که به فرد مقابل خود منتقل می‌­کنید این است که شما فکر می­‌کنید نسبت به او برتر بوده، اختیار عمل بیشتری داشته، و در کل از آنها بهتر هستید. این امر، موقعیت و رابطه افراد را از دو فرد برابر که در حال بحث هستند به بحث میان یک غالب و یک مطیع تبدیل می­کند.

سعی کنید به جای آن از این عبارت استفاده کنید: “من واقعا خوشحال می­‌شدم اگر تو می‌­توانستی… ”

%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87-%d8%b9%d8%a7%d8%b7%d9%81%db%8c3   “تو”

لحظه ­ هایی که شما شروع به صحبت در مورد احساسات خود در قالب جملاتی می‌­کنید که با “تو” شروع می‌­شوند، به احتمال زیاد دچار مشکل خواهید شد. شما ممکن است بگویید “تو هیچ­وقت به من گوش نمی‌­کنی!”، و با این حرف، تنها می‌خواهید این موضوع را به طرف مقابل خود منتقل کنید که احساس می­‌کنید به شما بی­‌توجهی شده، اما آنچه که فرد مقابلتان می­‌شنود این است که “همه اینها تقصیر توست!”

سعی کنید به جای آن از این عبارت استفاده کنید: “من این احساس را دارم که …” و یا “وقتی که این اتفاق می­‌افتد، احساس می­‌کنم…”

    “می‌بایست”

این کلمه هم مانند “باید”، گوینده آن را به صورت ناخودآگاه در جایگاه بالاتری قرار می‌­دهد. این امر به شخص مقابل این پیام را منتقل می‌­کند که فهم کم‌تری داشته و باید کاری را انجام دهد که شما می­‌خواهید. به این ترتیب، فرد مقابل احساس می­‌کند که شما به نظرات، منطق، و یا توانایی آن فرد برای اداره خود احترام نمی­‌گذارید.

سعی کنید به جای آن از این عبارت استفاده کنید: “من خیلی خوشحال می­‌شوم اگر…” یا “چقدر به من کمک می­‌شد اگر تو می­‌توانستی…”

رابطه-عاطفی4    “انتظار”

همانطور که می­‌گویند: “زمانی می­‌توان به صلح رسید که انتظاری از هم نداشته باشیم.” در ذهن همه انسان‌ها یک ایده یا باور در مورد اینکه کارها باید به چه صورت انجام شده و شیوه رفتار مردم باید چگونه باشد، وجود دارد. اما همه باید این را بدانند که دیگران دلیلی برای پیروی از قوانین شما ندارند، و ممکن است انتظارات یکسانی با شما نداشته باشند.

هنگامی که شما از عباراتی همچون “من انتظار داشتم که تو…” استفاده می­‌نمایید، در واقع فرد مقابل را متهم می­‌کنید. این عبارت به نحوی بیان می‌­کند که فرد مقابل شکست خورده و این دقیقا همان احساسی است که به او دست خواهد داد. آنها احساس می­‌کنند در موردشان قضاوت شده و به احتمال زیاد به یک واکنش منفی دست می­‌زنند.

بنابراین، سعی کنید کلمات خود را به دقت انتخاب کرده و به شریک زندگی خود دلیلی برای بروز یک احساس دفاعی ندهید. در عوض، بهتر است به جای آن قضاوت در مورد عملکرد فرد مقابلتان، در مورد خودتان صحبت کرده و احساساتتان را با صداقت کامل برای او تشریح کنید.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>