5 تفاوت اساسی میان عشق حقیقی و وابستگی

عشق و وابستگی

عشق حقیقی و وابستگی دو مسئله متفاوت است. حتما شما هم دوست دارید بدانید که وضعیت رابطه عاطفی‌تان چگونه است و برای بهبود آن تلاش کنید.

عشق فداکارانه است، اما دلبستگی خودخواهانه.

هنگامی که شما به فردی عشق می­‌ورزید، روی خوشحال کردن شخص مقابل تمرکز می­‌کنید. شما همیشه به فکر یافتن راهی برای انتقال حس دوست داشته شدن به شریک زندگی خود هستید. شما با هم لجبازی نمی­‌کنید، در مورد اینکه چه کسی بیشتر در کار­های خانه کمک می‌­کند بحث نمی‌کنید، و بر سر اینکه کدام‌یک از شما قرار بود ظرف­‌های شام را بشوید دعوا نمی‌­کنید. شما از شریک زندگی خود باج­گیری احساسی نکرده و به دنبال تسلط بر این رابطه نیستید.

اما هنگامی که شما صرفا به کسی وابسته هستید، بر روی راه‌­هایی که آن‌ها می­‌توانند شما را خوشحال کنند تمرکز می‌­کنید. شما به شدت به شریک زندگی خود وابسته بوده و حتی ممکن است سعی کنید برای اجتناب از تنها شدن، شخص مقابل را کنترل نمایید. شما به جای مواجهه با مسائل و مشکلات خود، از شخص مقابلتان به منظور بهبود عزت نفس خود استفاده می‌­کنید. با خود فکر می‌­کنید آن‌ها مسئول خوشبختی شما هستند؛ و در صورتی که موفق نشوند شما را راضی و خوشحال کنند، ناامید و عصبانی خواهید شد.

%d8%b9%d8%b4%d9%82-%d9%88%d8%a7%d9%82%d8%b9%db%8c-%d9%88-%d9%88%d8%a7%d8%a8%d8%b3%d8%aa%da%af%db%8c

عشق رهایی‌­بخش است، اما وابستگی کنترل­‌کننده است.

عشق دوطرفه به شما اجازه می‌­دهد تا خود واقعیتان باشید. شریک زندگیتان شما را تشویق می‌­کند تا خود واقعیتان بوده و به این ترتیب، دیگر از افشای نقاط ضعف خود ترسی ندارید. اعتماد متقابل به تدریج توسعه یافته و به یک کاتالیزور قدرتمند برای رشد شخصی هر دوی شما تبدیل می‌­شود. عشق، هرگز یک عامل کنترل‌­کننده نیست. در واقع، عشق بسیار فراتر از کنترل است. هنگامی که شریک زندگی شما، شخصیت واقعیتان را پذیرفته و ترغیب‌تان می‌­کند به دنبال رویاهای خود بروید، این کار به شما اجازه می‌­دهد تا از نیاز برای کنترل زندگی آن‌ها رهایی یابید.

اما از سوی دیگر، وابستگی منجر به افزایش رفتار کنترل‌­کننده می‌­شود. شما ممکن است شریک زندگی خود را از گذراندن وقت با دوستان خود دلسرد کرده، و یا به میزان غیرعادی و بیش از حدی روی خشنودی آن‌ها تمرکز کنید. شما حتی ممکن است سعی کنید صرف­‌نظر از احساساتشان، آن‌ها را وادار به ماندن با خودتان نمایید.

عشق باعث رشد متقابل می‌­شود، اما وابستگی دست و پاگیر است.

اگر عاشق باشید، شما و شریک زندگی­تان با هم رشد خواهید کرد. هنگامی که هر دوی شما برای بهتر شدن تلاش می‌­کنید، قطعا نسبت به زمانی که به تنهایی تلاش می‌­کنید، پیشرفت بیشتری خواهید داشت. در مدت کوتاهی شریک زندگی شما، روند رشد شخصی­تان را برانگیخته خواهد کرد؛ شما هم متقابلا همین کار را برای او انجام خواهید داد.

اما زمانی که شما به فردی وابستگی دارید، نیاز بالایی به کنترل رابطه در خود احساس کرده و ناتوانی شما در حل مشکلاتتان، رشد شخصیتی خود و شریک زندگیتان را محدود می­‌سازد. مسائل حل نشده شما موجب بروز وابستگی­‌های غیرضروری نسبت به شخص مقابلتان می‌­شود. جای تعجبی ندارد که این امر، رشد هر دو طرف را محدود نموده و وجود یک عشق سالم میان افراد را دشوار می‌­سازد.

%d8%b9%d8%b4%d9%82

عشق ابدی است، اما وابستگی گذرا است.

عشق، با گذشت زمان زنده می‌­ماند. ممکن است شما و شریک زندگیتان در نهایت به طور موقت یا دائم از هم جدا شوید. اما اگر عشقتان واقعی بوده باشد، آن شخص همیشه جایی در قلبتان داشته و شما برای بقیه عمرتان برای او آرزوی خوشبختی خواهید کرد.

از سوی دیگر اگر شما صرفا به آن فرد وابسته بوده باشید، به احتمال زیاد پس از جدایی، خشم زیادی در خود احساس می‌کنید. در واقع حتی ممکن است احساس کنید به شما خیانت شده است. این احساسات در واقع از این فرض ناشی می‌شود که تصور می­‌کنید شریک زندگیتان تعهد داشته شما را خوشحال نگاه دارد، و مشخصا در انجام این کار شکست خورده است.

عشق خودمحوری را کاهش می‌­دهد، اما وابستگی آن را افزایش می­‌دهد.

هنگامی که شما عاشق هستید، خودمحوری کمتری دارید. این رابطه به تدریج خودخواهی شما را کاهش داده؛ به تقویت رشدتان کمک کرده، و شما را تشویق می­‌کند به جای خودخواهی، به دیگران محبت بورزید. مهم‌تر از آن، هر دوی شما شجاعت لازم برای به اشتراک گذاشتن نقاط ضعف، نمایش آسیب­‌پذیری­‌ها، و ارتباط قلبی را پیدا خواهید کرد.

از طرف دیگر، روابط مبتنی بر وابستگی معمولا بر پایه خودخواهی بنا شده‌­اند. به همین علت است که بسیاری از افراد بارها و بارها در دام روابط ناسالمی می­‌افتند که هر کدام شامل همان مشکلات مکرر است. برای شما سخت است که به شخصیت خود نگاه جامعی انداخته و مشکلات و مسائل خود را حل و فصل کنید. این امر، منجر به بروز وابستگی در روابط شما شده و باعث می‌­شود احساس کنید که نمی‌­توانید بدون حضور شریک زندگی خود خوشحال باشید. شما به شخص مقابل برای حل مشکلات خود و یا حداقل، کمک به فراموش کردن آن‌ها تکیه می‌­کنید.

شاید دوست داشته باشید

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>