5 نکته موثر برای کنترل پوست چرب در فصل تابستان (قسمت اول)

پوست چرب

مراقبت از یک پوست چرب (به خصوص در فصل تابستان) می­‌تواند بسیار چالش­‌برانگیز باشد. دماهای بالاتر، تولید سبوم را تشدید کرده و تاثیرات آن حتی در افرادی با پوست خشک یا معمولی نیز دیده می‌­شود. این تاثیرات می­‌توانند درخشش اندکی (به خصوص در قسمت پیشانی، بینی و چانه) روی صورت به وجود آورند. خلاصی از شر تمام چربی­‌های صورت به سادگی امکان­پذیر نیست (و همچنین، اثرات مثبتی نیز ندارد، چرا که سبوم به چرب شدن پوست کمک کرده و از آن محافظت می‌­کند). با این حال، چند شیوه متفاوت وجود دارد که می­‌تواند در مهار درخشش پوست، و برخورداری از پوستی روشن و سالم به شدت تاثیرگذار باشد.

1- رژیم غذایی خود را تا حد لزوم تغییر دهید

در حالی که تحقیقات بیشتری برای تعیین تأثیرات رژیم غذایی بر تولید سبوم مورد نیاز است، با این حال برخی از تحقیقات انجام شده نشان می­‌دهد که مواد غذایی خاصی ممکن است این مقدار را افزایش دهند. فراورده­‌های لبنی به دلیل محتوای هورمون خود، یکی از بدترین گزینه‌­های موجود به حساب می‌­آیند؛ و می‌­توانند ترشح سبوم را تا 60 درصد افزایش دهند. کاهش یا حذف محصولات لبنی از رژیم غذایی ممکن است در کاهش میزان چربی ترشح شده توسط پوست تاثیرگذار بوده، از انسداد منافذ و تشکیل جوش جلوگیری نماید.

رژیم-غذایی

2- استفاده از یک پاک‌­کننده مناسب

پاکسازی، اهمیت زیادی برای انواع پوست­‌ها دارد، اما برای افرادی با پوست چرب (به خصوص در فصل تابستان) کاملا حیاتی است. عرق و چربی اضافی می­‌تواند پوست را به محیط مساعدی برای رشد باکتری­‌ها تبدیل کند. یک پاک‌­کننده مناسب پوست، می­‌تواند سبوم اضافی، عرق، سلول­‌های مرده پوست، و گرد و خاک را از بین برده، و از گرفتگی منافذ و بروز جوش جلوگیری نماید.

پاک-کردن-آرایش

هشدار

متاسفانه، بسیاری از پاک‌­کننده­‌هایی که با برچسب “بهترین گزینه برای پوست­‌های چرب” به بازار عرضه می­‌شوند، حاوی مواد تشکیل‌­دهنده­‌ای هستند که چربی‌­های پوست شما را از بین می‌­برد. این پاک­‌کننده­‌ها ممکن است باعث تحریک پوست شما شوند. فقدان چربی همچنین ممکن است پوست شما را به تولید بیشتر سبوم و جبران این کمبود تشویق کند. بنابراین، مواد تشکیل‌­دهنده­‌ای که بهتر است از آن‌ها اجتناب کنید عبارتند از: مواد فعال سطحی (مانند SLS)، الکل و عطر.

شاید دوست داشته باشید

2 نظر

  1. 1

پاسخ دهید

‎آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد‫.‬ ‎فیلد های اجباری با * مشخص شده اند

‎می توانید از تگ های اچ تی ام ال زیر استفاده کنید‫:‬ <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>